Доступність посилання

ТОП новини

15-а річниця трагедії російського атомного підводного човна «Курськ»


Архівне фото пришвартованого до причалу на базі Відяєво (Росія) підводного човна «Курськ»
Архівне фото пришвартованого до причалу на базі Відяєво (Росія) підводного човна «Курськ»

Кількість росіян, які вважають, що влада зробила все для порятунку підводників, зросла

Сьогодні виповнюється 15 років з дня загибелі в Баренцевому морі російського атомного підводного човна «Курськ». Через півтора десятиліття кількість питань, що стосуються цієї трагедії, не зменшилася. Одне з них соціологи нещодавно поставили росіянам. За даними соцопитування «Левада-Центру», тільки третина з опитаних (35%) вважають, що влада не вжила всіх заходів для порятунку моряків «Курська».

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:22 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

10 серпня 2000 року субмарина «Курськ» вирушила на навчальне завдання недалеко від Кольської затоки для пуску крилатої ракети.12 серпня перед навчальної атакою судно перестало виходити на зв'язок. На наступний день підводники виявили затонулий «Курськ» на глибині 108 метрів. Згодом розслідування встановило, що аварія сталася внаслідок вибуху торпеди.

Кілікніть, щоб переглянути інтерактивну графіку
Кілікніть, щоб переглянути інтерактивну графіку

Загинули всі 118 членів екіпажу. За деякими даними, частина екіпажу протягом декількох годин, а можливо і днів після вибуху, залишалася живою, але російське керівництво відмовилося приймати допомогу зарубіжних рятувальників. Мати одного з моряків «Курська» Лідія Панаріна каже, що відповіді на питання чи могли тоді – в 2000 році врятувати підводників, родичі загиблих досі не отримали.

«Звягінцев – це водолаз – казав, що можна було врятувати хлопців. Але у нас не було суден, які могли б опуститися, а ті, що були, вони в такому стані перебували, що не могли опуститися. Ну і потім нам, мабуть, не хотіли говорити правду», – розповідає вона.

До річниці загибелі «Курська» соціологи «Левада-Центру» провели опитування, яке показало, що частка росіян, впевнених в тому, що влада вжила всіх заходів для порятунку моряків «Курська», за останні роки зросла. Зараз так вважають 40% респондентів, у 2010 році їх було 34%, а в 2000 році лише 23%.​

Інфографіка:

Трагедія підводного човна «Курськ»
Російський атомний підводний човен вважався непотоплюваним, але 12 серпня 2000 року в ньому загинув весь екіпаж – 118 моряків.

Вона потонула

Офіційна версія загибелі Курська – техногенна катастрофа. Голова Клубу підводників Санкт-Петербурга і в минулому капітан атомного підводного крейсера Ігор Курдін прихильник подібної версії. Всі інші він вважає як мінімум некоректними. Зокрема, й ту, що нібито ракету по «Курську» випустив якийсь американський човен.

«Так, в районі навчань Північного флоту були присутні три іноземні підводні човни: дві американські «Мемфіс» і «Толедо» та англійська «Сплендид». Припустимо, що один з американських човнів, як стверджують деякі експерти, атакував «Курськ». Взагалі, не зрозуміло чому «Курськ» і з якої радості?! Я знаю багатьох американських командирів підводних човнів – повірте, божевільних серед них немає. І система блокувань зброї зроблена таким чином – і у нас, і у них – що командир може самостійно прийняти рішення, але є купа порогових значень, які не дадуть йому це зробити», – стверджує Ігор Курдін.

Загибель підводного човна «Курськ» стала першою за роки президентства Володимира Путіна катастрофою з великими людськими жертвами. Виступаючи через 3 тижні після трагедії в шоу Ларрі Кінга на СNN, на запитання ведучого, що сталося з субмариною, Путін відповів: «Вона потонула».

Пошкоджена рубка атомного підводного човна «Курськ» над поверхнею води в порту Росляково, під Мурманськом, 23 жовтня 2001 року
Пошкоджена рубка атомного підводного човна «Курськ» над поверхнею води в порту Росляково, під Мурманськом, 23 жовтня 2001 року

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG