Доступність посилання

ТОП новини
16 Листопад 2018, Київ 15:28

Україні бракує електроенергії та вугілля – експерти


Прем’єр Арсеній Яценюк збирає енергетичний штаб через «катастрофічний стан української енергетики»

Київ – Україна відчуває дефіцит електроенергії власного виробництва, а на електростанціях бракує вугілля – визнають урядовці, енергетики та експерти. Останні радять терміново подбати про імпорт вугілля, та навіть постачати його з української території, підконтрольної проросійським сепаратистам. Між тим, Україна вже купує електроенергію з Росії, щоб збалансувати електромережу.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:21 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У понеділок, 3 серпня, має зібратися український антикризовий енергетичний штаб: його скликав премʼєр-міністр Арсеній Яценюк через катастрофічну ситуацію, яка, на його думку, склалася в енергетичному секторі. Про це він заявив 31 липня у Харкові під час виїзного засідання уряду з головами облдержадміністрацій східних і південних регіонів.

«Катастрофічна ситуація в енергетичному секторі. В понеділок я проводитиму антикризовий енергетичний штаб», – стверджує Яценюк.

За його словами, Міністерство енергетики та вугільної промисловості не готове до забезпечення України теплом та електроенергією.

Україна відчуває одночасний дефіцит електроенергії та вугілля, до того ж, недостатньо швидко наповнює підземні сховища газом на зиму, так пояснив твердження прем’єра Яценюка про «катастрофічний стан енергетики» провідний експерт енергетичних програм Центру Разумкова Віктор Логацький.

До холодів варто було би видобути 2 мільйони тонн, вле більшість шахт з енергетичним вугілям знаходяться на окупованих територіях. Відтак треба налагоджувати закупівлі в ЄС та Африці
Віктор Логацький

«Проблема є досить гострою. Передовсім це дефіцит електропостачання обсягом 2-3 мегават, який відчули українські споживачі. Причина в тому, що частина ТЕС виведені з експлуатації через ремонт, відсутність вугілля на складах чи аварійні ситуації. До того ж, Україна має завозити 100 тисяч тонн вугілля на тиждень для створення запасу на зиму. До холодів варто було би видобути 2 мільйони тонн, вле більшість шахт з енергетичним вугілям знаходяться на окупованих територіях. Відтак треба налагоджувати закупівлі в ЄС та Африці», – визнає експерт.

Часу для наповнення газових сховищ в України ще достатньо, але блакитне паливо закачується до них повільніше, ніж потрібно, пояснює Віктор Лонгацький.

Він наводить свої розрахунки: нині Україна вже закачала до газосховищ 13 мільярдів кубометрів, але для безпечного опалювального сезону і транзиту до ЄС потрібен запас не менший за 17 мільярдів. Нині сховища заповнюються з середньою швидкістю 45 мільйонів кубів на добу, з таким темпом Україна матиме необхідний запас через три з половиною місяці. Однак до початку опалювального сезону лишається приблизно два з половиною місяці, тож швидкість закачування має зрости до 70 мільйонів кубометрів на добу, зауважує експерт.

Тим часом представник антикризового штабу енергогенеруючої компанії «ДТЕК» Антон Ковалишин оприлюднив статистику, яка засвідчила: нині не працює половина теплоелектростанційкомпанії.

«В підсумку: Словʼянська ТЕС – 0 МВт. На складі 100 тонн вугілля (не тисяч!). Вуглегірська ТЕС – 0 МВт. Миронівська ТЕС – 0 МВт (через ремонт). Зміївська ТЕС – 175 МВт, працює один блок. На складі –1,6 тис тонн вугілля. Придніпровська ТЕС – 260 МВт, працює один блок, запас вугілля – 1,4 тисячі тонн. Криворізька ТЕС – від200 до 240 МВт, працює один блок , лишилося 5,6 тисяч тонн», – написав Антон Ковалишин у соцмережах.

Уряд почав діяти лише тоді, коли на ТЕС лишилося вугілля на один день – експерт

Український уряд спричинив енергетичну кризу власними непрофесійними діями, констатує експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Краще для енергетичної безпеки було б, як це не дивно, купувати вугілля з територій, підконтрольних сепаратистам
Юрій Корольчук

«Головна причина кризи – відсутність вугілля на ТЕС. Це наслідок безвідповідальності Міненерго і НКРЕ, та їхнього небажання підвищити для споживачів вартість електроенергії, яку виробляють ТЕС. Тому в електростанцій часто немає грошей на закупівлю вугілля. В результаті Україна залежить від електроенергії та вугілля з Росії. Краще для енергетичної безпеки було б, як це не дивно, купувати вугілля з територій, підконтрольних сепаратистам», – вважає експерт.

Ці провали в роботі уряду, на думку Корольчука, оплатить споживач: на закупівлю російського вугілля та електроенергії, найімовірніше, візьмуть гроші з бюджету. Тоді як уряд міг би підвищити ціну електроенергії, й тим самим дати змогу її виробникам збільшити закупівлю вугілля з-за меж зони бойових дій (шахти Донеччини, Дніпропетровщини та Львівщини), а то й з зони, підконтрольної бойовикам. Така можливість є, наголошує Корольчук. За його словами, українські теплоелектростанції отримують звідти паливо, однак у менших кількостях, ніж це зараз можливо.

Раніше лідер проросійського збройного угруповання «ЛНР» Ігор Плотницький заявляв, що згоден продавати українському уряду вугілля з районів Луганщини, які нині контролюють його бойовики та російські військові. Енергетичні експерти наголошують, що там видобувається вугілля саме тих марок, під які створювалися електростанції півдня та сходу України. Водночас значна часина українських політиків та громадських активістів наголошують: купувати вугілля з тих територій – означає фактично фінансувати бойовиків. Тим часом українська розвідка неодноразово фіксувала вивезення вугілля з окупованих районів Донбасу до Росії, а посадовці Донецької обласної військово-цивільної адміністрації неофіційно повідомляли, що це ж саме вугілля потім повертається до України як російське.

Минулої зими Україна, щоб покрити дефіцит, купувала і російське, і південноафриканське вугілля. Причому останнє, навіть з вартістю доставки, було дешевшим за українське вугілля такого ж класу. Проте постачання вугілля з Південноафриканської Республіки переривалася через порушення кримінальної справи: генпрокуратура знайшла ознаки того, що його ціну завищують. Частина експертів ще минулого року радила урядові переналаштовувати українські теплоелектростанції з енергетичного вугілля на коксівне, яке видобувається на підконтрольній Україні території в достатній кількості.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...
XS
SM
MD
LG