Доступність посилання

ТОП новини

Рано чи пізно вами не керуватимуть злочинці – Сенцов росіянам


«Суд окупантів не може бути справедливим» – останнє слово Сенцова
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:30 0:00

«У нас теж була злочинна влада, але ми вийшли проти неї. Те ж саме відбудеться у вас»

На процесі у Ростові-на-Дону у справі про так званих «кримських терористів» державний обвинувач попросив суд призначити українському режисерові Олегу Сенцову покарання у вигляді 23 років колонії суворого режиму з обмеженням волі на два роки. Для іншого обвинуваченого, Олександра Кольченка, прокурор попросив 12 років позбавлення волі з обмеженням свободи на один рік і шість місяців. Олег Сенцов і Олександр Кольченко відмовилися брати участь у дебатах сторін. Захист закликав суддівську колегію повністю виправдати обвинувачених, які виступили з останнім словом. Ось що сказав у залі суду Олег Сенцов:

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:05:06 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– Я все-таки сподіваюся, що взагалі це буде моє не останнє слово все-таки... Я теж, як Саша (Кольченко – ред.), не буду ні про що у вас просити, усім все зрозуміло... Суд окупантів не може бути справедливим за визначенням. Нічого особистого, Ваша честь!

«Найстрашніший гріх на землі – це боягузтво». Це написав великий російський письменник Булгаков, і я з ним згоден. Зрада – це така приватна форма боягузтва

Я про інше хочу сказати... Понтій Пилат – такий був персонаж. Він, коли просидів на Місяці багато років, подумав про свій вчинок... Потім, коли його пробачили, він ішов місячною доріжкою і говорив Га-Ноцрі: «Ти знаєш, ти був правий, найстрашніший гріх на землі – це боягузтво». Це написав великий російський письменник Булгаков у книзі «Майстер і Маргарита», і я з ним згоден. Боягузтво – найголовніший, найстрашніший гріх на землі. Зрада – це така приватна форма боягузтва.

Велика зрада починається іноді з маленького такого боягузтва... Коли тобі надягають мішок на голову, трохи б'ють, через півгодини ти вже готовий відректися від усіх своїх переконань, обмовити себе в чому завгодно, обмовити інших людей, тільки щоб припинили бити. Я не знаю, чого можуть бути варті твої переконання, якщо ти не готовий за них постраждати або померти...

Гена Афанасьєв зміг переступити через себе і зробив дуже мужній, дуже правильний вчинок

Я дуже радий тому, що Гена Афанасьєв (свідок обвинувачення на процесі, що відмовився від своїх свідчень і заявив, що вони були отримані під тортурами, – ред.) зміг переступити через себе. Він оступився, але врешті-решт зрозумів, що є ще шанс, і зробив дуже мужній, дуже правильний вчинок.

Я дуже був здивований цим і радий за нього. Не в тім навіть справа, що буде великий скандал, якась буде проблема нас виправдати. Ні, цього нічого не буде. Я радий за нього, що він буде жити далі і відчувати себе людиною, яка не злякалася. Хоча продовжують йому погрожувати, тиснути на нього, б'ють ногами, погрожують йому. Але він вже... зробив крок у той бік, крок правильний, і назад вже не повернешся. Я дуже за нього радий.

Я вже рік перебуваю у вашій прекрасній країні і дивлюся ваш телевізор. Програми «Вести», «Время» – це дуже хороші передачі. Ваша пропаганда відмінно працює. Велика частина населення Росії вірить тому, що вони говорять: Путін – молодець, в Україні фашисти, Росія робить все правильно, скрізь вороги. Дуже хороша пропаганда. Але я також розумію, що є люди більш розумні, як ви, наприклад, тут, можновладці. Ви ж прекрасно розумієте, що немає ніяких фашистів в Україні, що Крим забрали незаконно, а ваші війська присутні на Донбасі.

У нас весь ізолятор набитий «ополченцями». Вони там воюють, думають, що їх тут чекають, повертаються, беручи з собою боєприпаси, їх приймають на кордоні і дають їм терміни

Навіть я, перебуваючи тут, у в'язниці, знаю, що ваші війська на Донбасі. У нас весь ізолятор набитий «ополченцями», яких туди відправляють, як героїв, на ваших танках, з вашою зброєю. Вони там воюють, думають, що їх тут чекають, повертаються, беручи з собою боєприпаси, їх приймають на кордоні і дають їм терміни. І вони дивуються: «Як, за що? Ми ж начебто герої, нас так проводжали...» Не розуміючи, що працює цей поїзд в один бік. Навіть тут, у в'язниці, це знають.

Я тут, у в'язниці, зустрівся з «ГРУшником», вашим солдатом, його через інший злочин судять, він брав участь у захопленні Криму. 24 березня вони на кораблях прибули до Севастополя і блокували якраз військові частини. Він якраз ту частину блокував, якій я постачав (допомогу – ред.) і яку вивозив. Така от цікава річ. І він же брав участь, його бригада брала участь в Іловайському котлі.

Ось стоять, наприклад, ваші трубадури режиму, і вони теж недурні хлопці. Напевно, вони себе виправдовують: треба годувати дітей, треба щось робити... А навіщо ростити нове покоління рабів, хлопці?

Це факти, які лежать на поверхні. Якщо ти не замружуєшся, ти їх бачиш. Ось стоять, наприклад, ваші трубадури режиму, і вони теж недурні хлопці, вони всі знають, як воно є, але продовжують брехати, ніби продовжують робити свою роботу, знаходячи всередині себе якесь виправдання. Напевно, вони себе виправдовують: треба годувати дітей, треба щось робити... А навіщо ростити нове покоління рабів, хлопці?

Але крім цих усіх, ще є частина населення Росії, яка прекрасно знає, що відбувається, яка не вірить в байки вашого агітпропу, яка розуміє, що відбувається на землі і у світі, які жахливі злочини чинить ваше керівництво, але ці люди чомусь бояться. Вони думають, що нічого не можна змінити, що все буде, як є, що систему не зламати – ти один, нас мало, нас усіх замурують у тюрми, уб'ють, знищать... І сидять тихо в підпіллі, як миші.

У нас теж була злочинна влада, але ми вийшли проти неї. Те ж саме відбудеться у вас рано чи пізно. Я не хочу, щоб хтось постраждав, просто я хочу, щоб вами більше не керували злочинці

У нас теж була злочинна влада, але ми вийшли проти неї. Нас не хотіли чути – ми стукали у сміттєві баки. Нас не хотіла бачити влада – ми підпалювали шини. Зрештою, ми перемогли. Те ж саме відбудеться у вас рано чи пізно. У якій формі – я не знаю, і я не хочу, щоб хтось постраждав, просто я хочу, щоб вами більше не керували злочинці.

Суддя: Це не в рамках процесу. Ми ж обговорюємо вузькі питання. За законом ви не можете говорити про все.

Сенцов: Я закінчую вже, Ваша честь!

Суддя: Так я вас не перебиваю, просто ...

Сенцов: Я зрозумів, що ви мене не перебиваєте, так... Тож єдине, що я можу побажати цій третій, інформованій частині населення Росії – навчитися не боятися!

Оригінал матеріалуна сайті Російської служби Радіо Свобода

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG