Доступність посилання

ТОП новини
12 Грудень 2018, Київ 21:14

«Гречка» буде доти, доки українці будуть її брати – Гончаренко


В Україні продовжує діяти система підкупу виборців – Сіманський
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:19:50 0:00

«Коломойський не фінансує «Укроп». Він є нашим прихильником» – член політради партії

Гості передачі «Ваша Свобода»: Олексій Гончаренко, народний депутат України («Блок Порошенка); Дмитро Сіманський, член політради партії «Укроп».

Олександр Лащенко: Вже менше 20 днів залишилося до голосування. Час біжить. Соціологи не сидять, склавши руки, вже наводять різні соціологічні дані. Зокрема, за даними фонду «Демократичні ініціативи» і соціологічної служби Центра Разумкова, 68% українців планують брати участь у голосуванні 25 жовтня на місцевих виборах.

І трійка лідерів: за даними цих соціологів, за «Блок Петра Порошенко «Солідарність» готові проголосувати 14% українців, за «Самопоміч» – 9%, за «Опозиційний блок» – третє місце (7,5%). Не визначилася зі своєю позицією теж значна кількість електорату.

Це ж засвідчує опитування, проведене соціологами Київського міжнародного інституту соціології. Тут інша трійка лідерів. Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» – майже 9,5%, «Блок Петра Порошенка – «Солідарність» – 8,6%, третє місце у «Самопомочі» – понад 7 %.

Буде ще, напевне, чимало соціологічних опитувань. Будуть екзит-поли. Різні наводять прогнози.

Панове, на які несподіванки від електорату ви можете очікувати? На ваш погляд, можуть бути вони чи ні?

Олексій Гончаренко
Олексій Гончаренко

Олексій Гончаренко (переклад): Я сподіваюся , що ці результати все ж таки виявляться правильними – ми переможемо на цих виборах. Думаю, що так це і відбудеться.

А взагалі вибори будуть дуже неочікуваними. Тому що нова система виборів. І мені видається, результат буде дуже нерівним. Тобто у різних округах, навіть у рамках окремо взятої області чи міста будуть зафіксовані дуже різні результати. Тому що, з одного боку, вибори партійні, у першу чергу виборець, мені здається, буде звертати увагу на партійний бренд, а з іншого боку, тут велика роль мажоритарна, конкретної людини, яка працює на окрузі.

Тому буде таке, що на якомусь окрузі людина спрацювала добре – ми будемо спостерегти пік для партії, а на іншому окрузі кандидат спрацював не дуже добре – там буде провал. І дуже багато залежить від того, наскільки сильні списки підготувала партія і висунула їх на вибори.

– А від адмінресурсу щось залежатиме цього разу чи ні, на Ваш погляд?

Адмінресурс вже у минулому
Олексій Гончаренко

Олексій Гончаренко: Мені здається, що адмінресурс взагалі багато в чому з України відійшов і в минулому. Ця система виборів взагалі не дозволяє.

Тому що, дивіться, що було раніше, і чому адмінресурс міг вплинути на ситуацію? Депутатом за мажоритарної системи ставав той, хто бодай на один голос набрав більше своїх опонентів по цьому конкретно взятому округу. І тому був сенс такого-то кандидата «топити», а якогось піднімати. Сьогодні це не має сенсу, тому від округу може і два пройти, а може й жоден не пройти.

– А так звана «гречка» і інші методи «заохочення» будуть чи ні?

Гречка буде ефективною, поки українці будуть брати і за це голосуватимуть
Олексій Гончаренко

Олексій Гончаренко: Це, на жаль, все буде. Це буде доти, доки це (гречка – ред.) буде ефективним, поки українці будуть брати і за це голосуватимуть.

– Пане Сіманський, чернігівські вибори (довибори до парламенту), де переміг пан Березенко, де брав участь, до речі, Ваш політичний побратим, пан Корбан, нинішній кандидат у мери Києва, то там було дуже багато критики, причому на адресу обох кандидатів. Як провладного, який, зрештою, переміг, так і пана Корбана. Це може повторитися і на київських виборах, і взагалі в межах всієї України – на цих місцевих виборах?

Дмитро Сіманський
Дмитро Сіманський
На Чернігівщині знову розгортається система підкупу виборців, як працювала для Березенка, беззастережна, невибаглива, на жаль, безвідмовно
Дмитро Сіманський

Дмитро Сіманський: Коли ми говоримо про Чернігів, то тут треба говорити вже як про доконаний факт, що на Чернігівщині знову розгортається система підкупу виборців.

– І на цих виборах?

Дмитро Сіманський: Рівно така ж сама історія, як працювала для Березенка, рівно з тими ж самими виконавцями, рівно той самий пан Атрошенко. Пан Гончаренко його дуже добре його знає. Новина сьогоднішнього дня, що розгорнута, працює нормально система підкупу виборців, беззастережна, невибаглива. Але, на жаль, безвідмовно.

– А на тих виборах противник Березенка не застосовував ці ж методи?

Виборці готові змінювати електоральні вподобання під впливом прямого підкупу
Дмитро Сіманський

Дмитро Сіманський: Давайте чесно визнаємо, що значна кількість наших громадян, виборців ще й далі готові, не знаю, як це сказати, змінювати свої електоральні вподобання під впливом тих чи інших чинників. Зокрема у нашому випадку прямого підкупу.

Олексій Гончаренко: Я не торкався цього, хоч поруч представник партії «Укроп». Але той безпардонний підкуп, який був розгорнутий паном Корбаном на виборах у Чернігові, то це просто неймовірно. Я коли бачив ці черги з п’ятої години ранку, коли люди ставали і годинами на 38-градусній спеці стояли, чекаючи на цю гречку, я, вибачаюся, це виходить за всі межі всього, що я навіть бачив в українській політиці.

Я цього не торкався, але дуже дивно чути від представника партії «Укроп», звинувачувати когось у підкупі. Ну, точно не Вам.

– Пане Сіманський, Вам чи ні?

Дмитро Сіманський: Я не хочу дискутувати про те, що було. Я хочу застерегти від того, що може бути. Сьогодні пролунала заява комітету про…

Олексій Гончаренко: Про Березенка Ви згадуєте. Так було чи не було?

Дмитро Сіманський: Про Березенка ми ще довго будемо згадувати.

Олексій Гончаренко: Корбан підкуповував «гречкою» чи ні? Так чи ні?

Дмитро Сіманський: Треба говорити про те, як запобігти масовим фальсифікаціям, масовому викривленню народного волевиявлення на виборах, які, як Ви слушно помітили…

– А є така можливість, як Ви щойно сказали, що виборець готовий у Києві купитися?

Сітки лежать ще з часів Черновецького, і як трофейний танк, використовуються партією влади. Будемо розгортати систему «Стоп підкуп!»
Дмитро Сіманський

Дмитро Сіманський: Ми у Києві вже розгортаємо систему запобігання підкупу виборців, яку розгортає знову ж таки провладна політична сила – БПП, який нині об’єднався у Києві і не лише в Києві з УДАРом, який майже на всіх, де впливові мажоритарники від БПП, там є частина технічних, звісно, за цією системою виборів, там зрозуміло, що не на кожен округ вони будуть виставляти сильного, потужного мажоритарника, там вони розгортають нормальні, традиційні системи підкупу виборців. Сітки лежать ще з часів Черновецького, і ці сітки, як трофейний танк, тепер використовуються партією влади. Ми будемо розгортати спеціальну систему «Стоп підкуп!», яка буде намагатися запобігти прямому підкупу виборців.

– Як буде реалізовуватися ця система?

Будемо закликати виборців повідомляти про кожен факт, пропозицію, «соціальну угоду», як це традиційно робить партія влади
Дмитро Сіманський

Дмитро Сіманський: Ми будемо закликати виборців повідомляти нам про кожен факт, про кожну пропозицію, про кожну так звану «соціальну угоду» і інше, як це традиційно робить партія влади щодо підкупу виборців.

Олексій Гончаренко: Боротися з підкупом дуже просто. Треба насамперед цим самим не займатися. І тому ще раз від представників партії «Укроп» чути про те, що вони будуть формувати сітку, спостерігання за тим, щоб підкупу не було, то це так, як бджоли проти меду, чи щось подібне. Тому це звучить для мене трішки дивно.

Але, може, справді одумалися. І слава Богу! Я тоді вітаю обома руками будь-які заходи, які будуть перешкоджати підкупу виборців, хто їх не розгорнув би. З цим необхідно боротися, це зло українського політикуму.

– Пане Сіманський, Ви, мабуть, мали на увазі заяву КВУ, в якій йдеться про те, що нібито мер Чернігова Олександр Соколов (який знову претендує на виборах на цю посаду, хоча від політичної сили «Наш край», не від БПП), нібито намагається підкупити виборців. Реакції самого мера, принаймні на цю секунду, на ці твердження КВУ, немає. Але, за даними КВУ, він нібито пообіцяв доплату до пенсії кожному пенсіонеру Чернігова. Якщо пенсіонер надає довідку про розмір пенсії менший, ніж 1 300 гривень, то йому будуть надавати певну доплату.

І КВУ звертає увагу громадськості на те, що більше половини чинних членів міськради Чернігова є також зареєстрованими кандидатами у цю раду, тобто зацікавленими особами.

Але саме щодо БПП, пане Гончаренко… Ще один кандидат на виборах у Чернігові – Владислав Атрошенко. Так? Теж представник БПП?

Олексій Гончаренко: Він не входить у фракцію БПП.

– Але Ваша сила підтримала його на виборах мера. Це той самий Атрошенко, який 16 січня 2014 року голосував за диктаторські закони?

Атрошенка я знаю, ставлюся до нього з повагою
Олексій Гончаренко

Олексій Гончаренко: Саме тому він і не входить у фракцію БПП. Хоча, якщо послухати самого пана Атрошенка, він за це не голосував. Але я не буду у це вдаватися. Я не був народним депутатом взагалі на той момент, тому я не буду у цьому розбиратися. Але пана Атрошенка я особисто знаю, ставлюся до нього з повагою.

– Саша Боровик балотується у Вашій рідній Одесі на посаду мера. І є закиди на адресу нинішнього глави облдержадміністрації Міхеїла Саакашвілі, що нібито Саакашвілі його незаконно підтримує. Сам Саакашвілі стверджує, що він робить такі дії не в робочий час, не порушуючи, на його погляд, закон. Саша Боровик уточнює, що Саакашвілі чинить так під час обідньої перерви. Яка Ваша оцінка цієї ситуації?

Олексій Гончаренко: Пан Саакашвілі підтримує пана Боровика. Це ні для кого не секрет. І, більше того, ми висунули пана Боровика на посаду мера Одеси саме, при всій повазі до Саші, в першу чергу як радника і близького соратника Михайла Саакашвілі.

– А голова облдержадміністрації має право таку підтримку надавати, яку він зараз надає?

Олексій Гончаренко: Напевне, про це Ви маєте запитати у нього. Я особисто не бачу проблеми. Він є громадянином України, у нього є політична позиція. Наскільки я бачив, є розміщені у місті борди, де є Боровик і Саакашвілі разом. Це є право Саакашвілі. А деякі голови облдержадміністрацій взагалі балотуються, наприклад, як Москаль, йдуть за мандатом довіри від людей. Я не бачу тут проблем.

Головне, що не можна робити. Якщо Саакашвілі збере своїх підлеглих в облдержадміністрації і скаже, що ми маємо допомагати Боровику, то це буде порушення законодавства, бо він не може примушувати.

– А так брати участь у публічних акціях він має право, на Ваш погляд, як посадова особа, керівник області?

Олексій Гончаренко: Не як посадова особа, а як громадянин України у неробочий час, то так, має право.

– Пане Сіманський, відомо вже всім, хто за «Укропом» стоїть? Відомий бізнесмен Ігор Коломойський. Зараз чимало закидів не лише про те, що нібито представники влади не завжди чесно проводять виборчу кампанію, а й про те, що майже за всіма політичними силами стоять великі підприємці, яких називають олігархами. Що Ви на це скажете саме щодо «Укропу»?

Дмитро Сіманський: Партія «Укроп» – це партія патріотів і професіоналів. Звісно, що і в самій партії, і в керівництві партії достатньо людей, які встигли заробити собі достатньо грошей для того, щоб фінансувати свою виборчу кампанію.

Я наголошу, що ми не просто є партією, яка не перебуває у владі, а ми одна з небагатьох політичних сил, яка перебуває у чіткій, недвозначній опозиції до дій влади і нинішньої, і, тим більше, до її злочинних попередників, з якими вони зараз дуже тісно зближуються по багатьох питаннях, починаючи від голосування змін до Конституції, закінчуючи процесом організації місцевих виборів у багатьох регіонах нашої країни. Можу перераховувати з конкретними прикладами тощо, тощо, тощо.

– З «Опозиційний блоком? З ким?

Мережа «Опора» буде судитися з дніпропетровською ТВК. Змичка, Вілкул – Порошенко – Ахметов. Працює абсолютно чітко і безвідмовно
Дмитро Сіманський

Дмитро Сіманський: Якщо ми з Вами говоримо про це, то подивіться, як мережа «Опора» буде судитися з дніпропетровською ТВК. Просто, як приклад. А потім розберете і подивитися. Як працює ця реально змичка, цей союз влади чинної і влади попередньої. Вілкул – Порошенко – Ахметов. Тобто це все працює абсолютно чітко і безвідмовно.

Кличко розсилає «листи щастя». 28-річній людині надсилає на кредитну картку гроші і лист: грошей у бюджеті немає, але я знайшов можливість
Дмитро Сіманський

Тепер повертаємося до партії «Укроп». Партія «Укроп» фінансує ці вибори самостійно, своїми грішми. І люди, які є в керівництві партії, і кандидати-мажоритарники, які будуть від «Укропу» висуватися, то це люди в більшості своїй самодостатні, які здатні профінансувати свою виборчу кампанію зі власних грошей. А не так, як, наприклад, наш київський міський голова Віталій Кличко, який розсилає «листи щастя». Ви теж про них дуже добре знаєте. Коли 28-річній людині він надсилає на кредитну картку гроші і до цих грошей, там 100 гривень, 200 гривень, 350 гривень, приходить лист: я, міський голова, даю тобі стільки-то грошей, грошей у бюджеті насправді немає, але я знайшов можливість заплатити тобі гроші.

– Пане Гончаренко, таке відбувається у Києві з боку Кличка?

Ніякої співпраці з «Опозиційним блоком» у нас немає
Олексій Гончаренко

Олексій Гончаренко: Я не знаю про це нічого. Я можу сказати, що я очолюю одеський обласний штаб БПП і говорю абсолютно відповідально, це є абсолютним фактом, що ніякої співпраці з «Опозиційним блоком» у нас немає, ніяк взагалі ми з ними не спілкуємося. Це наш прямий суперник, головний наш супротивник. Ми боролися з ними на парламентських виборах рік тому і перемогли їх в Одеській області. На жаль, від тієї ж Дніпропетровської області. Але в Одеській області ми перемогли «Опозиційний блок». І це, мені здається, дуже важливо не лише для нашої партії, але й геополітично, що це сигнал Кремлю. І так само будемо з ними боротися відчайдушно і безкомпромісно на цих виборах. І говорю про це відповідально, як голова одеського обласного штабу.

– Ми також сьогодні опитали киян і гостей столиці. Адже це теж виборці, і вони теж мають прийти, якщо забажають, звісно, на виборчі дільниці, 25 жовтня. Зараз побачимо і послухаємо.

Підемо обов’язково – повикреслюємо усіх
респондентка

Респондентка: Нічого. Нічого хорошого. Нічого не очікуємо. Абсолютно нічого! На вибори підемо обов’язково – повикреслюємо усіх.

Респондент: Куди і кого ми будемо вибирати? У нас у Миколаївці – ще не знаю. Це Слов’янський район. Слов’янськ. Чули, що в нас воювали, що нас розбили? Там майже ніхто нічого не ремонтує.

Респондент: Чекаю найбільше боротьби з корупцією. Хочеться, щоб люди більш відповідально ставилися до виборів. Скільки знайомих у мене є, то ніхто взагалі не читає передвиборчі програми, ніхто у цьому не хоче розбиратися. Кого бачать по телевізору, за тих голосують, тільки тих і знають. Все.

Респондент (переклад): Миру. Миру на Донбасі! Я з Донецька.

Від цих виборів нічого хорошого не чекаємо
респондентка

Респондентка: Від цих виборів нічого хорошого не чекаємо. А що, є якісь зміни хороші? Нічого немає хорошого.

Респондент: Якщо чесно, то не ознайомлений навіть зі списками. Дуже шкодую про це. Найближчим часом це зроблю. Але сподівань багато немає поки що. Поки що. Бо я навряд чи сподіваюся, що буде велика зміна розстановки сил.

– Звісно, це не репрезентативне опитування. Це не ті опитування, які соціологи проводять. Хоча до тих опитувань також можуть бути питання – до соціологів. Понад 1,5 року після перемоги Майдану. На Майдані – Порошенко, Кличко. Ігор Коломойський очолив Дніпропетровську ОДА. Ви зараз кажете, пане Сіманський, що є опозицією, а тоді ви були разом. Немає після таких слів пересічних виборців, електорату відчуття, що все ж таки, що ось це таке після 1,5 року після перемоги Майдану… такий скепсис, така зневіра? Чи не треба перебільшувати подібні настрої, пане Гончаренко?

Олексій Гончаренко: У країні йде війна. Людям дуже важко. І немає жодної країни у світі, яка під час воєнних дій, прямої агресії на свою територію іншої держави, щоб вона розквітала, ця країна. Гинуть люди. Слава Богу, останніх 1,5 місяця дуже мало, але все рівно. А до цього люди гинули просто у великій кількості, сотнями. У нас загальна кількість жертв, за одними даними, 6 тисяч, а за іншими – 8 тисяч людей. У нас анексовано частину території держави. І за такої ситуації говорити, що у нас все добре, звісно, людям дуже важко. І люди про це говорять: так, нам важко.

Але ті ж рейтинги, які Ви показали, говорять про те, що при цьому люди розуміють, що влада в особі «БПП-«Солідарність» все рівно на сьогоднішній день має найбільший рейтинг підтримки, тому що робить, напевне, так, і багато помилок, і багато невдач, але, напевне, намагається робити все, що може у надскладній ситуації в країні.

– Пане Сіманський, такі скептичні настрої, можливо, їх і не варто перебільшувати, але це не є ознакою того, що всі політичні сили причетні до перемоги Майдану, до того, що відбулося відразу після перемоги Майдану, несуть відповідальність за таку зневіру, якщо її взагалі бачити?

Дмитро Сіманський: Так рейтинги якраз красномовно свідчать про реальну політичну відповідальність нинішньої влади, про той стан справ, який є в Україні. Щось можна, звісно, списати на російську агресію, на окупацію, на війну, яка триває, але нереформована судова система, правоохоронна система, економічна система, політична система. Немає кроків у напрямку реальних змін.

Ми маємо у нашому випадку київського міського голову, який 1,5 року тому на хвилі Майдану так само дуже легко, як і Порошенко, був обраний у першому турі, і повну монополію своєї політичної сили мав у Київраді, абсолютно підтримку нагорі – на Банковій, на Грушевського і у всіх владних кабінетах. Що за 1,5 року зробив Кличко?!

– А чи лише чинна влада несе відповідальність за такий стан справ? А великі підприємці, той же Ігор Коломойський, не несуть відповідальності?

Дмитро Сіманський: Пане Олександре, давайте ще раз. Є відповідальність політична, і є відповідальність громадська. Я думаю, що партія «Укроп» була створена саме як відповідь людей, яким не є байдуже, що відбувається в країні. І це наш внесок у розбудову країни, у реформування країни, у побудову нової країни.

– Тим більше, що пана Коломойського його критики звинувачують у тому, що він не лише «Укроп» фінансує, а й інші політичні сили.

Коломойський не фінансує партію «Укроп». Є нашим прихильником
Дмитро Сіманський

Дмитро Сіманський: Пан Коломойський не є членом партії «Укроп». Пан Коломойський не фінансує партію «Укроп». Повторюся ще раз: він не фінансує партію «Укроп».

– Хто ж вас фінансує, якщо не таємниця?

Дмитро Сіманський: Він є нашим прихильником. Це не велика таємниця. Як тільки він вступить до лав партії, то я з радістю Вам покажу заяву про те, що Коломойський вступив в «Укроп».

– Ви кажете про те, що ви будете на цих виборах, зокрема у столиці України, запобігати можливому підкупу тією ж самою сумнозвісною «гречкою». Але ж пана Корбана, Ви ж знаєте, як на виборах у Чернігові навіть охрестили. «Маршал «Гречка». Щоб такого реноме повністю позбутися, він буде робити для цього все?

Дмитро Сіманський: Так ми й робимо це, щодня це доводячи. Більшість з наших мажоритарників – це люди, які пройшли війну, більшість наших мажоритарників – це добровольці і волонтери, більшість з наших мажоритарників, тотальна більшість – це люди, які вперше прийшли в українську політику, це ті люди, які хочуть запропонувати нову якість влади і запропонувати реальні зміни, у тому числі місцевому самоврядуванню, в реальній децентралізації. Не в штучних змінах у Конституцію, які протягує Порошенко через Верховну Раду, ламаючи там всіх через коліно.

Не перебільшуйте наші таланти і наші досягнення
Дмитро Сіманський

Олексій Гончаренко: Одне лише питання. Звідки у просто добровольців і волонтерів така шалена купа грошей, щоб завісити всю країну «Укропом»? Вже стільки немає укропу, стільки з землі не виросло, скільки на біг-бордах по державі розвішано «Укропу».

Дмитро Сіманський: Не перебільшуйте наші таланти і наші досягнення.

  • 16x9 Image

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG