Доступність посилання

ТОП новини

Росія воює з Україною, але Путін про це бреше – доповідь Atlantic Council


Траєкторії від вогневих позицій на території Росії (північ від селища Платово з позиції Гуково) з яких відбувався артилерійський обстріл української території (дослідження Bellingcat)
Траєкторії від вогневих позицій на території Росії (північ від селища Платово з позиції Гуково) з яких відбувався артилерійський обстріл української території (дослідження Bellingcat)

У відкритих джерелах є незліченна кількість доказів російського військового втручання на Донбасі

За висновками звіту Вашингтонського аналітичного центру Atlantic Council, докази участі Росії у військових діях на Сході України є незліченими та незаперечними, починаючи від надання сепаратистам зброї, закінчуючи обстрілами українських позицій з російської території. Один із авторів звіту висловив Радіо Свобода сподівання, що міжнародна спільнота візьме цей документ до уваги, перш ніж подібне може статися щодо інших держав.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:11 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Американський аналітичний центр Atlantic Council оприлюднив доповідь про «військову російську інтервенцію» на Сході України, доходячи висновку, що президент Володимир Путін втягнув свою країну у війну та збрехав про це своєму народові. Звіт оприлюднили під назвою «Схованка у всіх на очах: Війна Путіна в Україні».

На думку авторів звіту, незважаючи на відкидання всіх звинувачень російським лідером, документ є черговим доказом причетності Росії до конфлікту між українською владою та сепаратистами, під час якого загинуло вже більше ніж 6100 людей.

Необхідні для написання звіту докази п’ятеро авторів шукали у відкритих джерелах, наприклад, на відео чи фото у соціальних мережах або на сателітних зображеннях.

«Ви б навряд чи натрапили на це у повсякденному житті, але якщо ви будете шукати, то знайдете доволі легко. Це речі, які оприлюднюють у соціальних мережах різноманітні люди, чи то російські солдати, чи ж українські громадяни, чи будь-хто, хто просто знімає цікавий військовий конвой», – розповів Радіо Свобода один із авторів доповіді, британець Еліот Хіґґінс.

Доповідь Atlantic Council зібрала докази різноманітної російської допомоги сепаратистам на Сході України, починаючи від надання їм зброї, закінчуючи артилерійськими обстрілами української території з території Росії.

Широке розмаїття транспорту та зброї

Докази того, що Росія надає сепаратистам військову техніку можна легко знайти в інтернеті, констатують автори звіту.

Одним із прикладів є російська БМП-2 з написом «Лавина» на ній. На відео, оприлюдненому в YouTube, видно, що ця БМП-2 пересувається у колоні через російський хутір Стара Станиця у серпні 2014 року. Але вже у лютому 2015-го та сама БМП-2 відзнята вже в українському Вуглегірську на Донеччині (біля Дебальцева). Керують нею сепаратисти. Заявляти, що це є одна й та сама машина можна не лише за написом, але й за її характерними пошкодженнями, наголошують автори звіту.

Серед іншого, вони доводять те, що Росія передала сепаратистам таку техніку, як танк Т-72B3, систему ППО «Панцир-С1», КамАЗ-43269 «Дозор» і КамАЗ-5350 «Град-К». А українське військо не використовує такої техніки.

«Хоча й неможливо дати точні цифри про те, скільки техніки сепаратисти отримали від російського уряду, очевидно, що широке розмаїття транспортних засобів і зброї, – якою майже виключно користується російська армія, – використовується на Сході України», – мовиться у звіті.

Спеціально побудовані табори

У документі також йдеться про те, що Росія почала будувати військові табори на кордоні з Україною лише за декілька днів до анексії Криму. Ще декілька було побудовано невдовзі після початку військових дій на Донбасі.

«Декілька російських навчальних таборів, розміщених уздовж українського кордону, є стартовими точками російської війни в України. Їх можуть бачити ті, хто має доступ до Google Earth або Google Maps. Ці бази є точками збору для російської військової техніки, яку перевозять в Україну, і яка незабаром приєднується до арсеналу сепаратистів. Там також збираються солдати, мобілізовані з усіх кінців держави, щоб проникнути в Україну», – написано в документі.

Кузьминський табір
Кузьминський табір

Одним із прикладів є Кузьминський табір, розташований лише за 46 кілометрах від українського кордону, і який не існував до 2014 року. Саме тут перебувала, зокрема, 5-а танкова бригада з Улан-Уде, куди її в жовтні та листопаді 2014 року перевели з Сибірі. Один із танкістів цієї бригади, Бато Дамбаєв, брав участь у боях у Дебальцеві, констатують автори звіту.

(Танки на російсько-українському кордоні)


«Вантаж-200»

Докази того, що на Донбасі воюють не лише російські «волонтери», як заявляє Кремль, а й солдати регулярної армії Росії, можна зібрати у російській або західній пресі, йдеться у звіті.

«Журналісти виявили тривожні подробиці про регулярних російських солдатів, які загинули або отримали серйозні травми в Україні. Їхні дослідження складаються не лише зі свідчень очевидців і фотографій російських солдатів в Україні, але й інтерв’ю з горем вбитими батьками, чиї сини загинули, захищаючи так званих «місцевих сепаратистів» на Сході України», – мовиться у доповіді Atlantic Council.

Документ наводить факти загибелі в Україні, зокрема, низки солдатів 76-ї повітряної штурмової дивізії Пскова та 11 членів 18-ї мотострілецької бригади.

Кремль часто «бреше», заявляючи, що ці солдати загинули під час навчання, пишуть автори звіту.

«Секретність російського уряду свідчить про важливість приховати правду щодо людських втрат через участь Кремля (у боях – ред.) на Сході України від російських громадян», – пишуть вони.

Артилерійські обстріли України з Росії

Нарешті, у звіті надаються докази того, що Росія неодноразово обстрілювала українські позиції з власної території.

Еліот Хіґґнс розповів Радіо Свобода, що дослідники використовували супутникові фотографії, доступ до яких має будь-який користувач інтернету. На цих світлинах можна побачити кратери, створені на території України артилерійським обстрілом.

За допомогою спеціальних методів, дослідники дізнавалися, з якого боку велась атака. Дослідивши ймовірну траєкторію польоту ракет на тих же супутникових світлинах, автори звіту побачили сліди вигорілого або обпаленого ґрунту, але вже на території Росії, що є ознакою розташування тут ракетних установок. Зазвичай, ці місця розташовані близько до військових таборів, зазначив Хіґґінс.

Він додав, що іноді дослідники використовували відео ракетних запусків, оприлюднені в інтернеті. Маючи відео однієї й тієї ж атаки з різних кутів, вони могли визначити її точні координати.

Ми також знайшли людей у соціальних мережах у тих регіонах, які сперечаються один із одним про те, чи варто публікувати відео, на яких Росія атакує Україну. І це російські люди обговорюють
Еліот Хіґґнс

«Це не згадується у доповіді, але ми також знайшли людей у соціальних мережах у тих регіонах, які сперечаються один із одним про те, чи варто публікувати відео, на яких Росія атакує Україну. І це російські люди обговорюють», – сказав Хіґґінс.

Автори доповіді сподіваються, що світова спільноти візьме до уваги їхнє дослідження для того, щоб, зокрема, ухвалювати відповідні рішення – наприклад, розширити, а не скоротити санкції, та сформулювати стратегію для стримування агресивних дій Росії.

«(Росія на Донбасі – ред.) бере активну учать. Міжнародна спільнота має це розуміти. Вони мають почати вживати заходів проти цього, адже це почне відбуватися в інших країнах, якщо ми не вживатимемо проти цього заходів», – сказав Хіґґінс.

Тим часом Росія продовжує запевняти, що жодні її військові і техніка не задіяні у конфлікті на Донбасі, який Кремль продовжує називати «громадянською війною».


На цю ж тему:

19.02.2015
Є докази обстрілів української армії з території Росії – дослідження

«У 9 із 10 вивчених атак вогневі позиції розташовувалися – поза всяким сумнівом – на території Росії» далі
21.05.2015
СБУ оприлюднила фотографії та імена спецназівців Росії, які воюють на Донбасі проти України

Доказова база буде передана і в міжнародні судові інстанції – полковник Найда далі
16.05.2015
Звідки і як прибув «Бук», яким, ймовірно, збили «Боїнг» – дослідження Bellingcat

На сайті Bellingcat систематизовані фотографії і відеозаписи очевидців далі
  • Зображення 16x9

    Анна Шаманська

    Працюю на телеканалі «Настоящее время», створеному Радіо Свобода з участю «Голосу Америки», з 2015 року. Відіграла важливу роль у трансформації каналу у впізнаваний онлайн-бренд в пострадянських країнах. Стала однією із перших авторів коротких експлейнерів.

XS
SM
MD
LG