Доступність посилання

ТОП новини

У Києві орудує будівельна мафія – розслідування


У столиці масово зводять житлові комплекси без дозволів та погоджень – а потім примусово вводять їх в експлуатацію всупереч містобудівному плану

Забудови без дозволів та з численними порушеннями – болюча столична проблема. Активісти борються з цим, як можуть – але часто безсилі. Бо за незаконними новобудовами, окрім грошовитих будівельників, нерідко виринають ще й високопоставлені покровителі, а послугами нечистих на руку забудовників користуються навіть представники нової політичної еліти. Про це йдеться в розслідуванні програми «Схеми» – проекту Радіо Свобода на «Першому національному».

Ми проаналізували майже три десятки незаконних столичних будівництв багатоповерхівок та цілих жилих комплексів. На перший погляд здається, що вони між собою ніяк не пов’язані, і беззаконням займаються різні будівельні компанії. Але наше розслідування показало, що насправді це не так, і найбільш нахабні забудови в різних куточках міста від початку тісно пов’язані між собою однією структурою. Ім’я її – «Укогруп».

Фірми саме з цієї групи, наприклад, звели будинок у санітарно-захисній зоні діючого дослідного ядерного реактора, почали будувати висотки на сипучому схилі над болотистим озером і навіть, так і не дочекавшись дозволу на будівництво, просто вмурували вуличний ліхтар у стіну будинку. І таких забудов із порушеннями однієї групи компаній ми нарахували щонайменше два десятки.

І хоч у цих проблемних висоток різні замовники та підрядники, та майже всі вони виводять до одних і тих же офшорних власників на Кіпрі. А стоїть за такими скандальними будівлями одна людина, яка зібрала навколо себе будівельні компанії «УКО» та «Сіті» – Анатолій Петрович Войцеховський. Пік розвитку діяльності якого припадає на роки президентства Віктора Януковича.

УКО: початок

Історія столичного забудовника Анатолія Войцеховського почалася ще в далекому 1998 році. Тоді він заснував компанію «УКОІНВЕСТБУД». Одразу міцно став на ноги і почав співпрацювати зі столичним акціонерним товариством «Київміськбуд»

«В свій час, коли ця компанія, ця група компаній, з'явилася на теренах міста Києва… вони вступили в асоціацію «Київміськбуд». Через рік Володимир Поляченко, герой України, вивів цю компанію з асоціації, так як ця компанія відзначалася порушенням законодавчих норм», – пригадує перший заступник голови Державної архітектурно-будівельної інспекції Сергій Драч.

Войцеховський публічно керував «Укоінвестбудом», як мінімум, до 2004 року. Тоді за його підписом почалося будівництво перших двох секцій житлового комплексу на вулиці Олевській – «Сосновий бір». 2 секції висотки звели впритул до сусідньої п’ятиповерхівки, перекривши сусідам вікна. Та попри проблеми перших двох секцій, за ними послідували й інші. Люди охоче вкладали гроші у недорогі висотки поряд з лісом та озером. Тільки от інвестори третьої секції замість обіцяних 26 поверхів отримали «свічку» на 32. А з розрекламованих трьох ліфтів у будинку встановили тільки один.

Отож, будинок і досі не завершено, попри це в експлуатацію його змусив ввести суд ще наприкінці 2012 року. Ні, не Київський – а Гребінківський суд Полтавської області.

Це – фірмова риса фірм з орбіти Войцеховського: віддати новобудову на баланс Києву за рішенням Феміди із зовсім іншого регіону. Тепер формально вважається добудованою та введеною в експлуатацію і четверта секція ЖК «Сосновий бір». Інвестори повністю розрахувались із забудовником ще в 2012 році. Тепер їм навіть пропонують оформити права власності на квартири у будинку без комунікацій та присвоєної адреси.

«Нам пропонують, підписуйте акт прийому-передачі, але фактично цей будинок недобудований, не має ні всіх вікон, ні дверей, ні внутрішніх робіт. Комунікацій також нема. Але ви підписуйте акт прийому-передачі. І ще дефектний акт, але він уже нічого не змінює, бо ми квартиру уже прийняли і записали, що ніяких претензій у нас немає», – розповідає iнвестор 4-ої секції ЖК «Сосновий бір» Сергій Пангус.

Вже після зміни влади, не довівши до кінця будівництво третьої та четвертої секцій, забудовник «Сосновий бору» без дозволу розпочав зводити п’яту. Нарешті зреагувала міліція – наказала зупинити будівництво і навіть вилучила будівельну техніку.

Та ми перевірили: роботи на Олевській тривають. Чому ж забудовник нехтує приписами міліції? Про це ми запитали у керівництва підрядника забудови, ТОВ «Сосновий квартал» з орбіти «Укогруп».

«Нам арештували рухоме майно, яке розблокували через 3 дні. Більше ніякої заборони немає», – пояснює продовження робіт гендиректор ТОВ «Сосновий квартал» Віктор Недашківський.

Підтвердити чи спростувати цю інформацію в МВС нам так і не змогли.

З видом на колію та ліхтарем у стіні

Інша скандальна столична забудова з орбіти «Укогруп» Войцеховського. До того, як нинішній директор забудовника Віктор Недашківський прийшов на цей проект, він був директором ТОВ «Соціальна молодіжна ініціатива». Цю компанію заснувала одна з «дочок» «Укогруп» – компанія «Мегаполісстрой» разом із кіпрськими фірмами, до яких ведуть і решта фірм Войцеховського. Вона замовила будівництво майже однойменного комплексу – «Молодіжна ініціатива» на Степана Рудунського, 9-а. І проти висотки уже давно воюють місцеві мешканці із сусідніх будинків.

«Що саме, власне, тут на наше думку незаконно: перше – це зміна цільового призначення земельної ділянки. Перше її призначення, оригінальне – під низькоповерхову приватну забудову. Будиночок 2-3 поверхи», – каже місцевий активіст, сусід «Молодіжної ініціативи» Олег Жур.

Натомість, в цьому густозаселеному районі зростає бетонний велетень на 26 житлових поверхів. Прямо над залізничною колією. Захопивши частину дороги. І навіть вмурувавши у стіну ліхтар.

Будувати цю висотку міська влада не дозволяла.

«Містобудівні умови для цієї забудови не реєструвалися. Не було заявки, не було містобудівних умов та обмежень по ЖК «Молодіжна Ініціатива» на Руданського, 9-а», – повідомив нам директор департаменту містобудування та архітектури КМДА Сергій Целовальник.

За роки свого існування «Укоінвестбуд» Анатолія Войцеховського «наплодив» з кілька десятків компаній. Майже всі будівельні фірми Войцеховського мають схожі риси. Приміром, статутний фонд у 1000 гривень. Та головне, будинки зводяться без дозвільних документів або на сомовільно захопленій землі, розповідають Державній архітектурно-будівельній інспекції.

«Ключове питання – землі. На жаль, земля не відведена у встановленому порядку, а ті документи, які нам надавалися, в інспекції по них не підтвержується цільове призначення об’єктів, або змінюється цільове, запланована одна висотність – будується інша висотність», – розповідає перший заступник голови Державної архітектурно-будівельної інспекції Сергій Драч.

Загалом ми змогли знайти ґрунтовні докази стосунку до «Укогруп» близько двох десятків проблемних столичних забудов, зведених або на самовільно захоплених землях, або попри заборону влади. Щонайменше на 7 об’єктів, пов’язаних з групою «УКО», – «Белла Віста», «Родинний затишок», «Нова Хвиля», «Флагман», «Мега Сіті», «Східна Брама», «Олімпійське Містечко» – департамент містобудування КМДА не видавав містобудівних умов.

Владні покровителі Войцеховського

Та будівництво велося і подекуди вже завершується. Очевидно, що без покровителів у владі це було б не можливо. І справді, після Майдану Служба безпеки України з’ясувала, що будівництво групи компаній «УКО» за часів Януковича «покривав» сам колишній генпрокурор Віктор Пшонка. А також тодішній голова Державної архітектурно-будівельної інспекції Олександр Рибак, син регіонала, екс-спікера парламенту. СБУ порушила справу ще восени. Тепер, навесні, ми запитали, які результати. Кажуть: справу в СБУ вилучила прокуратура, і тепер про неї ні слуху ні духу. В ГПУ за тиждень на наш запит її навіть не змогли розшукати.

Чому і після Майдану нова влада не спромоглася покласти край будівельному безчинству групи компаній «УКО»? Чому і далі у місті зводяться без жодних дозволів та погоджень нові об’єкти цього будівельного спрута, яке вже залишило безхатьками десятки родин, що віддали за нове житло свої кревні?

Чи не тому, що послугами безпринципного забудовника користується вже нова політична еліта? Йдеться про житловий комплекс «Панорамне містечко». Виконавець робіт – фірма «СБ ЛТД», якою володіють все ті ж дві кіпрські компанії – «Ербурхс Холдінгс Ллімітед» і «Меілутіс Менеджмент Лімітед», кінцеві власники майже всіх об’єктів з орбіти «Укогруп» Войцеховського.

А замовила їм це будівництво фірма «Техенерго», власник якої – фонд Ігоря Кононенка, це близький товариш, бізнес-партнер самого президента Петра Порошенка. Та заступник голови його парламентської фракції. Панорамне містечко – проблемний об’єкт, бо зводиться там, де не можна будувати житло – у санітарно-захисній зоні дослідного ядерного реактора Інституту ядерних досліджень Академії наук. Та замовник робіт – фірма з орбіти парламентаря Ігоря Кононенка – та виконавець – фірма з орбіти Анатолія Войцеховського – змогли знайти спільну мову та домовитись. Попри небезпечну близькість до реактора та протести профіильних інспекцій, будівництво йде повним ходом, а продаж квартир продовждується.

Виходить, після революції гідності компанія, яку, за даними СБУ, «кришував» колишній генпрокурор Віктор Пшонка, і досі працює. Більше того, послугами компанії саме з групи Войцеховського користуються навіть впливові представники нової влади.

У Держархбудінспекції б’ють на сполох: будівництво висоток без дозвільних документів та проектної експертизи може мати трагічні наслідки, аж до руйнування новобудови та сусідніх споруд.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG