Доступність посилання

ТОП новини

Кримські татари беруться за блокаду «торгівлі на крові» з окупованим півостровом


Рефат Чубаров (ліворуч) та Мустафа Джемілєв під час прес-конференції у Києві
Рефат Чубаров (ліворуч) та Мустафа Джемілєв під час прес-конференції у Києві

Поставки з України допомагають триматися окупаційному режиму – кримськотатарські лідери

Лідери кримський татар заявили про намір розпочати громадянську блокаду окупованого Криму з метою припинити постачання туди українських продуктів та ресурсів. Вони назвали неприпустимою та абсурдною ситуацію, коли Україна продовжує забезпечувати окупований півострів усім необхідним. Лідери кримських татар також наголосили, що за теперішніх умов Україна не має морального права вимагати від інших держав дотримуватися блокади Криму, адже сама продовжує торгівлю.

Розпочати блокаду окупованого півострова кримськотатарські активісти планують у двадцятих числах вересня. Про це на прес-конференції у Києві заявили лідер кримських татар Мустафа Джемілєв, голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров та віце-президент Світового конгресу кримських татар Ленур Іслямов. За їхніми словами, метою акції є захист прав українських громадян у Криму, які зазнають переслідувань з боку окупантів.

Українська держава, не маючи важелів впливу на окупантів, одночасно надала преференції українському бізнесу щодо торгівлі із окупованим півостровом. Відтак склалася ситуація, коли, з одного боку, мало не щодня фіксуються випадки утискання та репресій проти українських громадян, а з іншого – український бізнес продовжує постачання окупованого півострова. Зокрема українські продукти йдуть на забезпечення окупаційних російських військ та репресивних структур.

Продовжують зникати люди, знову ми двох знайшли вбитими. І, водночас, український бізнес здійснює постачання
Рефат Чубаров

«Продовжують зникати люди, знову ми двох знайшли вбитими. І, водночас, український бізнес здійснює постачання… Український бізнес торгує на крові», – заявив Рефат Чубаров.

Олігархи та окупанти порозумілися – Джемілєв

За словами Мустафи Джемілєва, ситуація, коли Україна забезпечує окупантів усім необхідним, є неприпустимою та абсурдною.

Кримський півострів окуповано. Встановлений терористичний режим. Водночас, Україна справно постачає окуповану територію і водою, і електрикою, і продуктами харчування
Мустафа Джемілєв

«Кримський півострів окуповано. Встановлений наджорсткий, гірший за радянський, терористичний режим. Надзвичайно великий тиск на тих, хто не змирився із цим режимом. Та, водночас, Україна справно постачає окуповану територію і водою, і електрикою, і продуктами харчування», – заявляє лідер кримських татар.

Він уточнює, що близько 80% продуктів харчування, 85% електроенергії та 80% поливної води окупований Крим отримує з материкової України.

За словами лідерів кримських татар, відповідних заходів для блокування постачання окупованої території мала би вжити українська влада.

Мустафа Джемілєв та Рефат Чубаров кажуть, що неодноразово порушували це питання перед президентом та прем’єр-міністром і на словах знаходили розуміння. Але далі слів розуміння справа не пішла. Відтак кримськотатарські активісти, які змушені були залишити окуповані території, вирішили взяти ініціативу у свої руки.​

Прес-конференція у Києві лідера кримських татар Мустафи Джемілєва (праворуч), голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова (центр) та віце-президента Світового конгресу кримських татар Ленура Іслямова
Прес-конференція у Києві лідера кримських татар Мустафи Джемілєва (праворуч), голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова (центр) та віце-президента Світового конгресу кримських татар Ленура Іслямова

Ситуація ускладнюється ще й тим, що не лише очільники окупаційної адміністрації, але й великий український бізнес зацікавлений у постачанні української продукції до Криму.

«У цьому зацікавлені деякі наші олігархи. Після дачі хабарів українським прикордонникам та російським там лишається велика маржа, яка аж ніяк не потрапляє до української скарбниці», – стверджує Мустафа Джемілєв.

Правоохоронці на адміністративному кордоні готові до ускладнень

До початку акції кримськотатарські активісти мають намір узгодити свої дії з владою. Зокрема, вони зазначають, що з боку України мають бути забезпечені умови, щоби пересічні кримчани на прилеглій до півострова території могли закупити за прийнятними цінами необхідні товари. Також кримські татари сподіваються, що ініційована ними акція буде підтримана українськими патріотами і набуде загальноукраїнського характеру. Адже йдеться про відновлення територіальної цілісності України.

Невдовзі після цього про підтримку ініційованої кримськими татарами блокади заявив «Правий сектор». Також прихильно до намірів кримськотатарських активістів поставився заступник голови УМВС у Херсонській області Ілля Кива.

Підтримую позицію цих патріотів України. Блокада окупованих територій – це одна з передумов їх повернення
Ілля Кива

«Підтримую позицію цих патріотів України. Блокада окупованих територій – це одна з передумов їх повернення. Ситуацію ми тримаємо над контролем. Зараз ми повинні перейматися поверненням окупованих територій, а з усіма труднощами ми впораємося», – запевнив він в інтерв’ю Радіо Свобода.

Позицію українських бізнесменів, які торгують із окупованим півостровом, Ілля Кива охарактеризував як зрадницьку.

Ініціатива кримських татар може призвести до ускладнення ситуації як на адміністративному кордоні, так і безпосередньо на окупованому півострові. Як зазначає колишній заступник голови СБУ Олександр Скіпальський, «безумовно, це викличе невдоволення російських окупантів». Утім, за його словами, російське керівництво, з огляду на підготовку візиту Володимира Путіна на Генасамблею ООН, зараз не зацікавлене в ескалації конфлікту.

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG