Доступність посилання

ТОП новини
14 Грудень 2018, Київ 07:52

Газову угоду підпишуть, бо Росія та ЄС уже домовились і без участі України – експерт


©Shutterstock

Тристоронні газові переговори ЄС-Росія-Україна проходять сьогодні в Брюсселі

Київ – Сьогодні на тристоронній зустрічі у Брюсселі представники України, Росії та Європейського Союзу можуть підписати угоду щодо постачання газу в Україну. В разі успіху цих переговорів Україну можна буде вважати готовою до опалювального сезону, враховуючи нинішні запаси газу та вугілля і очікувані кредити на закупівлю блакитного палива, запевняють урядовці. Менш оптимістичну картину бачать експерти: вони говорять про проблеми в підготовці до зими. Експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук в інтерв’ю Радіо Свобода спрогнозував, що цей опалювальний сезон буде для України складним через проблеми з поставкою вугілля, як наслідок – перебої в роботі енергогенеруючих станцій. Однак, що стосується поставок газу з Росії на найближчу перспективу, то тут, на думку експерта, уже все домовлено, причому, фактично, без України.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:09:08 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

– Пане Корольчук, як Ви оцінюєте готовність України до зими?

– Готовність до зими – це питання комплексне в Україні. Воно залежить і від поставок газу, і від вирішення проблем з вугіллям. Тепер додалася нова проблема:низький рівень води у водосховищах і відповідно проблеми з гідроелектростанціями. Насправді ситуація, я б сказав, катастрофічна. Через хороші погодні умови, теплі дні і теплу осінь ці проблеми ніби відходять на задній план.

Імпортувати вугілля дуже дорого насправді – дуже дорого передусім для споживачів

Нині іншого виходу для України, крім як налагоджувати, як би це дивно для когось не звучало, діалог з тими територіями, які сьогодні не підконтрольні Україні в Донецькій і Луганській областях, отримувати відтіль вугілля, яке необхідне Україні, антрацит, і забезпечувати ним теплові електростанції – іншого виходу просто немає. Імпортувати вугілля дуже дорого насправді, передусім для споживачів. Тому що ми потім будемо оплачувати в прискореному вигляді, будемо отримувати підвищення тарифів, не всі будуть оплачувати вчасно і це буде створювати наступну ситуацію – дефіцит коштів у енергосистемі.

Юрій Корольчук
Юрій Корольчук

Сьогодні існують величезні борги атомних, теплових, гідроелектростанцій перед енергоринком. Це майже 24 мільярди гривень, і якщо борги будуть надалі спостерігатись, то збережуться проблеми поставки вугілля на теплові електростанції, відповідно, неможливість ТЕС виробити електроенергію надалі буде зберігатись.

Є проблема гідроелектростанцій, коли вони зменшують виробництво електроенергії. А їх роль дуже значна

Є і проблема гідроелектростанцій, коли вони зменшують виробництво електроенергії. А їхня роль дуже значна, хоча вони невеликі – раніше виробляли 7% обсягу електроенергії в Україні, сьогодні – 5%. Але ж використовуються в час-пік, тобто ввечері і зранку, коли всі люди збираються на роботу, готують їсти.

– А що з південноафриканським вугіллям? Його на місці видобутку називали чи не найдешевшим у світі. Чи може воно розглядатися як резерв у випадку, якщо з Донбасу з якоїсь причини вугілля не надходитиме?

– Воно може розглядатися як резерв винятково точково, коли це використовується для окремих теплових електростанцій, тому що наші порти, по-перше, можуть прийняти щомісяця лишень 400 тисяч тонн вугілля і це за умови наявності коштів. Більше того, ціна на вугілля – дорога, компанія, яка закуповує це південноафриканське вугілля, дала розрахунки, і воно вийшло за ціною майже дві тисячі гривень. Тобто це далеко не 70 доларів, як ішлося раніше. За нинішнього курсу у 22 гривні за долар це виходить майже 90 доларів.

Що стосується вугілля, яке закуповують на окупованих територіях, то ціна об’єктивно сьогодні є заниженою, навіть того вугілля, яке видобувається на території, підконтрольній Україні

Що стосується вугілля, яке закуповують на окупованих територіях, то ціна об’єктивно сьогодні є заниженою, навіть того вугілля, яке видобувається на території, підконтрольній Україні – у Львівсько-Волинському басейні, в Дніпропетровській області, і в Донецькій – там, де території контролює Україна. І там уже не 110 гривень за тонну, а ціна доходить до 1600-1700 гривень. До речі, і через те, що знецінилась гривня.

– «Якби влада вивчила потреби населення, хто може сам себе забезпечити теплом, то, можливо, менше витрачали б на паливо», – таку тезу почули від наших слухачів. Як Ви її прокоментуєте?

Теплопостачання сьогодні, як це не дивно – найбільш ефективне і енергетично обґрунтоване

– Це поширений катастрофічний міф в Україні про те, що треба від'єднуватися від централізованого електропостачання – і цим ми порятуємося. Треба розуміти, що споживачі отримують цю електроенергію чи інші ресурси тепла, енергетичного живлення від спалення того ж таки вугілля, або від тих же гідроелектростанцій, атомних електростанцій. Тобто навантаження буде зростати на енергосистему, і теплопостачання сьогодні, як це не дивно, найбільш ефективне і енергетично обґрунтоване. Так, люди, на жаль, платять нині гроші часто за те, що не отримують якісну послугу: через неутеплені стіни, зношені тепломережі і теплопункти. Але ж невідомо, що б було, якби влада кілька років тому допустила масове відімкнення від централізованого електропостачання.

– Поговоримо про політичний аспект газової угоди, яка сьогодні є темою обговорення на тристоронніх переговорах у Брюсселі між Україною, Росією та ЄС. Чи вдасться підписати, зрештою, документ про постачання газу?

Як мені відомо, нададуть знижку – 230 доларів за тисячу кубометрів. І ця ціна, дійсно, буде нижчою навіть від європейського реверсного газу

– Вдасться, тому що домовились. Європейський Союз і Росія, на жаль, без участі України раніше (це також катастрофа політична проблема) домовляються за нашою спиною. Оскільки вони вже домовились, нам лишається лише поставити підпис. Як мені відомо, нададуть знижку – 230 доларів за тисячу кубометрів. І ця ціна, дійсно, буде нижчою навіть від європейського реверсного газу.

Але політична проблема в тому, що ми фактично повністю залежимо від кредитної підтримки Європейського Союзу, МВФ. Ми не можемо належним чином запропонувати якісь конкретні рішення взагалі внутрішніх проблем як у вугільній, так в газовій сфері, так і щодо проблем з гідроелектростанціями. Ми повністю залежні від зовнішньої ситуації і зовнішніх кредитів. Це величезний ризик, який може нас чекати у наступному році, бо цей опалювальний сезон дійсно буде складний, і ми насправді очікуємо холодну зиму.

  • 16x9 Image

    Ірина Гнатишин

    На Радіо Свобода – з 2013-го, на радіо взагалі – понад 10 років. Починала з ФМ-радіостанцій у Львові, продовжила – в Києві. Сім років працювала ведучою інформаційних програм на радіо «Ера». Люблю новини, особливо, якщо вони добрі!

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG