Доступність посилання

ТОП новини

Депутатський заробіток: між непопулярністю та нещирістю


(©Shutterstock)

Депутатська зарплата не набагато більша від середньої по Україні, але народні обранці отримують ще 6 000 грн. на депутатську діяльність

Київ – Голова Верховної Ради Володимир Гройсман вважає, що низька депутатська зарплата надто дорого обходиться державі, а натомість гідне грошове утримання сприятиме зниженню рівня корупції в державі. Проте ще в квітні спікер категорично відмовлявся підвищити депутатську зарплату. На думку експертів, про підвищення депутатських зарплат заговорили з огляду на підвищення соціальних виплат.

Володимир Гройсман
Володимир Гройсман

Якщо народний обранець працюватиме чесно, відкрито та ефективно, то виборці з розумінням поставляться до того, що в депутата висока зарплата. Про це спікер Володимир Гройсман заявив в інтерв’ю телеканалу «Україна» у відповідь на репліку, що «політична корупція неминуча в парламенті, де депутати отримують 5 тисяч гривень».

Ми повинні розуміти: все те, що недоплачено чиновнику, це потім виливається в мільйонні, а може, й мільярдні втрати від благополуччя нашої країни
Володимир Гройсман

«Ми повинні розуміти: все те, що недоплачено чиновнику, це потім виливається в мільйонні, а може, й мільярдні втрати від благополуччя нашої країни. Просто це все робиться корупційним шляхом», – зауважив він.

Утім, ще у квітні Володимир Гройсман заявляв, що не підпише жодного розпорядження про підвищення зарплати. Тоді, за словами спікера, була встановлена депутатська зарплата 6109 гривень. Підставою для такої заяви стало те, що депутати ухвалили зміни до держбюджету, які, серед іншого, повертали попередній рівень депутатських зарплат. Раніше депутати обіцяли урізати собі зарплатню до закінчення АТО.

Розмір зарплати безпосередньо на корупцію не впливає – депутат

Депутатський оклад дорівнює міністерському і до 2014 року становив близько 17 000 гривень. Потім депутати урізали собі зарплату до 8,5 тисяч гривень, а на руки отримували близько 7 000 гривень. А з 1 квітня цього року зарплата депутата становить 6 100 гривень, на руки – близько 5 000 гривень.

Дмитро Добродомов
Дмитро Добродомов

Член парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції позафракційний Дмитро Добродомов каже, що на руки отримує 4 700 гривень. Крім того, депутатам з інших міст оплачується житло та, частково, проїзд. Також народний обранець отримує ще 6 000 гривень на депутатську діяльність.

Якщо депутат говоритиме про підвищення зарплати, це буде непопулярно, а якщо говоритиме, що це нормально, це буде нещиро
Дмитро Добродомов

«У парламенті це дуже непопулярна тема, бо кожен депутат розуміє: якщо він говоритиме про підвищення зарплати, це буде непопулярно, а якщо говоритиме, що це нормально, це буде нещиро. Звісно, між собою депутати кажуть, що для вищого законодавчого органу, який ухвалює державний бюджет, це ненормальна зарплата», – розповідає він.

На думку народного депутата, корупція прямо не залежить від розміру зарплати.

«Від того, що суддям свого часу підняли зарплату десь до 3,5 тисяч доларів, зважаючи на вислугу років, менше виносити неправомірних вироків вони не стали», – зазначає Дмитро Добродомов.

Соціальну більшість у парламенті становлять мільйонери ­– експерт

Олексій Хмара
Олексій Хмара

Член правління антикорупційної громадської організації «Трансперенсі інтернешнл Україна» Олексій Хмара зазначає, що розмір зарплати насамперед має значення для нового покоління депутатів-реформаторів.

Щонайменше 226 депутатів – це офіційні мільйонери, принаймні, гривневі. Ці люди прийшли до Верховної Ради точно не за зарплатою
Олексій Хмара

«Якщо взяти не політичний, а соціальний склад парламенту, то там щонайменше 226 депутатів – це офіційні мільйонери, принаймні, гривневі. Ці люди прийшли до Верховної Ради точно не за зарплатою… З іншого боку, там є до 150 осіб реформаторів, які прийшли з іншого середовища. То ці люди переважно на зарплату і живуть, і саме вони залежні від її розміру», – наголошує експерт.

Олексій Хмара припускає, що спікер зважає на громадську думку, яка тепер не настільки критична щодо депутатського утримання, як навесні цього року. За його словами, «зараз, коли підвищено соціальні стандарти і зокрема мінімальну зарплату, розмови про те, що й депутатам можна щось підвищити, сприймаються лояльніше».

Євген Магда
Євген Магда

Проте політичний експерт Євген Магда наголошує, що суспільство із розумінням може поставитися до підвищення депутатської зарплати лише за умови, якщо парламент запрацює ефективно. Зараз говорити про це немає підстав.

Спочатку Верховна Рада повинна продемонструвати плідну роботу, а потім порушувати питання про підвищення заробітної плати
Євген Магда

«Тут працює схема «зранку гроші – ввечері стільці». Спочатку Верховна Рада повинна продемонструвати плідну роботу, а потім спікер чи будь-хто інший порушувати питання про підвищення заробітної плати», – каже він.

За даними Держстату, середня зарплата в Україні в липні 2015 року становила 4 390 гривень, проте в серпні зменшилась на 4,2%, до 4 205 гривень.

Про зарплати народних депутатів, про те, чи сприятиме зниженню рівня корупції їх підвищення, йшлося в ефірі Ранкової Свободи. Прослухати фрагменти ефіру можна нижче:

Депутатський заробіток: між непопулярністю та нещирістю 1
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:07:05 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ
Депутатський заробіток: між непопулярністю та нещирістю 2
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG