Доступність посилання

ТОП новини

Із Донбасу зникає Артемівськ. На черзі Дніпропетровськ і Кіровоград


Українські військовослужбовці на в'їзді до міста Артемівськ, яке незабаром офіційно перейменують у Бахмут. Березень 2015 року
Українські військовослужбовці на в'їзді до міста Артемівськ, яке незабаром офіційно перейменують у Бахмут. Березень 2015 року

У рамках нової декомунізації перше місто в Україні змінює назву. Артемівськ таки перейменовують у Бахмут

Відтепер місто Артемівськ зникне з переліку українських населених пунктів. А точніше – зникне така назва міста. Міська рада Артемівська Донецької області ухвалила рішення про повернення місту давньої історичної назви – Бахмут. Однак офіційно місто перейменують лише після відповідного рішення Верховної Ради. Тобто через три місяці. А поки на черзі для зміни назви ще понад 900 українських міст і сіл.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:34 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Із 1571 року до 1924-го одне з міст Донецької області мало назву Бахмут. Та після загибелі російського більшовика Артема (Федора Сергеєва), більш відомого як засновника так званої Донецько-Криворізької радянської республіки, історичний Бахмут було перейменовано в Артемівськ. І вже в 2015-му процес перейменування відбувається знову і місто повертає свою історичну назву.


Процесу ухвалення рішення під час сесії міської ради передували численні консультації з громадськістю. Багато місцевих мешканців одразу виступили категорично проти, вважаючи, що через перейменування доведеться змінювати місце прописки або ж нова назва міста завадить їм проголосувати на виборах. Втім, всі побоювання виявились марними.

Штамп у документі з попередньою назвою буде дійсним, поки людина його не переоформить, тож і питання з можливістю права голосу теж не виникатиме.

Що стосується витрат органів самоврядування, то у чинному законодавстві вони зводяться до виготовлення нових табличок, нових покажчиків і нових дорожніх знаків.

Місцева громадська активістка Оксана Дворових перейменування свого міста активно підтримувала і навіть була однією з ініціаторок винесення цього питання на сесію міськради, але разом з тим жінка вважає, що таке рішення – лише косметичне.

«Ми не впевнені, що це перейменування пройде швидко. Влада в нас залишилась та сама, що була при сепаратистах. Хоча сьогодні вони вже говорять красиво, що ми одна країна і все таке», – розповідає вона.

Перелік населених пунктів, назви яких потрібно змінити
Перелік населених пунктів, назви яких потрібно змінити

Артемівськ став першим містом, де проголосували за зміну назви. Та остаточно її затвердити у тримісячний термін має ще парламент. Також із міської карти зникнуть понад 80 назв вулиць, що мають комуністичне походження.

Загалом же в Україні під дію Закону про декомунізацію підпадають 28 міст і 48 селищ міського типу. Серед них і два обласних центри – Дніпропетровськ і Кіровоград. Якщо у міста була історична назва, то нову вигадувати не обов’язково – у законі йдеться про її повернення.

Та головне в цьому процесі не факт перейменування, не зміна «фасаду» міста, а зміна в головах, наголошує співробітник Українського інституту національної пам’яті, один із авторів низки законів про декомунізацію Сергій Рябенко.

Крім виконання закону в частині топоніміки, має відбутися і відповідна зміна у свідомості населення
Сергій Рябенко

«Крім виконання закону в частині топоніміки, має відбутися і відповідна зміна у свідомості населення, яке проживає як у місті Артемівську, так і в інших містах Донецької області чи всієї України. Було б наївним думати, що з ухваленням закону все різко зміниться. Звичайно, що цей процес буде достатньо тривалим і не буде легким, але його колись потрібно було починати. І маленький крок, який міськрада Артемівська зробила – один із маленьких, але важливих кроків», – переконаний науковець.

Кінцевий термін для подачі нових назв для міст, сіл та вулиць – 21 листопада. Інакше депутати вже у стінах парламенту ухвалюватимуть рішення на основі рекомендацій Українського інституту національної пам’яті. Чиновнику, який саботуватиме перейменування, загрожуватиме тюремний термін – від 5 до 10 років ув’язнення.

Сергій Рябенко припускає, що причина, чому з перейменуванням чиновники на місцях не поспішають, полягає у наближенні місцевих виборів (таке рішення може не сподобатись електорату) і прогнозує, що процес декомунізації набагато пришвидшиться після 25 жовтня.

  • Зображення 16x9

    Ірина Стельмах

    На Радіо Свобода працюю з вересня 2012 року. У 2011 році отримала диплом бакалавра журналістики ЛНУ імені Івана Франка. Того ж року вступила на магістратуру у Могилянську школу журналістики. Активно вдосконалюю знання англійської, польської та болгарської мов. Займалась плаванням, дублюванням фільмів та серіалів українською .

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG