Доступність посилання

ТОП новини

Яценюк: «Ми зменшили держборг із 72 до 68 мільярдів доларів»


Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк

Прем’єр у парламенті розповів, як Україна може заощадити державні кошти та наповнити бюджет

Київ – Україна може вирішити свої фінансові проблеми за рахунок реструктуризації боргів, позовів до Росії щодо газових угод та збереження низької ціни на газ, а також шляхом енергозбереження та інвестицій, заявив у п’ятницю прем’єр Арсеній Яценюк у Верховній Раді на годині запитань до уряду. За словами прем’єра, уряд вже має успіхи у цих напрямках, однак частина депутатів коаліції не вважають ці зусилля Кабміну результативними. Тим часом у посольстві США погоджуються з тим, що саме в енергозбереженні криється чи не найбільший резерв додаткових коштів для України. Експерти ж очікують, що обсяг реструктуризації боргів буде нижчим, ніж очікують в українському уряді.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:05 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Україна потроху вибирається з «боргової ями», в яку вона скочувалася в часи правління Віктора Януковича, запевнив прем’єр Арсеній Яценюк 15 травня в парламенті, під час години запитань до уряду.

На підтвердження своїх слів він навів офіційні обсяги державного боргу України. Так, у 2010 році, на момент перемоги Януковича на президентських виборах, Україна завинила своїм кредиторам разом 31 мільярд доларів, коли екс-президент залишив свою посаду та виїхав до Росії – державний борг вже був 72 мільярди. На весну 2015 року Україна змогла зменшити свій борг до 68 мільярдів доларів, звітує прем’єр Арсеній Яценюк.

«За 3 роки режим Януковича і ті, хто представляють його сьогодні в «Опозиційному блоці», взяли 40 мільярдів доларів кредитів. Ми не можемо виплачувати ці кредити, забираючи соціальні виплати, пенсії, зарплати. Вже нема що забирати! – наголосив прем’єр. – Саме тому в рамках програми реструктуризації та нашої роботи з Міжнародним валютним фондом ми в минулому році отримали 9 мільярдів доларів – це загальні кредити від МФВ, країн «Великої сімки» і всіх наших зовнішніх партнерів. А віддали тільки зовнішнім кредиторам – 14. Такий бізнес», пояснив прем’єр, додавши, що всі кошти від нових позик ідуть на повернення попередніх боргів.

Подальше зменшення державного боргу України потребує системних дій із залучення інвесторів, відновлення економічного зростання, енергозбереження, однак першочерговим має бути реструктуризація боргів України, на суму близько 15 мільярдів доларів, наголосив Яценюк. «Саме цих 15 мільярдів доларів, яких не вистачає як прямих вливань в українську економіку, ми зобов’язані реструктуризувати. Шановні кредитори! Уряд дуже твердий в своїй позиції щодо необхідності завершення переговорів про реструктуризацію зовнішніх боргів України. Настав час допомогти Україні з боку кредиторів», – закликав український прем’єр.

Наталія Яресько
Наталія Яресько

Раніше міністр фінансів Наталія Яресько говорила про те, що реструктуризація боргів має відбуватися одночасно трьома способами: відтермінування погашення, зменшення купона (відсотків за кредитом) та списання частини суми. Натомість частина кредиторів вважає, що реструктуризація може відбутися на меншу суму, ніж хоче Україна. натомість Російська Федерація, яка позичила уряду Януковича три мільярди доларів у 2013 році, від будь-яких реструктуризацій відмовилася.

Енергетика може принести додаткові мільярди до бюджету – Демчишин

Володимир Демчишин
Володимир Демчишин

Другим кроком для фінансової стабілізації України в уряді називають наведення ладу в енергетичному секторі. Так, в результаті зміни керівників «Укрнафти», яку планують здійснити наприкінці травня, міністр енергетики Володимир Демчишин має намір отримати від підприємства близько мільярда гривень дивідендів, і спрямувати їх до бюджету.

Водночас, за словами Арсенія Яценюка, суттєву економію Україні вже дає диверсифікація імпорту газу, 70% якого держава отримує від п’яти європейських компаній. В результаті такої конкуренції ціна на російський газ скоротилася з 500 доларів за 1000 кубометрів до менш ніж 250, і тепер мало відрізняється від європейських цін, звітує Яценюк. І додає, що Україна вже ніколи не купуватиме в Росії більше половини газу, якою б вигідною не була ціна. Російські знижки на газ він називає «пастками».

Упродовж минулого опалювального сезону Україна змогла зекономити близько 5 мільярдів кубометрів газу лише в житлово-комунальному секторі – це близько півтора мільярдів доларів, якщо брати зимові ціни, наголосив міністр енергетики Володимир Демчишин.

Джеффрі Пайєтт
Джеффрі Пайєтт

Саме енергозбереження є напрямком, який дає змогу Україні зберегти найбільше коштів, констатує і посол США в Україні Джеффрі Пайєтт. Нині ж він вважає українську енергетичну політику найменш ощадливою в Європі.

Наразі Україна веде енергополітику, що є однією з найбільш неефективних серед європейських країн
Джеффрі Пайєтт

«Наразі Україна веде енергополітику, що є однією з найбільш неефективних серед європейських країн. Як наслідок, це підтримує рівень корупції та гальмує економіку. Це не збіг, що Росія використовує свій газ, нафту, свою енергетику, щоб впливати на українську політику. У такий спосіб самостійністю України нехтують упродовж останніх двох десятиліть», – сказав посол США.

За словами Пайєтта, тенденція є позитивною: тарифи на комунальні послуги уряд підняв, а незахищеним прошаркам населення передбачив субсидії.

Він рекомендує також підвищити ренту за видобуток енергоносіїв, розділити виробництво, транспортування та реалізацію газу в Україні. Це привабить у галузь інвесторів, частина цих інвестицій прийде від американських фірм, пояснив Пайєтт.

Із закликом до інвесторів «заробляти гроші в українській ГТС» звернувся і Арсеній Яценюк.

Чи відсудить Україна у «Газпрому» понад 10 мільярдів доларів?

Між тим,український уряд позивається до російського «Газпрому» у Стокгольмському арбітражі щодо попереднього газового контракту. У Кабміні очікують, що в разі виграшу в суді зможуть стягнути з російської сторони до 16 мільярдів доларів за увесь час дії угоди від 2009 року. Паралельно Арсеній Яценюк анонсував перегляд угоди на транзит російського газу до ЄС, адже, на його думку, плата за транзит нині є невигідною для України.

Однак у депутатів які ставили запитання прем’єрові, були серйозні зауваження до роботи економічного блоку уряду. Так, парламентарі вимагали пояснень щодо відставки колишнього німецького юриста Саші Боровика, який виконував обов’язки заступника міністра економіки. Яценюк відповів, що це було рішення міністра економіки Айвараса Абромавичуса, і що він його рішення поважає. Водночас Яценюк пообіцяв, що може дати Боровикові іншу роботу в уряді, якщо той хоче працювати далі.

Сергій Соболєв
Сергій Соболєв

Заяви Яценюка розкритикував і заступник голови фракції «Батьківщина» Сергій Соболєв. За його словами, «це не було схоже на звіт», оскільки на багато питань прем’єр не відповів. Зокрема, на думку Соболєва, незрозумілою та непрозорою є політика уряду щодо надання субсидій.

Уряд Яценюка вже вкотре повторює правильні тези, однак відчутного прогресу з їхньою реалізацією немає, констатує економіст, колишній міністр економіки Володимир Лановий.

Володимир Лановий
Володимир Лановий

«Яценюк розповів про свої загальні наміри, які ми вже чули. Однак віз і нині там. Що ж до того, що нібито уряд зміг «натиснути» на Російську Федерацію, щоб та зменшила ціну газу для України – то нинішня нижча ціна викликана здешевленням нафти й газу в Європі, а не тиском. Росія зниженням ціни намагається зберегти український ринок. Яценюк говорить про те, що Росія не буде монопольним постачальником. Однак реальні дії цьому не відповідають», – зазначає економіст, говорячи про нинішнє зростання частки російського газу в імпорті енергоносіїв.

За словами Ланового, це питання є політичним: імпорт з Росії треба зменшувати, навіть якщо цей газ є дешевшим за європейський.

Що ж до реструктуризації боргів та співпраці з МВФ, у якій бачить вихід чинний уряд, то Володимир Лановий наголошує: ця робота буде успішною лише за наявності ефективних реформ в Україні, яких, за його словами, західні донори ще не побачили.

  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Дивитись коментарі (6)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG