Доступність посилання

ТОП новини

Російський вояк у Вірменії визнав себе винним у військових злочинах


рядовий Валерій Пермяков у 5-му гарнізонному військовому суді Росії на території російської військової бази у вірменському місті Ґюмрі. 12 серпня 2015 року

Рядовий Валерій Пермяков згодом має постати перед вірменським судом за звинуваченнями у вбивстві цілої вірменської родини

На суді у Вірменії російський солдат, звинувачений у вбивстві родини з семи осіб, визнав себе винним у низці військових злочинів, яких стосується нинішній процес. Проте нині відбувся російський суд, який розглянув військові злочини. Він засудив Валерія Пермякова до 10 років позбавлення волі у справі про дезертирство і розкрадання зброї. А згодом вірменський суд розгляне головне обвинувачення – вбивство вірменської родини з семи осіб у січні цього року, яке сколихнуло цілу Вірменію і викликало масові протести.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:01 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

У 5-му гарнізонному військовому суді Росії на території російської військової бази у вірменському місті Ґюмрі 19-річний рядовий Валерій Пермяков визнав вину за звинуваченнями в дезертирстві зі зброєю, викраденні зброї й боєприпасів і незаконному носінні зброї і боєприпасів за Кримінальним кодексом Росії.

У Вірменії розпочався суд над російським військовим Валерієм Пермяковим
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:50 0:00


У своєму останньому слові рядовий Пермяков заявив, що готовий понести будь-яке покарання. Його засудили до 10 років позбавлення волі у справі про дезертирство і розкрадання зброї.

Після завершення цього процесу Пермякова мають передати вірменській стороні, яка судитиме його вже за звинуваченнями в убивстві.

Матеріали кримінальної справи про вбивство, яку теж почала російська сторона, вже передали Слідчому комітетові Вірменії.

Спочатку суд російський, а потім – вірменський

Вірменський адвокат Єрем Саргсян каже, що після вироку, що його винесла російська сторона, Пермяков буде нести покарання на території Вірменії – нехай навіть і на російській базі – доти, допоки вірменська сторона розглядатиме справу про вбивство вірменської родини.

Єрем Саргсян
Єрем Саргсян

«Після завершення судового процесу, коли вірменська сторона вирішить, винуватий він чи не винуватий, і визначить покарання – лише після цього буде вирішуватись де саме йому відбувати покарання. Якщо є угода про передачу матеріалів слідства, передачі справ вірменській стороні, значить є й подальша згода на те, щоб він був особисто присутній на процесі вірменської сторони», – сказав Саргсян.

Законодавство Республіки Вірменія не передбачає розгляду без участі обвинуваченого і у цьому випадку його участь однозначно буде забезпечена
Єрем Саргсян

За словами вірменського адвоката, без участі Пермякова судовий процес у вірменському суді неможливий. «Законодавство Республіки Вірменія не передбачає розгляду без участі обвинуваченого і у цьому випадку його участь однозначно буде забезпечена», – додав Саргсян.

Спершу Росія взагалі хотіла судити солдата і за вбивство родини Аветисян своїм судом, однак після масових протестів вирішила, що його судитиме у Вірменії, на території російської військової частини російський суд. Але після того, як протести не вщухали, врешті ухвалили, що справу про вбивство розгляне сама Вірменія.

За версією слідства, 12 січня цього року Валерій Пермяков, рядовий зі 102-ї російської військової бази у Ґюмрі, самовільно залишив частину зі зброєю, вбив сім членів вірменської родини, серед них двох малих дітей, і спробував втекти до Туреччини. Вину в убивстві він уже визнав.

Як повідомило з залу суду російське агентство «РІА Новості», Пермяков сказав, що йому набридло було служити у війську і тому він залишив частину, хотів пограбувати вірменську родину, щоб роздобути гроші для повернення додому в Росію.

Дата вірменського суду щодо вбивства вірменської родини наразі ще не визначена.

Єдиний союзник у Закавказзі

Донедавна не було ознак досягнення компромісу щодо можливості вірменського суду на Пермяковим – допоки це не стало однією з вимог червневих масових протестів в Єревані, головною вимогою яких було невдоволення підняттям цін на електроенергією вірменською енергетичною компанією, яка є підрозділом «Єдиних енергетичних систем Росії».

На тлі тих протестів Москва несподівано погодилась передати справу про вбивство цілої родини вірменським слідчим, що розглядалось багатьма оглядачами у Вірменії як намагання поліпшити імідж Росії в тій невеликій закавказькій країні – єдиному союзнику Москви в регіоні, який межує з Туреччиною, Іраном та омивається Каспійським морем.

Вірменія є членом Договору про систему колективної безпеки та приєдналася до Євразійського союзу, який також розглядається Кремлем як противага Заходу.

Російські вояки за кордоном

На тлі початку процесу на Пермяковим багато вірмен висловлюють невдоволення тим, що він спочатку постав перед російським, а не вірменським судом.

Головною справою є та, яка стосується вбивства, в той час як дезертирство, незаконне взяття зброї з військової частини чи інші звинувачення є доповненням до обставин
Левон Барсежян

«Я думаю, що головною справою є та, яка стосується вбивства, в той час як дезертирство, незаконне взяття зброї з військової частини чи інші звинувачення є доповненням до обставин і не можуть вважатися головними для судових слухань», – сказав голова журналістського клубу «Аспарез» Левон Барсежян, який брав участь в січневих протестах в Ґюмрі, викликаних звісткою про вбивство вірменської родини.

Суд на Пермяковим, який походить з Сибіру і прослужив лише два місяці перед інцидентом, є лише одним із низки, які стосуються російських вояків, що несуть службу за кордонами Росії.

Двоє російських солдат зараз постали перед судом на військовій базі в Таджикистані за звинуваченням у вбивстві водія таксі в Душанбе рік тому.

Росія має військові бази у Вірменії, Білорусі, Киргизстані, Таджикистані, а також у молдовському Придністров’ї.

(Трансляцію з засідання суду вела вірменська редакція Радіо Свобода)

  • Зображення 16x9

    Ростислав Хотин

    Працював кореспондентом агентства Reuters у Києві, на Всесвітній службі «Бі-Бі-Сі» в Лондоні, кореспондентом телеканалу «1+1» та агенції УНІАН у Брюсселі, а нині – редактор Радіо Свобода в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG