Доступність посилання

ТОП новини

На протистояння пропаганді Росії Європарламент вимагає коштів


ЄС має створити стратегію «антиагресії» й контролювати підкуп Росією європейських політиків – резолюція

Брюссель – Про повернення до нормальних відносин Європейської співдружності з Росією сьогодні не може бути й мови, а ЄС повинен виділити кошти на протистояння російській дезінформації. Такі заклики містить доповідь, підтримана членами комітету із закордонних справ Європейського парламенту. Водночас, ЄС має створити механізм контролю за фінансовим, політичним чи технічним втручанням Кремля у політичне життя та громадську думку країн-членів об’єднаної Європи.

Про це йдеться у схваленому на засіданні комітету із закордонних справ Європарламенту проекті доповіді, підготовленого євродепутатом від Литви Ґабріеліусом Ландсберґісом.

​«ЄС люб’язно пропонував Росії протягом тривалого часу все більш привабливі шляхи співпраці, але результати свідчать: стратегія попереднього висування стимулів у цьому випадку – неефективна, тож нам слід її переглянути. Наголос слід зробити на підході «спершу – зобов’язання», – каже Ландсберґіс.

Водночас, Європейська співдружність повинна надавати підтримку незалежним рухам в Росії, вважає парламентський комітет із закордонних справ. Євродепутати закликали: країни ЄС повинні утримуватися від укладення двосторонніх угод із Росією, натомість, зміцнювати свої колективні зусилля, щоб протистояти цій країні.

ЄС будує плани протистояння агресії Росії

Незаконно анексувавши Крим і згодом створивши збройний конфлікт, націлений проти України, наклавши незаконні торгові ембарго та укладаючи угоди із сепаратистськими регіонами, Росія завдала «глибокої шкоди своїм відносинам із Євросоюзом і більше не може вважатися стратегічним партнером», – говориться в резолюції. З огляду на це, Європейський союз повинен переглянути свої відносини з Росією і створити план протистояння й стримування російської агресивної політики, спрямованої на те, щоб сіяти розбрат серед держав ЄС, закликають парламентарі.

Резолюція Європарламенту також вказує на те, що Росія відкрито позиціонується проти міжнародного співтовариства і його демократичного порядку, що базується на законі. Москва прагне насильно перекроїти кордони в Європі, кажуть депутати Європарламенту, закликаючи Європейську комісію та держави-члени забезпечити фінансування спеціальних проектів, націлених на протистояння агресивній та недружній політиці Росії.

Боротьба з дезінформацією вимагає коштів

Євродепутати переконані, що для боротьби з російською пропагандою та дезінформацією, яка поширюється в ЄС, Єврокомісія повинна без зволікань виділити фонди для конкретних проектів. Європаламент вважає, що треба знайти спосіб забезпечувати надання об’єктивної інформації, націленої на громадську думку в країнах Східного партнерства.

Анґела Меркель, Володимир Путні і Маттео Рінці, Мілан, жовтень 2014 року
Анґела Меркель, Володимир Путні і Маттео Рінці, Мілан, жовтень 2014 року

Треба розробляти альтернативні ЗМІ російською мовою, що розповідали б правду, подавали російськомовній аудиторії незалежну думку, яка часто викривлена пресою і телебаченням, контрольованими російською державою.

Також європарламентарі звернулися до Єврокомісії із закликом встановити «більш амбітну фінансову підтримку громадянського суспільства Росії» та продовжувати підтримувати місцевих правозахисників, блогерів, незалежні ЗМІ та науковців. Водночас, представники Європарламенту заявляють про своє занепокоєння через погіршення ситуації з правами людини та порушення основних свобод, що спостерігаються в Росії.

Треба контролювати підкупи Кремлем європейських політиків

З огляду на виявлені скандальні випадки фінансування російськими банками окремих крайньоправих партій, зокрема, французьких націоналістів – партії «Національний фронт» – депутати Євросоюзу пропонують Єврокомісії та державам-членам створити механізм контролю за фінансовою, політичною чи технічною підтримкою Росією політичних партій та інших організацій в ЄС. Цей орган також має надавати свою оцінку впливу Російської Федерації на політику і громадську думку в ЄС та сусідніх державах на сході континенту.

Тим часом, держави-члени співдружності повинні підтримувати солідарність та утримуватися від укладення двосторонніх угод із Росією, вважають депутати Європарламенту. Зокрема, вони закликають держав-членів та країн-кандидатів призупинити співпрацю з цією державою в оборонній сфері та діяти задля зміцнення європейської зовнішньої та безпекової політики.

Задля зменшення енергетичної залежності від Росії, європарламентарі закликали поєднувати енергетичні мережі та, застосовуючи законодавство ЄС у сфері енергетики, якомога швидше створити справжній європейський Енергетичний союз. Таким чином, вважають представники комітету закордонних справ Європарламенту, російська влада не зможе далі використовувати енергію як спосіб політичного чи дипломатичного тиску.

Кінцева мета: таки продовжити співпрацю

Водночас, євродепутати нагадують: вирішення конфлікту в східній Україні може бути тільки «політичним». Вони вважають, що «довгострокові» та конструктивні відносини ЄС із Росією «можливі та бажані», з огляду на те, що існують політичні та торговельні зв’язки, скажімо, в галузі транспорту та енергетики, та й загалом, проблеми, перед якими постав світ, приміром, тероризм, легше вирішувати спільно.

ЄС повинен бути готовий відновити співпрацю з Москвою, але тільки коли вона буде поважати територіальну цілісність і суверенітет України, включно із Кримом, та дотримуватися повноцінного режиму припинення вогню й виконання Мінських угод, кажуть депутати Європарламенту в своїй резолюції, яка буде висунута на загальне голосування на червневій сесії.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG