Доступність посилання

21 Листопад 2017, Київ 05:05

Українська влада не може вести переговори з терористами – Кіхтенко


Спецслужбам, військовим потрібно проводити серйозні операції на Донбасі – екс-голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації

Гість передачі «Ваша Свобода»: екс-голова Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, генерал армії Олександр Кіхтенко.

Інна Кузнецова: Сьогодні у Мінську чергове засідання тристоронньої контактної групи з питань Донбасу, а в Парижі – зустріч міністрів закордонних справ «нормандського формату».

Президент України учора заявив, що позиція України, Німеччини і Франції чітко скоординована: повне і безумовне виконання Мінських домовленостей.

Разом з тим сьогодні з’явилася інформація, що європейці вимагають від України запропонувати стратегію спеціального статусу для Донбасу. Чи варто йти на компроміси з сепаратистами з так званої «ДНР»?

Не знаю, чи випадково, чи спеціально, але саме нинішньої ночі з’явилося інтерв’ю з колишнім президентом України Віктором Януковичем, у якому він сказав ВВС про те, що якщо Київ хоче, щоб Донбас залишився в Україні, а це те, чого він сам, мовляв, хоче, то потрібно сідати за стіл переговорів, зробити все, що завгодно, аби досягти компромісу, домовитися і почати виконувати Мінські угоди. Він ще запитував, чому влада не зустрінеться з представниками.

Наскільки це йде у розріз( або не у розріз) з тим, що відбувається на Донбасі?

Олександр Кіхтенко
Олександр Кіхтенко
Час, коли можна було вирішити питання проведенням спеціальної операції, минув. Ми в ролі переговірника. Не в найкращих наших позиціях

– На сьогоднішній день я не бачу іншої альтернативи, ніж проведення переговорів. Той час, який ми втратили, коли можна було вирішити це питання проведенням, наприклад, спеціальної, добре підготовленої операції, вже минув. Сьогодні ми в ролі переговірника. І, на жаль, не в найкращих наших позиціях. Тому потрібно домовлятися.

Єдина Україна, без всякого «особливого» статусу. Однозначно.

Але при цьому дуже обережно. Потрібно враховувати інтереси України, враховувати людей, які проживають на Донбасі. Це обов’язково. І однозначно єдина Україна, без всякого особливого якогось статусу. Це однозначно.

– Що значить «без особливого статусу»?

– Я не думаю, що Донбас повинен мати якийсь особливий статус. Завтра Львівська область захоче особливий статус, а потім Дніпропетровська область. Чому? З якою метою давати якийсь особливий статус? Мені це не зрозуміло.

Повернути Донецьку і Луганську області в кордони історичні – так, це потрібно робити. Однозначно. Чи потрібно проводити вибори? Так, проводити вибори, але на тих умовах, про які вів розмову і говорив президент. Це, безумовно, виведення з території України всіх іноземних підрозділів, «добровольців», відновлення контролю над державним кордоном України, обов’язково присутність світового співтовариства для контролю за проведенням прозорих виборів.

– Ці переговори мають відбутися коли і з ким? Тому що влада Києва говорить про те, що переговори з бойовиками проводити немає сенсу. Правильно? А коли тоді проводити переговори? І кому це вигідно, говорити зараз, щоб проводити переговори з так званою «ДНР»?

– Традиційно керівництво будь-якої держави цивілізованої не веде переговори з терористами. Це традиційно. Для цього є спеціально підготовлені люди, які займаються цими перемовами. У даному випадку це є представники України, поважні, досвідчені люди, які ведуть сьогодні перемови з представниками так званих «ДНР» і «ЛНР». Це реалії сьогоднішнього дня. Іншого на сьогоднішній день я просто не бачу.

– Переговори з представниками так званих ДНР» і «ЛНР» можуть тривати ще досить довго, тому що вони хочуть того, що вони хочуть, а це зовсім не те, що мало б бути.

Не тільки політикам, дипломатам, а й спецслужбам, військовим, силовикам потрібно проводити серйозні операції, щоб досягати успіху на певних ділянках

– Нам потрібно працювати над цим дуже серйозно. Не тільки політикам, не тільки дипломатам, а й спецслужбам, військовим, силовикам потрібно готуватися, не тільки бути в окопах і відповідати на вогонь вогнем, але потрібно проводити серйозні операції для того, щоб досягати якогось успіху на певних ділянках.

Але ця тема повинна бути закрита, таємна, про неї розмови, тим паче у ЗМІ, вести просто неможливо і непотрібно.

– Колишній президент Янукович ставив кореспонденту ВВС таке питання: чому нинішня українська влада не зустрінеться з представниками Донбасу, чому не сядуть за стіл переговорів? Як Ви це прокоментуєте?

Керівництво «ДНР», «ЛНР» визнане терористами. І офіційна влада не може апріорі вести переговори з терористами

– Дуже просто. Керівництво «ДНР», «ЛНР» визнане терористами. І офіційна влада не може апріорі вести переговори з терористами.

– Чи можна сказати, що Янукович таким чином підіграє Кремлю і Путіну?

– Янукович уже давно працює з Кремлем і перебуває сьогодні в Росії. Тому було б дивно, якщо він не вів би політику сьогодні проросійську.

– Учора переселенці і правозахисники організовували мітинг у центрі Києва. Ви, очевидно, бачили цей мітинг. Вони виступали проти додаткових обмежень при перетині лінії розмежування. Послухаймо, що сказав один з учасників мітингу.

Переселенець (переклад): У чому полягає проблема? Проблема полягає в тому, що тимчасово обмежені переміщення автобусів, і всі, хто не має транспорту, не мають коштів заплатити перевізникам, залишаються вдома.

Друге – це корупція. Корупція у всіх ешелонах. За перепустку, за проїзд без черги і так далі.

– Люди погано розуміють, що одним можна перетинати кордон, іншим не можна. Для мене особисто не зрозуміло, чому фури і маленькі автомобілі потрібно блокувати, а ешелони можуть перетинати цю лінію розмежування спокійно?

– Я від самого початку, ще перед введенням в дію пропускного режиму, попереджав про можливі наслідки і керівництво АТЦ, і керівництво АТО. Тому що не було підготовлено дуже серйозно спецслужби до здійснення саме цього пропускного режиму.

Я за пропускний режим, але такий пропускний режим, який буде боротися з терористами, з сепаратистами, а не з законослухняними громадянами Донбасу. Для цього потрібно було створити єдину базу, по якій можна було б швидко і ефективно перевіряти.

– Електронну базу?

База загальна для МВС, прикордонників і СБУ не створена

– Ми зараз не ведемо розмову про електронну. Взагалі база, яка буде загальна для і МВС, і прикордонників, і СБУ. На сьогодні такої бази не створено, по якій можна перевірити дані будь-якої людини. Вона тільки в процесі створення на сьогоднішній день.

– За яким принципом тоді ці перепустки оформляються?

– Моя позиція була і залишається принциповою, що ніяких перепусток на сьогодні не потрібно. Є паспорт громадянина України, по якому можна перевірити цю людину, а потім їх поступово вносити в базу.

Тут два шляхи можна було б зробити. Або підготуватися дуже серйозно до цієї пропускної системи, до введення її в дію створити єдину реєстраційну базу, організувати, забезпечити повністю роботу, підготувати персонал, а потім вводити.

Наказом керівника АТО визначено 10 діб для оформлення перепустки. Подав заявку, а через 10 діб отримав перепустку. Цього немає. Люди не готові до того, щоб давати перепустки у такий стислий термін. Розтягується на місяць і так далі. Якщо потрібно швидше, то тут вступає в дію корупційна складова.

Введення електронної бази не готове

І сьогодні я особисто бачив черги кілометрові, в яких люди стоять по 5-6 годин на спеці з дітьми, хворі і так далі. Ну, що це може викликати, окрім обурення?

Введення електронної бази, то воно теж, на жаль, на сьогоднішній день не готове. І не всі можуть скористатися саме електронною базою.

– Найкраще було б це зараз скасувати в принципі чи як, з Вашої точки зору?

– Скасувати все можна, але потрібно це робити розумно.

– Як?

– Визначити, на яких саме блокпостах потрібно здійснювати контроль, яким чином його здійснювати, яка система перевірки людей повинна бути. Тут дуже багато тонкощів, які можна врахувати. Не обов’язково кожну людину перевіряти по 2-3 хвилин, можна перевірити тільки людей, які викликають якусь певну підозру, наприклад. І багато є ще способів для перевірки людей.

Потрібно працювати так, щоб не було незручностей для населення. Тоді населення буде поважати людей у пагонах, буде поважати українську владу. Якщо його мордують у цих чергах, якщо вони не можуть виїхати до своїх близьких, рідних, якщо вони не можуть потрапити на навчання, на лікування і так дальше, то збурення абсолютно справедливе на сьогоднішній день.

– Маємо запитання додзвонювача.

Додзвонювач: Пане Кіхтенко, дивуються запитами переселенцями, а такі умови, житло – більше двох тисяч оренда, плюс кинулися всі. На вільних територіях кажуть: їдьте самі обороняйтеся.

А запитання таке. Щодо блокади. Кажуть, що озброєні диверсанти замовляють перепустки на КПП разом зі внутрішніми переселенцями. А хіба вони не ночами лізуть цими полями? Хіба вони будуть стояти в чергах разом з нормальними людьми?

– Зрозуміли. Диверсанти в чергах не стоять.

– Це саме я говорив представникам спецслужби, що ми сьогодні таким чином створюємо незручності для законослухняних громадян. А терористи, диверсанти обійдуть ці блокпости, тим паче є можливість, є дуже багато шляхів для того, щоб перетнути лінію бойового зіткнення. Тому я й веду розмову, що пропускна система повинна бути, але вона повинна бути ефективною, гнучкою, і вона не повинна створювати незручностей для людей, які проживають на цій території.

– Пане Кіхтенко, а кому вигідна пропускна система на блокпостах?

– Я не сказав би, що вона вигідна. Вона сьогодні введена в дію рішенням РНБО. І ті посадові особи, які виконують там обов’язки, по-іншому не можуть. Я спілкувався з людьми, які працюють там, то вони теж не задоволені цією системою. Але вони не можуть не виконувати розпорядження вищого керівництва.

– У «Фейсбуці» мені якось довелося читати, що «Леся Українка» у паспорті дозволяє проїхати блокпост без черги. «Леся Українка» – це гривнева купюра.

– Я розумію. Я знаю про ці факти. І я постійно спілкувався з людьми і говорив: давайте, пишіть заяву – порушимо карну справу і так далі. Але ж не кожен наважується це зробити. І, на жаль, більшість людей несуть службу на цих блокпостах і на контрольних постах впуску і випуску нормальні, законослухняні люди, вони виконують свої службові обов’язки. Але, на превеликий жаль, є люди, які беруть хабарі. Ось з такими потрібно боротися, таких потрібно притягати до відповідальності.

– З тих інтерв’ю, які Ви вже давали, ще будучи на посаді, вже після того, то я так зрозуміла, що неготові нагорі боротися з такими людьми. Чи неправильно зрозуміла?

– Це потрібно робити. Іншого шляху немає просто.

– Між потрібно і робиться є різниця.

– Є різниця. Але цю різницю потрібно нівелювати. Я на сьогодні не бачу ніякого іншого вирішення питання щодо пропускної системи, ніж налагодити її ефективну роботу. Тому що в такому стані, в якому вона на сьогодні є, вона приведе до біди.

– Запитання ще одного додзвонювача.

Хлопці сидять в окопах, по року не бачать своїх рідних, а ці люди їздять у гості!
дозвонювачка

Дозвонювачка (переклад): Люди, які їздять з однієї території на іншу, тобто з окупованої на неокуповану, то ціль їхніх поїздок мене просто шокує. Вони їдуть у гості. Вони їдуть за продуктами. Вони їдуть отримати картки. Тобто хлопці сидять в цих окопах, по року не бачать своїх рідних, а ці люди їздять у гості!

Учора в Києві була акція протесту. Люди їздять з Києва у Донецьк. Слухайте, це ж треба скажені гроші мати, щоб туди-сюди їздити! А нам говорять, що виїхали патріоти, які ледь не у розстрільних списках, і вони не можуть туди повернутися. Виявляється, вони спокійно туди-сюди шастають. У них є на це кошти, є на це сили. Стоять кілометрові черги.

– Це запитання мене дуже непокоїть. Сьогодні формується громадська думка, що там живуть якісь незрозумілі люди, всі сепаратисти, не українці всі. Цього не повинно бути у цивілізованій державі. Там живуть нормальні люди. Якщо вони виїжджають і провідують своїх рідних, близьких, якщо вони навчаються, якщо вони лікуються, то вони мають на це право. Вони такі ж громадяни України, як і в центральній, і на західній Україні. І вони мають право на життя.

Не всі голосували за «Новоросію», не всі хочуть жити в Росії, якщо буде 20% проукраїнських, не маємо права створювати з тимчасово окупованої території резервацію

І повірте, що не всі голосували за «Новоросію», не всі хочуть жити в Росії. Багато людей, які хочуть жити в Україні. Навіть, якщо їх буде 20%, проукраїнських, то ми не маємо права сьогодні створювати з тимчасово окупованої території якусь резервацію. Це не по-людськи і це суперечить світовим нормам життя взагалі.

– Коли йшла мова про так званий Ваш «перехід на іншу роботу», так називалося, то говорили про те, що керівництво України не задоволене спорудженням в Донецькій області фортифікаційних споруд. Наскільки я зрозуміла, все ж таки це відбулося не через фортифікаційні споруди?

– Це був такий собі інформаційний посил. Він під собою не має абсолютно ніякого підґрунття. А тим паче, що сьогодні мій наступник Павло Жебрівський відвідав Маріуполь, другу лінію і заявив сьогодні ЗМІ, що вона готова на 95-96%.

– А у чому тоді була причина?

Причина відставки у моїй позиції, яка не завжди погоджена з Кабміном

– Мабуть, причина (відставки – ред.) у моїй позиції, яка не завжди погоджена з тим же Кабміном. І, на превеликий жаль, і з….

– У чому різниця?

– Різниця у підходах. Наприклад, я за пропускну систему, але цивілізовану, нормально працюючу, а не за ту, яка на сьогодні є. Я за те, щоб виплачували пенсії людям і соціальні виплати, які заробили ці пенсії тяжкою працею. Я за те, щоб вони вплачувалися, а не створювалися якісь нестерпні для цього умови. Я за те, щоб були економічні відносини між підприємствами, які платять податки у казну держави. Я за те, щоб розвивати малий і середній бізнес. Я за те, щоб повертати Донецьку область в Україну.

– Проти всього цього проти президент, прем’єр-міністр?

– Я за президента не веду розмови. На сьогоднішній день це політика, на жаль, уряду така. І я проти блокади. Я взагалі проти слова «блокада». Блокада до об’єднання ще ніколи не приводила і не приведе. Я за встановлення цивілізованих правил гри, у тому числі забезпечення людей всім необхідним, які перебувають на тимчасово окупованій території.

– Запитання ще одного додзвонювача.

Додзвонювачка (переклад): Сказали, що ввели електронну систему перепусток. 30 травня ще подали заяву у Новоселівку. До сих пір не дали відповіді.

І ще. Дають три номери телефонів. Жоден не відповідає. Один – автовідповідач. Два – взагалі скидають.

Є паспорт громадянина України. Який ще повинен пропуск? Викликає сумніви – затримуйте

– Це саме те, про що я веду мову. Недосконала пропускна система. У Великих Новосілках працює координаційний центр СБУ. Адміністрація надає туди допомогу. Ми виділяємо додаткову кількість цивільних осіб, які збирають документи, привозять туди. Але ми не можемо їх перевіряти і давати дозвіл на видачу перепусток.

Це те, про що я веду розмову. От є паспорт громадянина України. Який ще повинен бути пропуск? По паспорту громадянина України, будь ласка, пропускайте. Викликає сумніви – затримуйте. Для чого ці перепустки?

– Підбиваючи підсумки нашої сьогоднішньої розмови: не можна проводити переговори з очільниками так званих «ДНР» і «ЛНР», але потрібно забезпечити нормальне життя для людей, які вимушено там перебувають.

В ІНШИХ ЗМІ

Server error

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.

Будь ласка, використайте пошук

XS
SM
MD
LG