Доступність посилання

ТОП новини

Порошенко та Обама вже кілька разів зустрілись у Нью-Йорку – посол України у США


Президенти України та США Петро Порошенко (праворуч) і Барак Обама (ліворуч). Нью-Йорк, 28 вересня 2015 року
Президенти України та США Петро Порошенко (праворуч) і Барак Обама (ліворуч). Нью-Йорк, 28 вересня 2015 року

Тримати питання України у полі уваги ООН – головне завдання Петра Порошенка на Генасамблеї в Нью-Йорку

Президент України Петро Порошенко емоційно заявив з трибуни ООН, що заяви Москви про готовність боротися з тероризмом неварті довіри, бо російська агресія в Україні свідчить протилежне.

«Останні кілька днів ми чуємо миротворчі заяви з боку російської сторони, в яких вона закликає до створення антитерористичної коаліції або попереджає про небезпеку від загравання з терористами. Гарна історія. Але насправді в неї важко повірити. Як ви можете скликати антитерористичну коаліцію, якщо ви заохочуєте тероризм прямо біля свого порогу?», – сказав Порошенко.

Головні тези виступу глави Української держави прокоментував «Голосу Америки» Надзвичайний і Повноважний посол України у Сполучених Штатах Валерій Чалий.

Зловживати правом вето, використовувати його як ліцензію на вбивство є абсолютно неприйнятним. Україна підтримує поступове обмеження права вето з подальшим його скасуванням
Петро Порошенко

– Це був виступ, який підтримувався оплесками. Це була велика картина бачення Україною сьогоднішніх загроз і викликів світовому порядку. У майже тридцятихвилинному виступі ключові меседжі мали глобальний характер. Конкретне питання – відповідальність. Якщо країна-агресор Росія, і про це було сказано прямо, якщо вона допускає такі атаки і підтримує терористів, як вона може претендувати на антитерористичну коаліцію, про що говорили росіяни? Друге питання – президент Порошенко згадав Євангеліє від Іоанна, що спочатку було слово. То яке слово Росія несе світу? І тому президент запропонував: «Ми повинні дати відповідну оцінку цьому». Якщо ми цього не зробимо зараз, то ми не вирішимо ситуацію. Він сказав: для цього потрібно реформувати Раду безпеки ООН. Право вето країни, яка сама є агресором, сьогодні вже неприпустиме. І цей меседж був почутий. Я думаю, що це розпочне процес реальної реформи Ради безпеки.

Президент Петро Порошенко під час виступу на Генасамблеї ООН, 29 вересня 2015 року
Президент Петро Порошенко під час виступу на Генасамблеї ООН, 29 вересня 2015 року

– Наскільки реально позбавити Росію права вето найближчим часом чи взагалі?

– Правду кажучи, це займе певний час. Зараз є різні варіанти, але я впевнений в тому, що такий механізм буде змінюватись. Без цього неможливо буде в подальшому подолати ті виклики, які є.

– Як сприймали промову Петра Порошенка делегації інших країн?

Якщо зараз ми маємо агресію постійного члена Ради безпеки ООН, то яка країна буде наступною жертвою і хто може атакувати?
Валерій Чалий

– Промова була дуже комплексною. Я бачив, що вже десь на хвилині третій виступу сконцентрувалася увага присутніх і вона трималася до кінця промови. Були озвучені меседжі, підтримані багатьма делегаціями – від Африки до Японії, від Канади до Австралії. Це меседжі, які можуть торкатися будь-якої країни. Основний з них – якщо зараз ми маємо агресію постійного члена Ради безпеки ООН, то яка країна буде наступною жертвою і хто може атакувати?

– Як ставляться до демаршів російської та української делегацій інші учасники сесії (йдеться про залишення зали засідань українською делегацією під час виступу Путіна і російською делегацією під час виступу Порошенка – ред.)?

Валерій Чалий
Валерій Чалий

– Знаєте, російська делегація якось так робить демарші, що якби не російська пропагандистська машина, то їх би і не помітили. Стосовно української делегації, то у нас не демарші. У нас чітке висловлення офіційної і громадянської позиції.

– Що Ви можете розповісти про деталі зустрічі Петра Порошенка з Бараком Обамою?

Барак Обама говорив, що він продовжує підтримувати Україну, що він високо цінує ті зусилля, які докладає президент Порошенко для захисту суверенітету, територіальної цілісності, впроваджуючи реформи і забезпечуючи саме мирний процес врегулювання того конфлікту, який створила Росія
Валерій Чалий

– Президенти мали не одну зустріч. Відбулася також зустріч з віце-президентом США Джозефом Байденом і великою командою, яка працює над конкретними питаннями взаємодії. Перед виступом Петра Порошенка підійшов держсекретар США Джон Керрі. Барак Обама говорив, що він продовжує підтримувати Україну, що він високо цінує ті зусилля, які докладає президент Порошенко для захисту суверенітету, територіальної цілісності, впроваджуючи реформи і забезпечуючи саме мирний процес врегулювання того конфлікту, який створила Росія.

– Чи відомо щось про зустріч Барака Обами з Володимиром Путіним? Чи не стала Україна розмінною монетою?

– З перших вражень, про які американські партнери нам повідомили, – ні, не стала. Питання України не є конкуруючим до Сирії, воно є самостійним і Сполучені Штати розуміють, що така тверда підтримка – це реагування на той глобальний виклик безпеці, де Сполучені Штати відіграють ключову роль.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG