Доступність посилання

ТОП новини

Надія Савченко закликає українців триматися – розповідь із ростовського суду


Надія Савченко брала участь у судовому засіданні 21 серпня 2015 року по відеозв'язку
Надія Савченко брала участь у судовому засіданні 21 серпня 2015 року по відеозв'язку

«Савченко дуже емоційно відреагувала: «Слава Україні! Героям слава! Українці, тримаймося! Україна переможе!»

Суд російського міста Ростова-на-Дону у п’ятницю відхилив клопотання захисту Надії Савченко про перенесення судового засідання із Донецька (Ростовської області) до Москви. Чи несподіваним було таке рішення суду для сторони захисту Савченко? Про це Радіо Свобода запитало активістку Анастасію Магазову, яка була присутня на судовому засіданні у Ростові-на-Дону і зв’язалася з нами по скайпу.

ЗАВАНТАЖИТИ


– Від захисників був присутній лише один – Ілля Новіков. І від самого початку було зрозуміло, що,найімовірніше, суд не задовольнить цього питання. Але це потрібно було зробити з багатьох причин. І, власне, саме адвокат підготував велику кількість документів, які наводять, як він сказав, нелогічність проведення цього засідання саме в місті Донецьку Російської Федерації – як логістично, так і фінансово. І в принципі, він не бачив причин для цього, окрім того, що ті постраждалі, більшість із них, проживають саме в цій області.

Сам адвокат сказав, що це найгірший суд в Росії, який може бути для цієї справи

Але у перерві, коли суддя пішов на розгляд документів, адвокат у коментарі сказав, що ми не маємо оптимізму, що наше клопотання буде задоволене. Але це треба було зробити. Тому що цього хотіла Надя та її родичі. Надя наполягає на тому, що це є небезпечним – проведення саме в Донецьку усіх судових засідань, тому що це може якось вплинути на життя її родичів та людей, які приїжджають її підтримати. Сам адвокат сказав, що це найгірший суд у Росії, який може бути для цієї справи.

Справу Савченко залишили у суді російського Донецька
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:12:23 0:00


– А хто з родичів Наді був на цьому засідання?

– Була присутня її сестра Віра Савченко, яка вже кілька днів перебуває тут, у Російській Федерації, яка вже мала зустріч із Надією. Але повністю процес хотіла б відвідувати і їхня мама. Але вони вважають, що це буде небезпечним. Також був присутнім помічник Надії, як народного депутата України, Олег Мезенцев, і консул України в Ростовській області.

– Надія мала можливість по відеозв’язку звернутися до присутніх, як це було?

Савченко дуже емоційно відреагувала: «Слава Україні! Героям слава! Українці, тримаймося! Україна переможе!»

– Суддя, вже коли він зачитав своє рішення, він запитав: «Пані Савченко, чи Вам все зрозуміло?» Вона дуже так емоційно відреагувала, вона сказала, що «мені все зрозуміло» і почала, стоячи, на камеру кричати: «Слава Україні! Героям слава! Українці, тримаймося! Україна переможе! Дякую за довіру, українці!». І останнє, що вона сказала, «я більше не маю жодних коментарів», встала і вийшла, навіть не дочекавшись офіційного закінчення судового рішення і технічні працівники, які забезпечували цю відеоконференцію, просто перервали відеозв’язок.

Незламна Надія
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:00:14 0:00


– Анастасіє, чи була якась реакція із зали на це?

Суддя ніяк не відреагував на те, що сказала Надія, вся зала просто, затамувавши подих, дивилася на це

– Знаєте, суддя зовсім ніяк не відреагував на те, що сказала Надія, він просто сказав «дякую, засідання завершене». Ніякої емоції не було на його обличчі і, в принципі, вся зала просто, затамувавши подих, дивилася на це.

– Чи вдалося Вам з кимось розмовляти в кулуарах цього засідання, які настрої, що можна було почути?

– Перш за все, я поговорила з Вірою Савченко. Вона сказала, що це було очікуване рішення, але єдине – вона шкодує, що, власне, вони втратили місяць часу, розглядаючи всі ці клопотання, але вони були необхідні. Тому що це була воля самої Надії.

Адвокат сказав, що від самого суду, як і від судді, мало що залежить, все буде вирішуватися саме дипломатичним шляхом. На це будуть впливати керівники Німеччини, Франції та Сполучених Штатів

Адвокат теж мав досить емоційний виступ. Він сказав, що чомусь сьогодні, після цього засідання він має якісь оптимістичні надії щодо завершення цього процесу. Адвокат сказав, що процес розпочнеться приблизно на початку вересня і триватиме десь три тижні. Він сказав, що в принципі від самого суду – як і від судді – мало що залежить, і все буде вирішуватися саме дипломатичним шляхом. На це будуть впливати керівники Німеччини, Франції та Сполучених Штатів.

Були деякі провокації з боку російських журналістів, які намагалися спровокувати Віру Савченко на якісь відверті вислови або консула України так само. Але їм це не вдалося

Перед будівлею суду стояли активісти з відомої російської організації НОД, які проводили такий міні-пікет біля входу. Вони тримали чорно-помаранчеві прапори, кольору георгіївської стрічки, з написом НОД (це «Национально-освободительное движение», відома в Росії організація, яка, власне, підтримує рух «Антимайдан» в Росії та висловлює дуже агресивну позицію щодо подій на сході України та української нинішньої влади). І крім прапорів тримали ще плакат із двома портретами російських журналістів, яких начебто «вбила Надія», і там був надпис, що вони вимагають «справедливої кари». Тобто, знову ж таки, зрозуміло, що проти Надії був цей пікет. І були деякі провокації з боку російських журналістів, які намагалися спровокувати Віру Савченко на якісь відверті вислови або консула України так само. Але їм це не вдалося.


– Чи вдалося Вам почути коментар від консула України?

– Чесно кажучи, він не давав офіційних коментарів. Він сказав, що буде й надалі продовжувати відвідувати засідання, як це він робив у справі Олега Сенцова та Олександра Кольченка, так і постійно робить у справі Надії Савченко. Єдине, що він сказав, що 24 серпня, на День Незалежності України, вони домовилися про зустріч у СІЗО саме з Надією. Вони хочуть піти і привітати її – це генеральний консул та почесний консул України у Ростовській області.

  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG