Доступність посилання

ТОП новини

Хроніки люстрації: детектив у Міністерстві юстиції


«Схеми» з'ясовували, звідки у заступниці начальника столичної податкової взялась індульгенція від люстрації

Такі історії нечасто отримують широкий розголос і стають надбанням громадськості. Зазвичай вони приховуються за товстими стінами бюрократії та беззвучно розчиняються в мовчанні зацікавлених функціонерів. На початку тижня «Схеми» опублікували лист, яким перша заступниця міністра юстиції Павла Петренка нібито звільняє від люстрації чиновницю, що пропрацювала в податкових органах багато років. Реакція міністерства була блискавичною: «Цей лист –​ підробка, справа рук зацікавлених осіб з податкової». Тут і закрутилось…

Наприкінці минулого тижня у розпорядження програми Радіо Свобода і Першого національного «Схеми» потрапив дуже цікавий документ. Це лист за підписом першого заступника міністра юстиції Наталії Севостьянової на звернення громадянки Ганни Ігнатенко – першого заступника керівника фіскальної служби Києва. У ньому Севостьянова «звільняє» від люстрації чиновницю, що пропрацювала на керівних посадах у податкових органах з 2008 року і протягом президентства Віктора Януковича, а отже, має бути люстрована, тобто звільнена з посади, за статтею 3 Закону України «Про очищення влади».

У день публікації документу міністерство юстиції скликало брифінг. Ми чекали від міністра Павла Петренка гучної заяви про звільнення його першої заступниці. Однак за один стіл з ним сіла і сама Севостьянова.

У центрі уваги – документ, опублікований на сайті Радіо Свобода. Спікери в один голос заявляють: Севостьянова цей лист не підписувала, це підробка, справа рук чиновників, що хочуть уникнути люстрації.

Міністр пояснив, що копію листа за підписом Севостьянової витребував у Державної фіскальної служби України після того, як на нього послалися податківці, пояснюючи Громадській раді, чому Ганна Ігнатенко досі на посаді. Ось цитата з нього: «Ігнатенко Ганною Володимирівною надано роз’яснення Мін’юсту 13 лютого 2015 року, в якому повідомлено, що стосовно неї не може бути застосовано положення статті 3 Закону No1682».

Петренко і його заступниця переконують: жодних індульгенцій міністерством не надавалося.

Ми вважаємо, що вона, маючи офіційну відповідь, приховала її, а вже в органи фіскальної служби надала цю відповідь, «фейкову»
Наталія Севостьянова

«Від міністерства юстиції лист за тим «фейковим» номером не виходив. Дана відповідь на даний лист була надана 12 березня. Ви бачите: це зовсім інший лист, в якому вказано, що дана громадянка підпадає під люстрацію. Але, розумієте, це було звернення громадянки. Ця відповідь надходила до неї персонально, тому ми вважаємо, що вона, маючи офіційну відповідь, приховала її, а вже в органи фіскальної служби надала цю відповідь, «фейкову», – заявила Наталія Севостьянова, перший заступник мiнiстра юстицiї.

Мовляв, підставами так стверджувати стали результати службової перевірки у Міністерстві юстиції. А поки Павло Петренко готував ексклюзивно для «Схем» інформацію щодо її деталей, ми вирішили поспілкуватися з самою працівницею податкової Ганною Ігнатенко, яка, за словами міністра, «творчо підійшла» до люстрації. Приїхали за її адресою, вказаною у відповіді на лист, однак консьєрж повідомила, що Ігнатенко давно тут не мешкає.

Вона дійсно надіслала до Міністерства юстиції заяву щодо роз’яснення – пострапляє вона під дію закону чи ні. І 13 лютого 2015 року вона отримала відповідь від міністерства юстиції
Микола Ковтуненко

А вранці – попрямували до неї на роботу. В Київське відділення Державної фіскальної служби. Там Микола Ковтуненко, керівник прес-служби Державної фіскальної служби в Києві, заявив, що «Ганна Володимирівна на сьогоднішній день не може спілкуватися. В неї і справи, і взагалі – жінка сказала, що не може спілкуватися». А ще додав: «Вона дійсно надіслала до міністерства юстиції заяву щодо роз’яснення щодо її особисто справи – пострапляє вона під дію закону чи ні. І 13 лютого 2015 року вона отримала відповідь від Міністерства юстиції».

Нема висновків експертизи, які підтверджують факт підробки документа
Вікторія Кіріна

Ще за кілька днів позицію Ігнатенко озвучила адвокат Вікторія Кіріна: «Нема висновків експертизи, які підтверджують факт підробки документа. Після підготовки необхідного пакету документів в інтересах клієнта буде подана позовна заява про захист честі і гідності і спростування недостовірної інформації, оприлюдненої міністром та його першим заступником».

Крім цього, Вікторія Кіріна надала «Схемам» висновок експертного дослідження Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру головного управління МВС Україні у Києві. Відповідно до нього, рукописні написи, здійснені на «листі-індульгенції» нібито за підписом заступниці міністра юстиції Петренка Севостьянової, виконано не Ганною Ігнатенко.

«Короткі цифрові рукописні написи – вихідний номер «І-2687» та дата складання документу «13.02.2015» на першому аркуші листа Міністерства юстиції України №І-2687 від 13.02.2015 – виконано не громадянкою Ігнатенко, зразки почерку якої надано на дослідження, а іншою особою», – ідеться у висновку за підписом судового експерта Світлани Мендриної.

Водночас, експертиза не встановила, чи є підпис Севостьянової автентичним, оскільки «зразки почерку, підписів Севостьянової на дослідження не надходили».

Хто ж вирішив допомогти Ганні Ігнатенко уникнути звільнення? Всі білі плями цієї детективної історії із листом за підписом Наталії Севостьянової – хто, яким чином і коли підготував для чиновниці зі столичної податкової Ганни Ігнатенко індульгенцію від люстрації – мають з’ясувати правоохоронці. Принаймні, це випливає із результатів службової перевірки в Мін'юсті.

Висновок, який ми зробили, – звернутися до правоохоронних органів щодо порушення кримінального провадження щодо підробки документа невстановленим колом осіб
Павло Петренко

«Цей документ міністерством юстиції не направлявся. Цей документ міністерством юстиції в такому вигляді не оброблявся жодним підорозділом. І другий висновок, який ми зробили на цьому етапі перевірки, – звернутися до правоохоронних органів щодо порушення кримінального провадження щодо підробки документа невстановленим колом осіб», – повідомив «Схемам» під час інтерв’ю міністр юстиції України Павло Петренко.

Протягом вихідних у Міністерстві юстиції під головуванням Петренка відбувалась службова перевірка – опитування всіх можливих причетних під запис. Головний висновок внутрішньої перевірки такий: до організації створення підробного листа перший заступник міністра Наталія Севостьянова відношення не має, натомість працівниці податкової у цьому, ймовірно, допомогли інші працівники Мін'юсту, що мали доступ до внутрішнього документообігу. Хто саме під підозрою, в Мін’юсті не вказують, щоб не сполошити до того, як опитування проведе генеральна прокуратура, що вже відкрила кримінальну справу за фактом підробки документів.

P.S. На офіційному сайті ГУ ДФС у місті Києві в розділі «керівництво» зникла інформація про Ганну Ігнатенко, що може свідчити про її звільнення.

 • Зображення 16x9

  Максим Савчук

  Журналіст-розслідувач телевізійної програми «Схеми: корупція в деталях» (спільний проєкт Радіо Свобода та телеканалу «UA:Перший»). Автор книги «1937» про політичну та бізнесову діяльність Віктора Медведчука після Революції Гідності.

  Народився у селищі Баришівка на Київщині. Здобув освіту інженера в Національному транспортному університеті та філолога в Національному педагогічному університеті ім. М. Драгоманова. Працював у бюро журналістських розслідувань «Свідомо», у газеті «Україна молода», у програмі журналістських розслідувань «Знак оклику» на телеканалі ТВі.

  У 2015 році розслідування «Questions Raised Over Poroshenko’s Role In Valuable Kyiv Land Deal» («Таємниці землі президента Порошенка») потрапило до шорт-листу міжнародного конкурсу асоціації мовників AIB.

  Переможець конкурсу журналістських розслідувань ім. В. Сергієнка (2019 рік) із матеріалом «Зелена родина ру» (про кінобізнес Володимира Зеленського у Росії).

  У 2020 році здобув друге місце на конкурсі журналістських історій DataUp із матеріалом «Американська мрія Віктора Медведчука» (співавтори - Любомира Ремажевська та Олександр Чорновалов).

  Розслідування «Американська мрія Віктора Медведчука» перемогло на Національному конкурсі журналістських розслідувань. Оголошення переможців та нагородження відбулося під час фестивалю розслідувальної журналістики «Межигір’я Фест» в колишній резиденції експрезидента-втікача Віктора Януковича у вересні 2021 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG