Доступність посилання

ТОП новини

Якщо незалежність підтримують лише 72%, то решта – фактично не громадяни – Забужко


Плакат Юрія Неросліка
Плакат Юрія Неросліка

До Дня Незалежності думки українців стали традиційним об’єктом досліджень соціологів

Юрій Матвійчук

Київ – Понад дві третини респондентів підтримують незалежність держави. При цьому майже половина опитаних не впевнена, чи є Україна справді суверенною. Свою країну насамперед асоціюють із корумпованою владою та війною. Такий колективний портрет українців змалювали до головного свята держави соціологи.

ЗАВАНТАЖИТИ
Андрій Биченко
Андрій Биченко

Понад 72% респондентів підтримують незалежність України. Про це свідчать результати опитування, проведеного соціологічною службою Центру Разумкова напередодні чергової річниці незалежності. Це – максимальний показник за останні 15 років, відколи проводять такі дослідження. Директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко пов’язує такий сплеск громадянської свідомості з подіями останнього часу: Революцією гідності та війною на сході – як єдиним великим процесом здобуття справжньої незалежності, насамперед ментальної.

Війна – це не причина, а саме наслідок. Саме тому, що люди хочуть бачити Україну незалежною, вони почали боротися проти Росії
Андрій Биченко

«Війна – це не причина, а саме наслідок. Тобто саме тому, що люди хочуть бачити Україну незалежною, вони почали боротися проти Росії. Ми пам’ятаємо, що на перших етапах саме добровольці врятували Україну: і добровольці, які пішли на фронт, і добровольці, які взялися за забезпечення фінансове й матеріальне тих добровольців, які на фронті. Те, що Україна не здалася (як це вона зробила в Криму) – це саме прояв, а не причина, прояв тієї ж тенденції в суспільстві – високий рівень підтримки незалежності», – переконаний Андрій Биченко.

А от чи є Україна зараз дійсно незалежною державою – думки українців поділилися майже порівну: 43% і 44%. «Це – оцінка громадянами незалежності української політики», – каже Андрій Биченко.

«Лише дії влади, наскільки вони будуть дійсно незалежними, в національних інтересах України – саме це, я думаю, впливатиме на думку громадян щодо того, чи є Україна дійсно незалежною державою», – констатує він.

Абсолютна більшість населення пишається тим, що вони є громадянами України – Бекешкіна

Підвищення рівня патріотизму показало і дослідження, проведене Інститутом соціології НАНУ у співпраці з благодійним фондом «Інтелектуальна перспектива».

Ірина Бекешкіна
Ірина Бекешкіна

Згідно з висновками соціологів, абсолютна більшість населення (67%) пишається тим, що вони є громадянами України, причому це відчуття зростало поступово з кожним роком. Важливим об’єднавчим фактором українського суспільства стали патріотичні почуття, пояснила Радіо Свобода старший науковий співробітник Інституту соціології, директор фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва Ірина Бекешкіна.

Головним зараз стало для людей, що об’єднує всіх – це патріотичні почуття. Навіть родинні і товариські відійшли на другий план
Ірина Бекешкіна

«Такий показник, як патріотичні почуття, завжди був на рівні 8-9%. І в 2013 році було 8%. У 2015 році воно стрибнуло до 42-х. Тобто головним зараз стало для людей, що об’єднує всіх – це патріотичні почуття. Навіть родинні і товариські відійшли на другий план», – зазначила Ірина Бекешкіна.

На її думку, це – вплив усіх подій, що пережили люди: і Майдану, і передусім війни. Та резюмувала: «Зараз інтенсивно йде процес формування єдиної політичної нації, де відступають на другий план такі питання, як мова, релігія, і головним стають патріотичні почуття і відчуття своєї належності до цієї єдиної країни».

Інформація йде: «війна-корупція», «війна-корупція» – Забужко

Переважна більшість українських громадян (72%) хотіли б, щоб державу асоціювали з заможною країною. Водночас вони усвідомлюють, що корупція є основною перешкодою для руху до ЄС. Про це свідчать результати опитування, проведеного компанією TNS на замовлення Інституту світової політики. Самі респонденти асоціюють Україну насамперед із корумпованою й неефективною владою (так відповів кожен четвертий), а кожен п’ятий – з війною.

Оксана Забужко
Оксана Забужко

Українська письменниця і публіцист Оксана Забужко зазначила Радіо Свобода, що такі асоціації спричинені впливом на громадян мас-медіа.

«Постійно інформація йде: «війна-корупція», «війна-корупція»… Люди відповідно ретранслюють. Я б сказала, що це – ще достатньо низький відсоток. Він, можна сказати, радує. Бо свідчить про резистентність українців до того обсягу негативної інформації, який їм закачується через ЗМІ», – сказала письменниця.

Оксана Забужко водночас вважає досить низьким відсоток підтримки незалежності.

Якщо на другий рік війни за незалежність лише 72% підтримує незалежність – це означає, що у нас 28% фактичних не громадян
Оксана Забужко

«Якщо на другий рік війни за незалежність лише 72% підтримує незалежність – це означає, що у нас 28% фактичних не громадян. Це найтривожніший сигнал для української держави», – вважає вона.

Оксана Забужко все ж переконана у тому, що Україна виграє війну за незалежність і стане справді суверенною державою.

На цю ж тему:

21.08.2015
Все більше українців пишаються, що вони громадяни України – дослідження

Саме зараз відбувається інтенсивний процес формування української нації – Бекешкіна далі

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG