Доступність посилання

ТОП новини

Царське село Порошенка


Програма «Схеми» викрила оборудку щодо гектару елітної землі у столиці

Розслідування програми Радіо Свобода «Схеми» викрило оборудку, за якою гектар елітної землі у столиці Київрада безоплатно передала у власність структурі, пов’язаній із Петром Порошенком та першим заступником голови його фракції в парламенті Ігорем Кононенком. Згоду на розроблення документації щодо передачі у власність земельних ділянок надав Олесь Довгий. Після ланцюжка дивних операцій політики купили землю в одеської фірми, яка мала проблеми з податківцями. Її директор зізнався, що грошей не отримував і працює водієм.

Цей ошатний маєток із тенісним кортом – власність народного депутата Ігоря Кононенка. Він – давній товариш і бізнес-партнер президента України із 1994 року. Кононенко потрапляв до Київради за списками сумнозвісного Блоку Черновецького. Тепер він – народний депутат України, перший заступник голови фракції «Блоку Петра Порошенка» у парламенті.

Ділянка самого президента – навпроти. Коли Петро Порошенко зведе тут житло, давні приятелі зможуть ходити один до одного в гості пішки. Просто через дорогу. При цьому, у ділянок Порошенка та Кононенка навіть адреса спільна – вулиця Радіальна, 5.

Про цей факт ми довідалися випадково. Раніше «Схеми» з’ясували, що Радіальна, 5 на Печерську – це адреса ділянки президента. Однак Державний реєстр речових прав за запитом «вулиця Радіальна, 5» надав інформацію не про землю Порошенка. А про ту, яка навпроти. Її кадастровий номер 8000000000:82:296:0001, площа трохи більша від 46 соток, власник – Ігор Віталійович Кононенко.

Нас зацікавив факт такого сусідства. Кононенко – впливовий парламентар з президентської фракції. І ми вирішили дослідити, яким чином Порошенко і Кононенко отримали сусідні наділи у Царському селі. І кожен виявлений факт викликав щонайменше подив, а подекуди і шок. Вималювалася ціла схема, яку важко назвати прозорою.

Із квітами на вихід

«У 2008 році ці парники здані в експлуатацію. Так, раніше ми були на Радіальній. І в 2008-му переїхали сюди», – Ольга Кристовнікова, головний агроном КП по утриманню зелених насаджень Печерського району, пригадує ті часи, коли ділянками на Радіальній, 5 володіли не Порошенко і Кононенко, а місто.

У 2008 році Комунальне підприємство «По утриманню зелених насаджень Печерського району» міська влада переселила з цієї елітної землі. Взамін було надано ділянку біля промзони – на Залізничному шосе, 61, де ми й зустрілися.

Старі корпуси, склади, оранжереї і парники у Царському селі можна побачити за допомогою сервісу GoogleEarth, «повернувши час» у 2008 рік. Тепер ця земля розчищена під приватне будівництво президента, а Ігор Кононенко на своїй ділянці вже встиг і побудуватись.

Як відбувалося переселення комунального підприємства? 23 вересня 2003 року було зареєстровано ТОВ «Зеленбудсервіс-К» (код ЄДРПОУ 32493135). Уже на восьмий день свого існування, 1 жовтня 2003 року, розпорядженням Київської міськдержадміністрації №1838 ця фірма стає інвестором будівництва нової бази комунального підприємства по утриманню зелених насаджень на Залізничному шосе, 61.

У 2008 будівництво на Залізничному шосе завершили. І працівники комунального підприємства разом із квітами, саджанцями і насінням переїхали із Царського села на Залізничне шосе, 61.

Вже під час будівництва можна було зрозуміти, для кого готували цей гектар і 10 соток землі. У 2006 році серед засновників «Зеленбудсервіс-К» з’являється депутат Київради від «Блоку Черновецького» Ігор Кононенко.

«Я дійсно опікувався цим питанням із 2004 року. Справа в тому, що було розпорядження, підписане ще паном Омельченком, щодо інвестиційного проекту, який був реалізований кооперативом «Зеленбудсервіс-К» щодо переносу бази «Зеленбудсервіс-К» із Печерського району в інше місце», – зазначив він «Схемам».

Ігор Кононенко, який не заперечує свою причетність до «Зеленбудсервісу–К», обмовився не випадково, назвавши товариство кооперативом. У 2007 році правонаступником ТОВ «Зеленбудсервіс-К» стає обслуговуючий кооператив із такою ж назвою. І вже кооператив у 2008 році завершує будівництво виробничої бази.

Операція «Кооператив»

Для чого ж товариство перетворили на обслуговуючий кооператив житлово–будівельного напрямку діяльності? Очевидно, щоб не викуповувати у міста звільнений від квітів гектар з лишком землі, а отримати його безкоштовно. І справді, 23 квітня 2009 року депутатська більшість Київради голосує за безоплатну передачу двох ділянок у власність «Зеленбудсервіс-К».

Земельний кодекс передбачає, що житлово-будівельні кооперативи мають право отримати землю безкоштовно. І цим активно користувалися аферисти за часів «космічного» мера
Олександр Дядюк

«Це сама головна і наймасштабніша схема безкоштовного привласнення київських земель. Саме через фіктивні – а вони всі фіктивні – житлово-будівельні кооперативи, обслуговуючі, відводилися найбільші масиви найціннішої землі», – зазначає правозахисник Олександр Дядюк. І додає: Земельний кодекс передбачає, що житлово-будівельні кооперативи мають право отримати землю безкоштовно. І цим активно користувалися аферисти за часів «космічного» мера.

Юрист звертає нашу увагу на наступне: створити житлово-будівельний кооператив можуть лише певні категорії громадян: «Такий кооператив мають створювати особи, які перебувають на квартирному обліку, тобто потребують поліпшення житла. Їм ділянка повинна відводилися саме для будівництва в тій кількості, щоб забезпечити житлом всіх членів кооперативу».

Однак від Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА ми отримали відповідь, що жоден із 12 членів «Зеленбудсервісу-К» не перебував на квартирному обліку.

Хто ж ці особи, яким передали у власність понад гектар у Царському селі задарма?

Наш ретельний пошук показав, що серед 12 членів кооперативу принаймні половина – особи, наближені до Порошенка і Кононенка. Це: Оксана Авдєєва – сестра Ігоря Кононенка, Оксана Смакоус – довірена особа Петра Порошенка на виборах 2012 року; менеджери бізнес-структур Петра Порошенка і пов’язані з ними люди: Геннадій Осіяненко – директор дочірнього підприємства «Кондитерська корпорація «Рошен», Ігор Козловський – директор ПрАТ «Інтеркорн Корн Просессінг індастрі», Ігор Гержан – екс-директор Закритого акціонерного товариства «Спортивно-оздоровчий комплекс «Монітор», В’ячеслав Маринкевич – член ревізійної комісії «Севастопольського морського заводу».

Більше того – саме місце реєстрації кооперативу – теж веде до Порошенка. Вулиця Мічуріна, 56. За цією ж адресою перебував автоцентр «Хюндай» «Укрпромінвест–Авто»

Отже, обслуговуючий кооператив, безпосередній стосунок до якого мав Ігор Кононенко, його сестра та менеджери з бізнесу Порошенка, не заплатив у столичний бюджет за гектар землі ні копійки. Більше того, члени кооперативу не перебували на квартирному обліку. Пан Кононенко на цей закид відреагував так: «Це дискусійне питання. Але я не юрист, я просто не готовий це коментувати».

Ми ж вирішили поцікавитися, скільки б теоретично могло отримати місто за ці площі в Царському селі, якби продавало ділянки за ринковими цінами. Цифри, озвучені Владиславом Кулішенком, заступником голови правління Київського відділення Асоціації спеціалістів з нерухомості України, шокують: «У 2009 році була максимальна вартість. Криза ще не встигла позначитися на ринку, мінімальна вартість сотки була 250 тисяч доларів за сотку».

Нескладно підрахувати, скільки теоретично місто могло отримати за ці дві ділянки, загальною площею один гектар і десять соток. 25 мільйонів 250 тисяч доларів. Або, за тодішнім курсом, 202 мільйони гривень.

ФАКТОР ДОВГОГО

Хто ж міг допомагати кооперативу «Зеленбудсервіс-К» отримати позитивне рішення Київради про передачу дорогоцінної землі?

В одному із судових рішень ми знайшли підтвердження, що до цієї історії має причетність Олесь Довгий. Він, як секретар Київради, надав згоду на розроблення документації із землеустрою щодо передачі у власність кооперативу земельних ділянок.

У відповідь на прохання про інтерв’ю Олесь Довгий надіслав наступне: «До повноважень секретаря Київради не входить перевірка і оцінка рішень про передачу земельних ділянок юридичним чи фізичним особам, а виключно дотримання регламенту під час їх внесення до порядку денного».

При цьому Довгий не дав прямої відповіді, які у нього відносини із Петром Порошенком та Ігорем Кононенком. Але, зважаючи на те, що на своєму окрузі на Кіровоградщині він не отримав достойного суперника від «Блоку Петра Порошенка», можемо припустити, що ці відносини не ворожі. Більше того, народний депутат із фракції Порошенка Сергій Лещенко поділився зі «Схемами» ексклюзивною інформацією. Виявляється, президенту дуже не подобалося те, що Сергій Лещенко, Мустафа Найем та Світлана Заліщук приїхали на округ Довгого і переконували людей не віддавати голос за кандидата з суперечливою репутацією.

Ми ініціювали внутрішнє розслідування, хто в керівництві БПП злив округ Довгому
Сергій Лещенко

«Ми ініціювали внутрішнє розслідування, хто в керівництві БПП злив округ Довгому, але отримали від президента негативну відповідь, що не треба цим займатися. Наскільки я розумію, у Довгого є гарні стосунки з самим президентом, у нього гарні стосунки з керівником ДУС, тобто завгоспом президента, паном Березенком. У Довгого також є стосунки, на скільки нам казали, з людьми в оточенні Кличка, які також начебто його підтримували» , – поділився зі «Схемами» Сергій Лещенко.

Сам Олесь Довгий не раз втрапляв в об’єктив нашої камери, прямуючи до Адміністрації президента Порошенка.

Мільйонер із Красних Окнів

Але це лише півісторії. Не менш цікава подальша доля наділів – ключова ланка ланцюжка, після якого ділянки опинилися у власності політиків. Ми припускали, що ділянки перейшли у приватну власність Порошенка та Кононенка безпосередньо від кооперативу «Зеленбудсервіс-К». Однак перший заступник глави президентської фракції Ігор Кононенко це заперечив: «Ні, ні я купив в іншому підприємстві. На той час володарем ділянки було інше підприємство».

Кононенко зізнався, що купив свою ділянку в приватного підприємства «Укрсел».

За даними Єдиного державного реєстру, в Україні існувало лише одне приватне підприємство з такою назвою.

Що ж відбулося із ділянками? У «Схем» є два ексклюзивні документи – Договори про задоволення вимог іпотекодержателя. Відповідно до першого, 24 червня 2009 року обслуговуючий кооператив «Зеленбудсервіс-К» виступив поручителем товариства з обмеженою відповідальністю «Рідна Марка Корп» з орбіти того ж «Укрпромінвесту» перед іпотекодержателем – одеським приватним підприємством «Укрсел». Ділянку на Радіальній, 5, площею 46 соток, передали в іпотеку. Подібну операцію здійснили і з другою ділянкою – площею 63 сотки.

І 20 липня 2009 року обидві ділянки переходять у власність приватного підприємства «Укрсел». Зазначимо, що грошова оцінка цих ділянок знову показала далеко не ринкові ціни. Більшу оцінили в 10 мільйонів 861 тисячу гривень, меншу – в 8 мільйонів 236 тисяч гривень. Врешті одна ділянка перейшла у власність Порошенка, інша – Кононенка. Пан Кононенко нам повідомив, що купив ділянку в «Укрсел» за 8 з лишком мільйонів гривень.

Це приватне підприємство «Укрсел» одразу здалося дивним. І власник, і директор – Микола Миколайович Білий. Розмір статутного фонду – всього 1000 гривень. По-друге, ми довго шукали логіку в наступному.

Приватне підприємство отримує мільйони гривень від політиків. А через п’ять днів «Укрсел» отримує замовлений раніше пластик на суму 15 тисяч гривень. і Микола Білий так і не знайшов кошти, аби за нього розрахуватися. Конфлікт із постачальником дійшов до суду. 30 березня 2010 року Господарський суд Одеси визнає «Укрсел» банкрутом. 11 серпня 2011 Приморський суд Одеси засуджує Миколу Білого за службову недбалість – несплату ПДВ. Однак Білий потрапляє під амністію, бо є єдиним годувальнком неповнолітнього сина.

Ми приїхали в селище міського типу Красні Окни на Одещині, бо виявилося, Микола Білий зареєстрований тут, на вулиці Пушкінській, 25. Будинок за цією адресою дуже скромний. Матір Миколи Миколайовича сказала, що про бізнес сина нічого не знає, і що син тут уже не живе.

Ми знайшли мобільний номер Миколи Білого. Розмова з директором ліквідованого «Укрселу», після якого ділянки опинилися у власності Порошенка і Кононенка, дала відповідь на багато запитань:

– Я хотів з вами поспілкуватися по продажу землі на Радіальній, 5 у Києві.

– О, це було, хлопці, давним-давно, п’ять років… Далі?

– Виходить, що Ви продавали землю Кононенку і Порошенку, правильно?

– Я не знаю, я був найманим директором. Я кинув усе це, працюю зараз водієм. Далекобійником.

– А Ви гроші отримували від цих людей чи ні?

– Які гроші, Ні, ніяких грошей я не отримував. Як як директор був. Найманий директор. Все.

Часто використовується схема, коли земля передається від одного власника іншому, різними способами. І тоді кінцевий остаточний власник стає добросовісним набувачем
Олена Щербан

Якщо вірити Миколі Білому, у підсумку маємо таке. За елітні ділянки на Радіальній, 5 ніхто так і не сплатив і копійки. А створення такої довгої і складної схеми юрист ГО «Центр протидії корупції» Олена Щербан пояснює просто: «Часто використовується схема, коли земля передається від одного власника іншому, різними способами. І тоді кінцевий остаточний власник стає добросовісним набувачем».

Юхимович. Уповноважений президента з «Блоку Черновецького»

Наостанок розкажемо про ще одного героя цієї історії – Олександра Юхимовича, до якого потрапив наш запит, адресований в Адміністрацію президента, під час підготовки попереднього сюжету – про відсутність у Порошенка дозволу на будівництво на Радіальній, 5. Місяць тому цей чоловік намагався переконати у хибності наших висновків, але свого прізвища так і не назвав.

У розпорядженні «Схем» є копія довіреності, за якою Петро Порошенко надає право представляти його інтереси Олександру Юхимовичу Луцькому. Та заява, написана ним від руки на ім’я директора Департаменту земельних ресурсів від 10.11.2014 року. Того ж місяця, коли «Схеми» розпочали розслідування щодо землі на Радіальній, 5. Луцький просив передати йому справи відведення земельних ділянок за цією адресою і у той же день їх отримав. Очевидно, аби приховати деталі цієї історії – подалі від журналістських очей.

Олександр Юхимович Луцький – свого часу обирався за списком «Блоку Черновецького», навіть був заступником мера Києва. Ось його сторінка у мережі Фейсбук. На фото Олександр Юхимович у «Мистецькому Арсеналі» в день інавгурації Порошенка. Ми зателефонували до нього, аби домовитися про інтерв’ю як із уповноваженою особою про ділянку Порошенка. Але розмова не склалася:

– Хотіли поспілкуватися з Вами. Може, Ви щось знаєте про кооператив, про викуп ділянки, про «Укрсел»?

– Не знаю такого.

– Олександр Юхимович, ми хотіли запитати, де поділись документи із Київзему, бо Ви їх забрали і не повернули.

– Передав хазяїну. Ви копаєте там, де нічого копати. Я ж кажу – один раз мене попросили вам допомогти, більше мене не просять вам допомагати. І нащо ж мені на голову шукати якісь пригоди?

Програма «Схеми» готова надати ефір для коментарів та пояснень усім особам, згаданим у сюжеті.

 • Зображення 16x9

  Максим Савчук

  Журналіст-розслідувач телевізійної програми проєкту розслідувань Радіо Свобода «Схеми». Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

  Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

  У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

  Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

  У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

  Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG