Доступність посилання

ТОП новини

Юнкер їде до Києва – перший двосторонній візит до не члена ЄС


Жан-Клод Юнкер
Жан-Клод Юнкер

Доповідь Єврокомісії про «Східне партнерство» відзначає «кардинальне погіршення» стану з правами людини в Криму і на окупованому Донбасі

Президент Європейської комісії Жан-Клод Юнкер відвідає Київ 30 березня разом з главою європейської дипломатії Федерікою Моґеріні. Це буде перший двосторонній візит Юнкера до країни, яка не є членом ЄС. Про візит оголошено днем по тому, як Європарламент дав добро на виділення Києву 1,8 мільярда євро додаткової допомоги і після оприлюднення доповіді Єврокомісії про «Східне партнерство», в якій, зокрема, вказується на порушення прав людини в анексованому Криму та на охопленому конфліктом Донбасі.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:19 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер разом з Петром Порошенком будуть головувати на засіданні Національної ради реформ у Києві, а також на Юнкера з Моґеріні очікують зустрічі з прем’єром Арсенієм Яценюком та спікером парламенту Володимиром Гройсманом.

Юнкер з часу вступу на посаду здійснював візити всередині ЄС, але одного разу – в середині листопада – був на саміті «Двадцятки» в австралійському Брісбені, де питання України несподівано фігурувало як одне з головних.

Відтак візит в Україну стане першим двостороннім візитом Юнкера до країни, яка не є членом ЄС.

«Це перший справжній двосторонній візит до третьої країни, і ми дуже задоволені з того, що візит відбувається лише кількома днями після затвердження Європарламентом пропозиції про виділення додаткових 1,8 мільярда євро макрофінансової допомоги Україні», – сказав речник Юнкера Маргарітіс Шінас.

Візит відбуватиметься на тлі дискусій, що може і чого не зможе отримати Україна на саміті «Східного партнерства» в Ризі 21-22 травня.

Ян Томбінський
Ян Томбінський

Голова представництва ЄС в Україні Ян Томбінський сказав днями, що Україна не повинна розраховувати, що Ризький саміт дасть «зелене світло» безвізовому режиму з ЄС, бо «замало часу для того, аби таке рішення було ухвалене».

Мета – це безвізовий режим між Україною та ЄС
Ян Томбінський

Але з іншого боку, за його словами, нині в Україні працює місія європейських експертів, які вивчають готовність до безвізового режиму. «Мета – це безвізовий режим між Україною та ЄС», – сказав Томбінський.

А речник представництва ЄС В Україні Давід Стулік сказав Радіо Свобода, що ще зарано гадати, що Україна отримає в Ризі.

Я думаю, що сприйняття України в ЄС є зовсім іншим, аніж було на саміті у Вільнюсі в 2013 році
Давід Стулік

«До саміту ще залишилося практично два місяці, тому ще зарано говорити, що Україна конкретно може очікувати. Я думаю, що сприйняття України в ЄС є зовсім іншим, аніж було на саміті у Вільнюсі в 2013 році. Зараз набагато краще сприйняття, набагато краще розуміння з боку ЄС і ситуації в Україні, і потреб України», – каже Стулік.

Давід Стулік
Давід Стулік

«Східне партнерство» в 2014-му

Єврокомісія цього тижня затвердила доповідь про стан справ в країнах «Східного партнерства», докладно описавши Україну, Грузію, Молдову, Вірменію та Азербайджан, але оминувши Білорусь.

Минулого року України спочатку підписала політичну (у березні), а потім і економічну (у червні) частину Угоди про асоціацію з ЄС. А у вересні Угоду одночасно було ратифіковано Верховною Радою та Європарламентом.

Доповідь каже, що реформи в Україні проводились «в дуже важких політичних, економічних, соціальних військових/безпекових умовах збройних конфліктів».

Доповідь відзначає значне покращення ситуації з демократією та свободами в Україні і наголошує на важливості кроків зі створення Антикорупційного бюро. Також говориться, що вибори в Україні – а минулого року були проведені дострокові і президентські, і парламентські – були проведені у демократичний спосіб.

Але доповідь вказує на «кардинальне погіршення стану з правами людини в Криму та Севастополі після незаконної анексії і на теренах, які перебувають під контролем незаконних збройних формувань на Східній Україні».

Зазначається, що на півострові і на окупованій частині Донбасу порушувались основоположні свободи – зокрема, право на зібрання, право висловлювань та свобода ЗМІ.

Доповідь також вказує на проблеми з біженцями, яких в Україні 1.4 мільйона і вказує на «недостатні можливості України надавати допомогу внутрішньо переміщеним особам».

Допомогти в інформаційному протистоянні

Також нині на порядку денному відносин України та ЄС – протистояння активній інформаційній кампанії Росії проти України та інших учасників «Східного партнерства».

Україна є головною країною в програмі «Східне партнерство»
Давід Стулік

«Україна є головною країною в програмі «Східне партнерство». І на саміті в Ризі буде приділено дуже багато уваги ситуації в Україні. Також тоді буде медійна конференція для журналістів з країн «Східного партнерства». І я думаю, що питання інформаційної війни і того, як вона стосується України, буде одним із головних», – сказав Давід Стулік.

Речник представництва ЄС у Києві також додав: «Латвійське головування в ЄС хоче ухвалення рішення щодо боротьби з російською пропагандою. І може бути нова стратегія ЄС в цьому інформаційному протистоянні».

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG