Доступність посилання

ТОП новини

Американська військова колона вже в Празі


Люди з прапорами США вітають військових НАТО, Прага, 30 березня 2015 року

«Американські війська не окупаційні з тієї простої причини, що в минулому столітті ми окупацію пережили двічі і знаємо, як це виглядає» – президент Земан

Прага – 30 березня опівдні колони військ НАТО, які напередодні перетнули польсько-чеський кордон, вже в’їхали до Праги. Американську військову колону чехи зустрічають з натхненням, із самого ранку сотні ентузіастів стоять уздовж доріг, вітаючи американців.

Як повідомляють чеські ЗМІ, першою до чеської столиці приїхала колона, яка перетнула кордон з Польщею в Богуміні, за нею до Праги вирушили колони, які в’їхали на чеську землю через прикордонні міста Гаррахов і Наход.

До кінця дня всі три колони мають зустрітись у військових казармах у празькому районі Рузинє. Таким чином туди прибуде 520 американських вояків, 115 бронетранспортерів Stryker і військових транспортних джипів Humvee.

Американська військова колона вже в Празі
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:36 0:00

У відповідності до заздалегідь оприлюдненого графіку пересування колони, вояки мають ночувати в казармах у Рузині. В понеділок передбачається день відпочинку, протягом якого чеські вояки хочуть показати своїм американським колегам Прагу і також знайти час на келих знаменитого чеського пива.

31 березня, у вівторок, для всіх охочих познайомитись з американською військовою технікою, поговорити з вояками, разом сфотографуватись у казармах буде проведений день відкритих дверей.

Військова колона в Празі, 30 березня 2015 року
Військова колона в Празі, 30 березня 2015 року

Також у вівторок частина військовиків поїде до західночеського міста Плзень, щоб віддати шану пам’яті загиблих вояків американської армії, які 70 років тому визволили це місто від нацистів.

Передбачається, що у вівторок в гості до американських вояків приїдуть чеські музиканти, щоб разом заспівати пісень, а також цього дня чекають членів чеського клубу старовинної військової техніки.

Американську військову колону чехи зустрічають з натхненням, із самого ранку, незважаючи на погоду – пориви сильного вітру, час від часу дощ і мокрий сніг –0 сотні ентузіастів – молоді й людей старшого віку – стоять вздовж шосе, де рухаються колони, в руках вони тримають чеські й американські прапори, вітальні гасла.

Американський бронеавтомобіль Humvee під час маршу, Прага, 30 березня 2015 року
Американський бронеавтомобіль Humvee під час маршу, Прага, 30 березня 2015 року

Проти виступають комуністи і ліві активісти, які вважають перетин країни військовою колоною НАТО «окупацією» країни. Вони організовують антиамериканські демонстрації, зокрема, минулої суботи вони провели мітинг у центрі Праги.

Я не згоден з тим, щоб американські війська були означені як окупаційні, з тієї простої причини, що в минулому столітті ми окупацію пережили двічі і знаємо, як це виглядає
Мілош Земан

З позицією комуністів висловив свою незгоду президент Чехії Мілош Земан. «Я не згоден з тим, щоб американські війська були означені як окупаційні, з тієї простої причини, що в минулому столітті ми окупацію пережили двічі і знаємо, як це виглядає», – наголосив чеський президент.

Події в Україні вказують, що ми не можемо сприймати нашу безпеку, як очевидну річ
Богуслав Соботка

Також прем’єр Чехії Богуслав Соботка вважає, що в умовах нинішньої Європи прибуття військової колони НАТО є «актом солідарності». «Добре пригадувати факти: це була Росія, яка порушила міжнародне право і присвоїла собі частину теренів сусідньої країни. Це була Росія, яка порушала гарантії, що їх дала в минулому. Переїзд колони є для нас питанням союзницької солідарності. Події в Україні вказують, що ми не можемо сприймати нашу безпеку, як очевидну річ», – наголосив чеський прем’єр.

За останнім опитуванням громадської думки, тільки 17 відсотків чехів виступили проти перетину американською військовою колоною теренів Чехії, а 82 відсотки чехів це сприймають позитивно.

Ще 16 березня уряд Чехії дозволив колоні військ країн НАТО наприкінці цього місяця перетнути кордон країни. Цим кроком Чехія як країна-член НАТО лише виконує свої союзницькі зобов’язання стосовно партнерів у Північноатлантичному союзі, мовиться в рішенні уряду.

1 квітня військові колони через західне місто Плзень вирушать до німецького кордону. Таким чином, закінчиться переїзд колон із країн Балтії, де проводились навчання, через Польщу і Чехію до місць постійної дислокації. В Балтії американські підрозділи перебували півроку.

Всі видатки, пов’язані з перебуванням військової колони в Чехії, взяла на себе американська сторона.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG