Доступність посилання

ТОП новини

Цього літа Донбас буде зоною епідемій?


Поховання проросійських бойовиків під Донецьком, 16 лютого 2015 року

Місцеві свідчать, що тіла загиблих «ховають» в ставках і шахтних відстійниках, що може призвести до отруювання водозаборів

Мій старий шкільний товариш Олександр довгий час після закінчення медінституту працює санітарним лікарем. Декілька днів тому потелефонував і запропонував негайно зустрітись. Я здивувався, бо зустрічались ми не часто, і тому така поспішність вселяла тривогу. Тому, не відкладаючи в довгий ящик, дав згоду.

А причина тривоги була дуже серйозна. Першим ділом товариш дуже детально проінструктував мене і родину про те, як уберегтись від інфекції. А потім розповів наступне:

Виникли вогнища захворювань побутовим сифілісом, вірусним гепатитом та туберкульозом. Антибіотиків на погашення тих спалахів немає

«В Луганській області почалася паніка. Багато хто кидає свої домівки і їде до нас. Виникли вогнища захворювань побутовим сифілісом, вірусним гепатитом та туберкульозом. Антибіотиків на погашення тих спалахів немає, та й нова «влада» не приділяє уваги можливим епідеміям. Кількість лікарів-інфекціоністів різко скоротилась, бо вони виїхали ще влітку. Інфекційні відділення в критичному стані, а в деяких містах в них навіть відкрили інші відділення. Серйозну небезпеку становлять так звані соціальні їдальні, де не дотримуються навіть елементарні санітарні норми. Це в Донецькій області.

Сифіліс охопив в основному приїжджих добровольців з Росії. Особливо це стосується невеликих містечок, що знаходяться часто під контролем «козаків»

В Луганській області все набагато гірше. Сифіліс охопив, в основному, приїжджих добровольців з Росії. Особливо це стосується невеликих містечок, що знаходяться часто під контролем «казаків».

Наприклад, з 22 квітня в місті Алчевськ Луганської області почалася видача талонів на безплатне харчування в соціальній їдальні для деяких категорій населення. Талон можна отримати в управлінні праці та соціального захисту. Та справа в тому, що одноразовий посуд в тих їдальнях не використовується, дезінфекція також, сам персонал не проходить медичну перевірку. Часто в них годують хворих на відкриту форму туберкульозу, тож тут теж картина доволі плачевна.

Спалах може статись влітку, або на початку, або всередині. В пік жаркої погоди. Щоправда, треба відзначити, що кількість соціальних їдалень «ЛНР» скоротилася в три рази. Мабуть, причина тому – саме така антисанітарія.

Місцеві жителі спостерігали, як якісь військові збирали з полів останки тіл і, прив'язавши вантаж – бронежилети, шматки техніки – топили у шахтному відстійнику під Свердловськом

Причина можливої епідемії – і в більш ранніх подіях. Тривогу викликають повідомлення про масові поховання в «ДНР» та «ЛНР». Екологи побоюються, що підтоплення шахт грунтовими водами і масові поховання в недозволених для цього місцях можуть призвести до епідемії. Під час активних бойових дій в липні-вересні в районі Ізварина та ще декількох пунктів місцеві жителі спостерігали, як якісь військові збирали з полів останки тіл і, прив'язавши вантаж – бронежилети, шматки техніки – топили у шахтному відстійнику під Свердловськом.

Потім була проведена очистка двох ставків. Спочатку «элэнерівці» намагалися перепоховати українських військових окремо від «ополченців» і росіян. Потім, коли ідентифікація тіл перестала бути можливою, всіх ховали в загальних братських могилах. До речі, спустивши воду в ставках, вони зібрали не тільки тіла, але і всю рибу, відправивши її на продаж. Таких ставків – відстійників шахтних – на території однієї Луганській області дуже і дуже багато, і немає ніяких гарантій, що військові не використовували їх подібним чином. Також ходили чутки, що часто росіяни не пропускали вантажівки з мертвими тілами до Росії і утилізували їх таким чином по інших точках. Сьогодні все це може дати спалах епідемій».

Лікар додав, що до сусідів зі Свердловська Луганської області повернулась донька і розповіла про ті жахи, що творились в їх регіоні. Часто для «поховання» використовували старі шурфи покинутої шахти «Чернівецька», що стоїть прямо на кордоні України та Росії біля селища Панченко. Вірити в таке важко, але з кожним днем біженців з Луганської області все більше. І розповідають схожі речі.

Чим це загрожує? Шахтні води, затопивши поховання, можуть рознести різні захворювання по прісних водотоках. І до речі, вони проникнуть і на територію Росії

Чим це загрожує? Шахтні води, затопивши поховання, можуть рознести різні захворювання по прісних водотоках. І до речі, вони проникнуть і на територію Росії.

Мій товариш, старий гірничий майстер, працював в радянські часи на шахтах в Зверєво Ростовської області. То він був категоричний: «Шахтні поля шахт «Червоний партизан», «Одеська, «Чернівецька» знаходяться в єдиному вугільному полі з ростовськими шахтами. Раніше, коли в Росії працювали шахти, по штреку ходили зі Свердловська в Гуково Ростовської області».

Ще розповідають: «В Свердловську у багатьох людей піднялася вода в льохах і колодязях». Зрозуміло навіть не-інженерові, що шахтні води теж піднялися.

Я запитав про небезпеку цих поховань у лікаря Олександра. Він відповів:

«Небезпека обумовлена двома факторами. Перший: розкладання трупів призводить до утворення численних органічних токсичних речовин, що з дощами чи ґрунтовими водами попадають у водойми. Другий: трупи – це субстрат для великої кількості мікроорганізмів, серед яких можуть бути і патогенні, які спричинюють низку хвороб».

Якщо простою мовою сказати, то небезпека є, і вона серйозна. Схоже, про можливі масштаби цього явища нам доведеться дізнатися на власному досвіді. Навіть Організація Об'єднаних Націй вважає небезпечною епідеміологічну ситуацію в Україні через бойові дії, які тривають на сході держави.

Нещодавно Росія посилила контроль на кордоні з «ЛНР». Тепер виїхати можна лише через Ізварине

Побічними свідченнями небеспеки служать і наступні події. Нещодавно Росія посилила контроль на кордоні з «ЛНР». Тепер виїхати можна лише через Ізварине. А тепер стало відомо, що керівники «ЛНР» мають намір перекрити кордон з «Донецькою народною республікою», поставивши додаткові блокпости в дебальцевському напрямку. Все це не може не викликати тривогу.

Микола Миколаєнко, інженер, місто Горлівка

Думки, висловлені в рубриці «Листи з окупованого Донбасу», передають погляди самих авторів і не конче відображають позицію Радіо Свобода

Надсилайте ваші листи: DonbasLysty@rferl.org

XS
SM
MD
LG