Доступність посилання

ТОП новини

Женіть контролерів у шию – Яценюк про малий і середній бізнес


Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк

В уряді звинувачують у перешкоджанні економічним реформам контролюючі органи, в експертному середовищі – суди і корупцію

Київ – У четвер, 12 лютого, Міжнародний валютний фонд планує зробити спільну заяву з Нацбанком. Раніше представники МВФ обіцяли фінансову допомогу Україні в обмін на системні перетворення. Тим часом прем’єр-міністр Арсеній Яценюк визнає, що реформи пробуксовують, та заявляє, що зміни на місцях, зокрема, дерегуляцію бізнесу блокують контролюючі органи.

Закони, які ухвалює Верховна Рада щодо реформування української економіки, не читають та не виконують на місцях, так пояснює гальмування реформ в Україні прем’єр Арсеній Яценюк.

Перевіряльники не економіку розвивати хочуть, вони за хабарем приходять
Арсеній Яценюк

«Я доручаю керівникам обладміністрацій взяти це під контроль, а підприємців прошу: в шию їх (контролерів) женіть! Законодавча заборона на перевірки малого бізнесу триває два роки, на перевірки всіх суб’єктів господарювання – до кінця першої половини цього року. Перевіряльники не економіку розвивати хочуть, вони за хабарем приходять. Женіть їх в шию!»,– заявив Яценюк, відкриваючи останнє засідання уряду.

Прем’єр порадив підприємцям у разі намагань «перевіряти» їх, звертатися на гарячу лінію МВС, і а правоохоронцям доручив терміново вживати заходів щодо таких звернень.

Вчора Верховна Рада розглянула та з другої спроби підтримала документ, який в парламентській коаліції назвали «важливою економічною реформою». Ідеться про законопроект щодо відкритості публічних фінансів. Зокрема, він передбачає створення сайту, де фінансові показники держави та використання бюджетних коштів показуватимуться в режимі он-лайн. Така публічність здатна змінити ситуацію в українській економіці, запевняє співавтор законопроекту, депутат від «Народного фронту» Вікторія Сюмар.

«Це надзвичайно прогресивний законодавчий акт, який дозволяє нарешті зробити використання публічних фінансів прозорим процесом. Це фактично реформа і в системі держзакупівель, і взагалі у використанні платників податків», – зауважила керівник парламентського комітету зі свободи слова.

Водночас, саме від НБУ та уряду, а не від парламенту нині залежить успіх економічних реформ, заявив у коментарі Радіо Свобода економіст Ярослав Жаліло.

«М’яч зараз не на боці парламенту, а на боці уряду та НБУ. Вони мають бути найголовнішими рушіями реформ. А парламент – має ухвалювати те, що буде потрібно для їх реалізації в конкретному випадку», – вважає Ярослав Жаліло.

Водночас іноземні політики та представники західних держав неодноразово наголошували, що Україна має обмаль часу на економічні реформи, якщо ж її влада не діятиме, економічний колапс неминучий. Одним з останніх подібну заяву озвучив посол США в Україні Джефрі Пайєтт.

Якщо ви будете проводити серйозні реформи, то Сполучені Штати будуть серйозно вкладатися у ваш успіх
Джефрі Пайєтт

«Ми дуже чітко висловили свою позицію: якщо ви будете проводити серйозні реформи, то Сполучені Штати будуть серйозно вкладатися у ваш успіх. Але якщо реформи загальмуються, то дуже складно розраховувати на підтримку», – заявив посол США в одному зі своїх останніх інтерв’ю.

Тим часом голова Комітету економістів України Андрій Новак озвучує конкретні кроки, до яких, на його думку, українська влада має вдатися, щоб економічні реформи мали успіх.

Мали 22 групи податків, їх стисли до 10, але реально не скоротили. Що треба зробити передовсім: децентралізувати розподіл дохідної частини бюджету. Реально зменшити податковий тиск
Андрій Новак

«Без реальних комплексних реформ Україна може опинитися без міжнародної фінансової допомоги. Починати треба зі стратегії дій Кабміну і Нацбанку. Ідеться про комплексну зміну економічної системи, від податкової до грошово-кредитної політики. Нині ми бачимо імітацію? Мали 22 групи податків, їх стисли до 10, але реально не скоротили, – вважає експерт. – Що треба зробити передовсім: децентралізувати розподіл дохідної частини бюджету. Реально зменшити податковий тиск. Розробити грошово-кредитний кодекс, щоб НБУ мав окреслені повноваження, і діяв у їхніх межах, а не хаотично, як зараз».

Економіка не розвиватиметься без люстрації суддів і боротьби з корупцією – економіст

Однак таку позицію поділяють не всі фахівці. Так економіст Олександр Пасхавер запевнив Радіо Свобода, що корінь економічних проблем України лежить не в економічній площині.

Щоб був прогрес в економіці, Україна має реформувати судову систему і створити систему протидії корупції
Олександр Пасхавер

«Не думаю, що ми знайдемо рішення всередині економіки: воно перебуває за її межами. Щоб був прогрес в економіці, Україна має реформувати судову систему і створити систему протидії корупції. Без цих двох кроків усі суто економічні ініціативи перетворюватимуться на майданчики для корупційних дій. Тобто, шляхом дерегуляції ми маємо відновлювати державу та її економіку. Бо наразі маємо квазіекономіку, квазідержаву», – констатує Олександр Пасхавер.

Більшість експертів, опитаних Радіо Свобода наголошують, що конфлікт на сході не повинен бути виправданням для відсутності економічних реформ, і попереджають, що в разі їхньої неефективності, Україну за декілька місяців очікує економічний колапс, і не виключено – дефолт.

Раніше Світовий банк у своїх прогнозах визнавав, що в разі початку реформування економіки, Україна відчує поступове зростання національного продукту вже в другій половині цього року. Серед точок зростання експерти Світового банку називають аграрний сектор та ІТ-технології.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG