Доступність посилання

ТОП новини

Яценюк: хтось бачив безкоштовну медицину в Україні?


©Shutterstock

Депутатам пропонують розглянути законопроекти про автономію медичних закладів

Українські лікарні перестануть бути бюджетними і перетворяться на підприємства. На це сподівається міністр охорони здоров’я Олександр Квіташвілі, який представив пакет законопроектів для відповідної реформи. Незабаром у Верховній Раді голосуватимуть за пакет, який має встановити нові правила роботи для клінік, лікарів та пацієнтів. Мета нововведень – визнання «безкоштовної медицини» міфом і необхідність зробити цю галузь прибутковою. Тим часом прем’єр Арсеній Яценюк доручив до 10 червня провести службове розслідування роботи самого міністра Квіташвілі.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:29 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У пакеті документів, презентованому міністром охорони здоров’я Олександром Квіташвілі на засіданні уряду, є спроба прописати нові реалії для української медицини. Лікарня має відійти з-під крила держави – це дасть можливість автономного управління. Як наслідок – медичні заклади самостійно керуватимуть бюджетом, складатимуть фінансові плани і зможуть залучати інвестиції. Це відмова від схеми централізованого фінансування «ліжко-місця» та перехід до оплати медичних послуг.

Підтримуючи ілюзію існування в державі безкоштовної медицини, Україна замовчує цілу низку проблем, переконує міністр. Наприклад, лікарні не оприлюднюють свої реальні прибутки і не завжди можуть працювати зі страховими компаніями – відповідний механізм не прописаний.

«І це дуже закрита система, ми хочемо, щоб вона трохи відкрилась. Щоб (медичні – ред.) установи мали змогу легально заробляти гроші, які вони і так заробляють», – пояснює Квіташвілі.

Міністр також зазначав, що в 2006 році всі лікарні Грузії отримали повну фінансову й адміністративну автономію (при президентові Саакашвілі Квіташвілі був міністром охорони здоров'я, праці та соціального захисту Грузії – ред.).

Єдина інформаційна система: дані про послуги й оплату в одному місці

Головний принцип правильної роботи системи охорони здоров'я, каже міністр, – це поділ функцій замовника послуг та представника послуг. Адже на сьогодні держава і замовляє медпослугу, і оплачує, і надає та контролює її якість. А це не забезпечує ефективного управління, резюмує міністр.

Також для якості сервісу у Міністерстві охорони здоров’я запропонували створити єдину інформаційну систему управління.

«Що дуже важливе ми робитимемо – створюватимемо єдину інформаційну систему управління охороною здоров'я, яка не може бути без електронних даних, а має працювати і збирати інформацію про оплату послуг», – пояснив очільник відомства.

Квіташвілі зазначає, що перелічені кроки – це базис для реформи, а підготовка до перезапуску української медицини займе не один день. В контексті цього поточний рік буде перехідним. Далі ж по плану – запровадження універсальної медичної страховки з різними системами оплати.

Реформа почнеться тільки після ухвалення законів про автономізацію – експерт

Реальна реформа почне діяти після ухвалення відповідного пакету реформ, який презентував Квіташвілі. До цього велась лише підготовча робота, коментує експерт Олександр Ябчанка.

Наразі відомство намагається перевести так звану «безкоштовну медицину», а на ділі рудимент радянської економіки, у сучасні реалії. Автомонія ж навчить заклади самим за себе відповідати, додає експерт.

«Іде мова, що система охорони здоров’я донедавна працювала за правилами планової економіки. А це дуже неефективне використання коштів, які держава виділяє на систему охорони здоров’я. А ця автономізація, про що йде мова, – заклади залишаються у державній власності, але стають суб’єктами господарювання», – пояснює експерт.

«Хтось бачив безкоштовну медицину в Україні?»

Олександр Ябчанка продовжує, що медичні установи отримуватимуть фінансування у тому самому обсязі, що і раніше. Утім, тепер розподіляти ресурси від держави вони зможуть самі.

«Це створить відповідну конкуренцію, а це боротьба за пацієнта. В умовах планової економіки про це не могло бути і мови», – резюмує Ябчанка.

Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні уряду пообіцяв підтримати реформу й переконати депутатів у її важливості. На його думку, зміни у системі охорони здоров’я – це одна з головних реформ у країні, тому що «пострадянська система медицини практично перестала існувати, а нової якісної системи досі не збудовано».

«Хтось бачив безкоштовну медицину в Україні? Вона і за радянської влади не була безкоштовною», – сказав Яценюк.

Прем’єр доручив провести громадське обговорення та попрацювати з парламентом, аби законопроекти успішно пройшли голосування.

Водночас прем’єр Арсеній Яценюк доручив низці центральних органів виконавчої влади до 10 червня провести службове розслідування роботи Олександра Квіташвілі. Про це інформує канал «24».

Крім міністра, мають перевірити і його першого заступника Олександру Павленко та інших посадових осіб МОЗ. Яценюк дав таке доручення через звернення десятків народних депутатів і профільного комітету Верховної Ради. Прем’єр доручив, зокрема, перевірити належне виконання обов'язків керівництвом МОЗ щодо ведення реєстру оптово-відпускних цін на лікарські засоби та вироби медпризначення, забезпечення держзакупівель на 2015 рік.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG