Доступність посилання

ТОП новини

Якщо Київ не домовиться з кредиторами, Україну чекає неминучий дефолт – експерт


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

Верховна Рада України відповідним законом дозволила уряду не платити зовнішні борги приватним кредиторам

Верховна Рада України відповідним законом дозволила уряду не платити зовнішні борги приватним кредиторам. Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк пропонує інвесторам реструктуризувати борги, тобто списати частину суми і відтермінувати виплати. Йдеться про десятки мільярдів доларів, більшу частину з яких позичив уряд Януковича. Якщо Київ не домовиться з кредиторами – Україну чекає неминучий дефолт.

Для економіки України і для пересічних українців, сценарій дефолту не матиме катастрофічних наслідків – так прокоментував ситуацію професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городниченко.

«Перша погана річ, яка може відбутися в процесі дефолту – це те, що банківська система може стати вразливою і Україна може мати ще одну банківську кризу. Але якщо оголосити дефолт тільки по зовнішніх зобов’язаннях, це зменшить навантаження на внутрішню банківську систему. Таким чином ці негативні наслідки дефолту будуть меншими».

Зараз в Україні склалася така ситуація, що якщо Україна навіть і хоче вийти на зовнішні приватні ринки, ніхто не хоче давати грошей під прийнятні проценти
Юрій Городниченко

«Друга погана річ, яка може виникнути в разі дефолту – це те, що Україну можуть виключити з зовнішніх фінансових ринків… Але зараз в Україні склалася така ситуація, що якщо Україна навіть і хоче вийти на зовнішні приватні ринки, ніхто не хоче давати грошей під прийнятні проценти. Все, що зараз Україна бере у борг – все це йде через або міжнародні фінансові установи, як МВФ, або під гарантії інших держав, як США».

«Третя річ, яка може відбутися в процесі дефолту – це, коли видатки держави перевищують доходи. Якщо Україна не хоче запускати друкарську машину..., треба або скорочувати видатки, або піднімати податки. Це погано для слабкої економіки. Це буде збільшувати падіння виробництва і так далі. Але зараз склалася ситуація в Україні таким чином, що за підсумками першого кварталу цього року доходи бюджету перевищують видатки. Тому, якщо Україну виключать з зовнішніх фінансових ринків, то це не вплине кардинально на стан речей в Україні. Держава зможе підтримувати теперішній рівень видатків і доходів. А тому їй не доведеться робити щось надзвичайно болюче для населення».

Найбільші приватні кредитори України зацікавлені у тому, щоб домовитися з українським урядом і не допустити дефолту, вважає професор Городниченко.

Якщо подивитися на ситуацію на світових ринках, то ці ринки кажуть, що кредитори спишуть приблизно 20% українських боргів. Це буде принаймні кілька мільярдів доларів
Юрій Городниченко

«Йдеться про 17 мільярдів доларів, які Україна запозичила на світових фінансових ринках через випуск облігацій. Велика частина цих боргів була зроблена за часів Януковича. З цих 17 мільярдів, 9 мільярдів тримають чотири інвестиційні фонди. Це: Rowe Price, TCW Group, Practical і Franklin Templeton. Franklin Templeton‎ – це велика інвестфірма і вона тримає 4 мільярди доларів в боргових зобов’язаннях України. Це звичайно звучить вражаюче, багато мільярдів доларів, але насправді для світових фінансових ринків це – крапля в морі. Навіть якщо вони втратять все на цих боргових зобов’язаннях України – це для них не буде тотальною катастрофою».

Напередодні, у своїх статтях у газетах Washington Post та Financial Times, піти на зустріч Україні керівників інцестфірм закликав колишній міністр фінансів США Лоуренс (Ларрі) Саммерс. Він заявив, що це аморально і економічно недоцільно в умовах агресії вимагати від України виконання боргових зобов’язань. Юрій Городниченко переконаний, що Київ та інвестори врешті домовляться.

«Зараз ситуація досить гнучка. Йде така собі інформаційна війна між українським урядом і інвесторами, які тримають український борг. Кожна сторона каже, що ми зробили якісь там пропозиції. Звичайно, умови цих пропозицій конфіденційні. Але я налаштований досить оптимістично щодо полюбовної реструктуризації українських боргів. Якщо подивитися на ситуацію на світових ринках, то ці ринки кажуть, що кредитори спишуть приблизно 20% українських боргів. Це буде принаймні кілька мільярдів доларів», – сказав професор економіки Каліфорнійського університету в Берклі Юрій Городниченко.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG