Доступність посилання

ТОП новини

Україна та ООН обговорюють альтернативні форми присутності у зоні конфлікту


Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун та президент України Петро Порошенко, Київ, травень 2015 року (©Shutterstock)
Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун та президент України Петро Порошенко, Київ, травень 2015 року (©Shutterstock)

«Обговорюємо інші форми присутності ООН в Україні для посилення допомоги нам під час війни» – Сергій Кислиця

Присутність ООН в Україні може бути не лише у формі миротворців. Про це заявив в ексклюзивному інтерв’ю «Голосу Америки» заступник міністра закордонних справ України з міжнародних організацій Сергій Кислиця. За його словами, зараз сторони обговорюють альтернативні форми співпраці.

«Процес перемовин триває, всупереч заявам, що лунають з Москви. На сьогодні це питання в ООН не закрите. Перемовини ведуться на всіх рівнях, на рівні президента, на рівні міністра закордонних справ, я також маю зустрічі у штаб-квартирі ООН. Обговорюємо також інші форми присутності ООН в Україні для посилення допомоги нам у вирішенні проблем, які виникли через війну з РФ».

Заступник глави українського МЗС зазначив, що попри опір Росії перемовний процес триває: «Навіть за найбільш оптимальних сценаріїв, розгортання місії, навіть коли є згода усіх членів Ради Безпеки, це питання щонайменше півроку. Зараз ми – на другому місяці переговорів з ООН».

При цьому українська сторона, каже дипломат, не може закривати ночі на реалії роботи Організації об’єднаних націй, за яких Росія лишається постійним членом Ради Безпеки ООН, а відтак має право заблокувати ухвалення мандату про розгортання місії.

«Але в цьому випадку хай Росія пояснює, чому вона проти того, щоб миротворці ООН знаходились в Україні і допомагали Україні та міжнародному товариству покласти край цій війні», – сказав Сергій Кислиця.

Пан Кислиця песимістично дивиться на варіант повторення так званого «корейського сценарію», за яким рішення ухвалюється Генеральною Асамблеєю ООН в обхід Ради Безпеки.

«На мою особисто приватну думку, це лише у підручниках ООН так пишеться. Насправді, навіть якби Генеральна Асамблея ООН ухвалила таке рішення, це не скасувало б статут ООН, за яким лише рішення Ради Безпеки мають обов’язковий характер. А рішення, які ухвалює Генеральна Асамблея, є рекомендацією».

Перебуваючи у Вашингтоні цього місяця, Сергій Кислиця обговорював з американськими колегами посилення американської присутності серед спостерігачів у зоні конфлікту. На сьогоднішній день місія ОБСЄ в Україні налічує 500 спостерігачів, тоді як максимальна кількість, дозволена мандатом, є 1000 осіб. За словами дипломата, європейці пообіцяли Україні більше своїх спостерігачів у рамках місії ОБСЄ.

«Я мав перемовини у Держдепартаменті, американська сторона на сьогодні активно робить внесок як людськими ресурсами, так і фінансовими в діяльність місії. Після переговорів з нашими іншими європейськими партнерами я можу сказати, що інші країни також будуть присутні у місії ОБСЄ», – сказав пан Кислиця.

В українській місії ОБСЄ на сьогодні присутні представники 57 різних національностей, – розповів дипломат. Чимало з них подівали заявку на участь в цій роботі, не знаючи, що вони їдуть на реальну війну. «Маємо проблеми логістики, психологічні і людські проблеми. Ми над цим працюємо», – сказав Сергій Кислиця.

Заступник міністра закордонних справ нагадав також, що мандат місії ОБСЄ поширюється і на Республіку Крим. Чому Росія не пускає туди спостерігачів, Сергій Кислиця має своє пояснення.

«На сьогодні лише комісар Ради Європи з прав людини мав можливість відвідати Крим. На жаль, всі наші інші зусилля і зусилля інших організацій потрапити в Крим не мали успіху. Для Росії є неприйнятними позиція і ОБСЄ, і ООН і Ради Європи, які не визнали, не визнають і не мають наміру визнавати окупацію Криму. Це одна з причин, чому Кремль не дозволяє представникам міжнародних організацій відвідувати Крим», – зазначив дипломат.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG