Доступність посилання

ТОП новини
23 квітня 2021, Київ 08:33

Нова книга чеською мовою про українську культуру


Фото ілюстраційне (©Shutterstock)

«Коли в Україні буде ситуація поганою, коли вона не дістане підтримки, тоді це становитиме загрозу для всієї Європи» – професор Кшіцова

Прага – «З історії української культури» – так називається методичний підручник, який для студентів-україністів і всіх зацікавлених підготував університет Масарика в місті Брно. Книжка написана чеською мовою і розповідає про головні події в історії українського театру, музики та образотворчого мистецтва. На думку автора підручника – професора Дануши Кшіцової нині, в контексті часу і українсько-чеського діалогу, книжка допоможе ближче пізнати Україну, підтримати її культуру і мову.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:13 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– Що стало поштовхом до роботи над книжкою про історію української культури, що Вас надихнуло до роботи над цією темою?

– Передусім це був збіг обставин. Я вже давно хотіла написати таку книжку, ще в 1995 році, коли була заснованау країністика в університеті Масарика. Тоді я почала працювати над темою, яка мене дуже зацікавила. Ну, і по-друге, наше міністерство культури та Європейський союз виділили спеціальні кошти на підтримку видання підручників. Часу в мене не було багато, також потрібно було врахувати нові видання про українське мистецтво, театр, музику, які вийшли в Україні та Чехії, так що я ще робила доповнення.

– Ваша книжка «З історії української культури» вже вийшла друком. Який до неї інтерес, хто найбільше цікавиться?

– Інтерес до книжки великий. Ще хотіла б до цього додати, що студенти-україністи за підручник не платять. Оскільки це підручник, то він не дістався до торговельної мережі, а лише роздається всім зацікавленим. На основі моїх лекцій і зустрічей зі студентам бачу, що справді книжкою дуже цікавляться.

– У празькому Карловому університеті на філософському факультеті, як відомо, мають намір скоротити штатний склад викладачів української мови і літератури. Як Ви дивитесь на цю проблему, чи це вчасний крок, особливо в контексті нинішніх подій в Україні?

– Ні, це не був добрий крок, рішуче ні. Думаю, що україністику потрібно підтримувати,тому що Україна – це держава, яка заслужила нашу підтримку. Адже історично частина України протягом усього 19 століття була в контакті з чеським середовищем. Україністику в Чехії потрібно підтримувати, по-перше, тому, що це дуже гарна мова, по-друге, це дуже гарна культура, по яку в нас практично нічого не знають. І це також був один із стимулів, чому я собі сказала, що мало б вийти якесь видання чеською мовою.

– Пані професор, Ви щоденно спілкуєтесь з чеською молоддю, студентами. З Вашого досвіду яким сьогодні в цілому є інтерес чехів до України, до війни в Україні?

– Цей інтерес є великим, адже нас це безпосередньо торкається. Потрібно усвідомити, що коли в Україні буде ситуація поганою, коли вона не дістане підтримки, тоді ця ситуація становитиме загрозу для всієї Європи. Україна – велика держава, мало хто усвідомлює, що Україна так само велика, як Франція. Україна – це також велика культура і це не можна залишити без уваги. Зі свого спілкування з колегами і друзями бачу, що інтерес до України є великим.

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті ім. І.Франка (1970 р., диплом з відзнакою), протягом 1986-1989 рр. навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України. У 1992 р. – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 р. працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993-1995 рр. – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG