Доступність посилання

ТОП новини

Коли «розмінують» отруйний Домбровський кар’єр?


Роботи з вивезення отрути почались ще в 2010 році

«Екологічна міна» на Прикарпатті досі загрожує не лише Україні, а й Молдові та Румунії; Мінекології «пише папери»

Київ – У хвостосховищі (гідротехнічна споруда для зберігання токсичних відходів – ред.) Домбровський кар’єр на Прикарпатті накопичено 20 мільйонів кубічних метрів токсичних розсолів. Їх планують переробляти. Наразі уже готова проектно-технічна документація на будівництво двох модулів з переробки до 600 тисяч метрів кубічних в рік, повідомляє Міністерство екології та природних ресурсів. Поки ж кар’єр є «екологічною міною».

Щовесни, коли рівень ґрунтових вод піднімається, зростає ризик екологічної катастрофи у басейні Дністра через хвостосховище поблизу Калуша. Токсичні розсоли Добровського кар’єру можуть потрапити у водоносний горизонт і саму річку. Тоді не лише Калуш і прилеглі території залишаться без питної води, а постраждає й увесь басейн Дністра – Молдова і Румунія.

Також є небезпека просідання ґрунту під житловими будинками Калуша, сіл Кропивник та Сівка-Калуська.

Домбровський кар'єр
Домбровський кар'єр

У зв’язку з цим, як повідомляє Міністерство екології та природних ресурсів, «здійснюються технічні заходи з укріплення, гідроізоляції, зменшення динаміки приросту розсолів у Домбровському кар'єрі калійних руд та укріплення дамби хвостосховища №2 Калуш-Голинського родовища калійних солей».

Щорічно, у залежності від інтенсивності атмосферних опадів, рівень дзеркала розсолів піднімається на 2-3 метри і вже наблизився до рівня водоносного горизонту
Сергій Курикін

Заступник міністра екології Сергій Курикін повідомив, що «на початок 2015 року у чаші Домбровського кар’єру нагромаджено понад 20 мільйонів кубометрів кубічних високомінералізованих розсолів. Щорічно, у залежності від інтенсивності атмосферних опадів, рівень дзеркала розсолів піднімається на 2-3 метри і вже наблизився до рівня водоносного горизонту».

Курикін наголосив, що розширення ареолу засолення у поєднанні з просіданням землі над колишніми шахтами створює загрозу виникнення екологічної катастрофи.

Як проблема вирішується?

Поки кардинальне вирішення проблеми Калуського хвостосховища розсолів лише на стадії підготовки документації.

Міністерство екології та природних ресурсів повідомляє, що «з метою переробки розсолів Домбровського кар’єру на базі італійських технологій створено ТОВ «Калуська соляна компанія», і це підприємство розробило проектно-технічну документацію на будівництво двох модулів з випарювання розсолів.

Планується, що обсяг переробки сягатиме 600 тисяч кубічних метрів на рік. При таких потужностях переробка хімічних відходів, накопичених у Домбровському кар’єрі, триватиме понад три десятиліття.

  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG