Доступність посилання

ТОП новини

«Це всеукраїнська чума» – активіст про псевдоволонтерів


На доброті львів’ян шахраї заробляють майже 4 мільйони гривень на місяць
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00

На доброті львів’ян шахраї заробляють майже 4 мільйони гривень на місяць

Активісти стверджують, що справжні волонтери не бігають вулицями зі скриньками

У Львові оголосили «війну» псевдоволонтерам. Вже четвертий тиждень громадські активісти полюють за шахраями, які на вулицях міста збирають гроші під прикриттям волонтерства. Порушені кілька карних справ за фактом шахрайства.

Біля крамниць, на перехрестях, багатолюдних вулицях, на вокзалі ходять люди зі скриньками в руках. Вони називають себе волонтерами і пояснюють, що збирають гроші на хвору дитину чи для бійців АТО. Але насправді цю «благодійність» розцінюють, як звичайну роботу. За неї отримують 20% від зібраної суми, що самі і підтвердили активістам.

– Я б задурно не стояв.

– Але, нагадую, що волонтери не заробляють гроші.

– А я не маю другої роботи. Піду і знову прийду. У нас зараз на вулицях Львова в організації працює 15-20 чоловік.

– Скільки маєш із суми, 30%?

– 20%.

Такий діалог відбувся на одному з перехресть міста між львівськими активістами і псевдоволонтерами. Люди, що збирають у скриньки, також розповіли, що приходять щодня до благодійної організації, а це одна орендована кімната, і там їм видають скриньки для збору грошей.

Одного дня активісти затримали у місті чоловіка у військовій формі. Каже, скриньку видали йому у благодійній організації. Зустріли і школярок, які пояснили, буцімто збирають гроші на хвору дитину. Вони розповіли активістам, що збирають у день по 400 гривень. Один із псевдоволонтерів навіть показав офіс благодійного фонду, де працівники ховались від камер.

«У мене є документи, що збираємо гроші на дитину. Відчепіться від мене, ось тут все написано, для кого ці кошти», – обурювався псевдоволонтер.

Філії не зареєстровані

На сьогодні у Львові активно діє 10 благодійних фондів, які зареєстровані у Києві. Тут мають своїх представників, орендують невелике приміщення, де видають скриньки для збору грошей. Львівські філії не зареєстровані, а гроші не обліковуються.

За підрахунками львівських активістів, псевдоволонтери у Львові за місяць збирають близько 4 мільйонів гривень. За рік це – понад мільярд. Тобто користуються добротою людей.

Як відрізнити волонтерів від шахраїв?
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:24:13 0:00

Це всеукраїнська чума
Олег Радик

«Це всеукраїнська чума. Більшість тих благодійних фондів не мають філій. Працюють на київських печатках, керуються законом про благодійні організації. Близько 1%-0,5% вони таки справді передають дітям чи на АТО. Спершу, коли ми їх починали затримувати, вони з нас сміялись, що ви нам, мовляв, нічого не зробите. Але погосол пішов, що ми з цим явищем боремось, вже і від корумпованих міліціонерів, бо цю справу контролює вище керівництво міліції, і стало вже їх менше. Із 10 людей, на яких ми написали заяви в міліцію, 9 – неповносправні особи. Тобто керівники благодійних фондів використовують убогих людей. У мене є підозра, що хтось із соціальної служби здає їм базу даних інвалідів, так як здають дані про самотніх людей», – пояснив активіст Олег Радик.

Покарання за шахрайство

Львівські правоохоронці порушили кілька кримінальних справ за статтею «шахрайство». Одна з карних справ стосується благодійного фонду, який протягом 8 місяців збирав гроші для хворої дитини. За даними активістів, львів’яни пожертвували близько мільйона гривень для порятунку малюка. Щодня на роботу виходили 10 псевдоволонтерів. Мама хлопчика отримала таки гроші для лікування дитини – лише дві з половиною тисячі гривень.

Люди просто заробляють
Павло Герасим

«Ці кошти адресат не отримав. Це є живі гроші, вони мають обліковуватись. Люди просто заробляють», – зауважив начальник Львівського міського управління мілції Павло Гарасим.

Львівські громадські активісти надалі продовжуватимуть свої рейди проти псевдоволонтерів. Вони створили сторінку у Фейсбук і постійно подають інформацію. Просять львів’ян не бути довірливими і перевіряти документи тих, хто збирає гроші на благодійність, перш аніж щось пожертвувати. А ще нагадають, що справжні волонтери не бігають вулицями зі скриньками.

  • Зображення 16x9

    Галина Терещук

    В ефірі Радіо Свобода – з 2000 року. Закінчила факультет журналістики Львівського національного університету імені Франка. Маю досвід роботи на телебаченні і в газеті.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG