Доступність посилання

ТОП новини

Кого Поклонська має намір переслідувати через кримський Євромайдан (список)


«Прокурор» Криму Наталія Поклонська
«Прокурор» Криму Наталія Поклонська

На кожного громадянина, який брав участь у масових заходах і з'явився в Криму, можна знайти свого «беркутівця», у якого є синяк – адвокат

Анна Майєр

Російська прокуратура в Криму має намір переслідувати близько 50 осіб, які, на її думку, мали відношення до організації Євромайдану на півострові – про це свідчать документи, передані «Крим.Реалії» кримськими джерелами. До списку потрапили відомі правозахисники, активісти і звичайні громадяни. Серед підозрюваних є люди, які вже так чи інакше піддавались погрозам чи були притягнуті до відповідальності «новою» кримською прокуратурою.

Зокрема, у списку фігурують Рефат Чубаров, Ахтем Чийгоз, Заїр Смедляєв, Андрій Щекун, родина Ковальських, Едуард Леонов, Сергій Юрченко, Сергій Мокренюк та інші відомі і маловідомі кримчани.

Фото списку має в своєму розпорядженні редакція «Крим.Реалії». У переліку також значиться ім'я Олександра Костенка, якого під час гучної справи в Криму за побиття «беркутівця» на Майдані «прокурор» Поклонська вже «засудила» до 4 років і 2 місяців в'язниці.

Кілька днів тому «прокурор» Криму Поклонська заявила, що встановили імена та прізвища всіх командирів, які збирали прихильників Євромайдану в Криму та організовували їхнє відправлення до Києва.

Справу веде Слідчий комітет Російської Федерації щодо «Республіки Крим».

У Facebook від імені пані Поклонської зазначається, що «всі вони віддавали незаконні накази атакувати з ланцюгами, палицями і коктейлями «Молотова» співробітників «Беркуту».

У переданих списках багато людей, які вже залишили півостров і перебувають на материковій частині України, що зазначено також і в самих документах.

У своєму ж повідомленні в мережі Поклонська зазначила: «Люди, про яких ідеться, поки ще не затримані, але покарання для них буде невідворотним – усі вони незабаром опиняться на лаві підсудних».

Як повідомляв сайт «Крим.Реалії», лідери кримського Євромайдану підтвердили, що проти них на півострові порушили кримінальні справи, але звинувачення на свою адресу назвали абсурдом.

«Не менше п'ятдесяти осіб, які брали участь у Євромайдані, викликались на допити. Нам казали, що їм показували список прізвищ, у якому першими йдуть координатори Євромайдану. Їм показували і наші фотографії, і досьє», – сказав координатор руху Євромайдан-Крим Андрій Щекун.

Він стверджує, що ніхто з лідерів кримського Майдану ніколи не приховував своїх імен, і загальновідомо, хто саме координував протести на півострові.

«Кого вони там збираються ловити і шукати? Доведеться пані Поклонській приїхати сюди, до Києва, до нас із її правоохоронцями. Тоді побачимо, хто кого заарештує», – додав активіст.

Інший координатор кримського Євромайдану Сергій Мокренюк зазначив, що всі акції у Криму носили виключно мирний характер і заяви про «командирів, які наказували атакувати «Беркут», є вигадкою.

«Це було громадською ініціативою, ніякого відношення до бойових дій і організацій у нас не було. Збирались люди, які озвучували проєвропейську позицію. Слова «командир» у нас не було. Це придумано для того, щоб лякати людей», – сказав Мокренюк.

У Кримській польовій місії з прав людини підтвердили, що їм відомо про факти допиту учасників руху Євромайдану на півострові.

«Ми знаємо про те, що певним активістам руху Євромайдан-Крим приходили повістки, і деякі з них ходили на допити. Але їхні прізвища ми не можемо називати в цілях їхньої безпеки», – сказала в коментарі для «Крим.Реалії» заступник голови Кримської польовий місії з прав людини Ольга Скрипник.

Правозахисниця також припустила, що люди, які проходили у цій справі як свідки, можуть бути перекваліфіковані слідством на підозрюваних. На думку Скрипник, кримінальна справа може бути порушена з двома цілями: для розправи над неугодними громадськими діячами і щоб «зачистити» Крим від інакомислячих.

При цьому, навіть на території України активісти не можуть почуватись у повній безпеці, особливо ті, які раніше проживали в Криму, упевнений правозахисник Борис Захаров.

Його точку зору поділяє і Дмитро Сотников, російський адвокат Олександра Костенка: «Краще зараз утриматись від поїздок до Криму – це більш-менш розумне рішення. По-перше, якщо біографія «нечиста», якщо людина була на Майдані, то однозначно до Криму краще не їхати. Тому що, в тому числі, і в справі Костенка використовуються відеозаписи СБУ. Тому, я думаю, що ці відеозаписи, вони є у Росії. І всім, хто був помічений у якихось акціях від партії «Свобода», припустимо, або в якихось акціях на Майдані, в Росії однозначно не варто з'являтися».

За його словами, зараз достатня кількість співробітників «Беркуту» вже отримали громадянство Росії. «І всі ці співробітники «Беркуту» в будь-який момент можуть бути визнані потерпілими – тому що вони безпосередньо були на Майдані, протидіяли натовпу. Таким чином, можна на кожного громадянина, який брав участь у масових заходах і з'явився в Криму, знайти свого співробітника «Беркуту», у якого чи синяк був по поверненню з Майдану, чи ще якась незначна шкода здоров'ю», – каже Сотников. А це ні багато ні мало – 15-20 відсотків громадян України.

У квітні нинішнього року Наталія Поклонська заявила, що не має особистих сторінок у соціальних мережах. На сайті російської прокуратури Криму не повідомляється про відкриття кримінальної справи щодо лідерів кримського Євромайдану. У той самий час, там немає і спростування даної інформації.

Офіційного спростування або підтвердження оприлюднених документів від нинішньої кримської влади поки немає. «Крим.Реалії» намагаються отримати коментар від неї.

Оригінал матеріалу –​ на сайті «Крим.Реалії»

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG