Доступність посилання

ТОП новини

Повернення Донбасу відбудеться через вибори на окупованих територіях – Порошенко


Президент України Петро Порошенко (©Shutterstock)

Президент закидає опонентам, що вони прагнуть отримати владу «ленінським» шляхом – через поразку

Київ – Без виборів на окупованих територіях політичне врегулювання на Донбасі зайде в глухий кут. Про це йдеться у зверненні до українських громадян, із яким президент Петро Порошенко виступив увечері 11 жовтня. Він також засудив дії своїх політичних опонентів, як, за його словами, жадають поразки для власного уряду. Експерти зазначають, що Петро Порошенко намагається насамперед вплинути на громадську думку з метою зробити її прихильнішою до компромісного варіанту мирного врегулювання на Донбасі.

ЗАВАНТАЖИТИ

Найбільш промовистим результатом переговорів, що відбувалися останнім часом, є тиша, яка – попри окремі провокації бойовиків – встановилася на Донбасі.

Вперше за півтора року більшість днів не стріляють, навіть з пістолетів
Петро Порошенко

«Вперше за півтора року більшість днів не стріляють, навіть з пістолетів», – наголошує президент.

Як зазначив глава держави, задля мирного врегулювання та повернення окупованих районів Донбасу там необхідно провести вибори, а відтак Верховна рада має ухвалити відповідне рішення. За словами Петра Порошенка, «без Верховної Ради не буде виборів, без виборів на окупованих територіях політичне врегулювання зайде в глухий кут».

Донбас не можна блокувати, бо «це також наша Вітчизна»

Процес організації виборів є вкрай складним, але канцлер ФРН, президенти Франції та США «дали зрозуміти Путіну, що вибори на окупованих територіях мають відбуватися лише за українським законом». Також Петро Порошенко назвав неприйнятними плани заблокувати окуповані території.

«Пропонують «оточити, заблокувати та ізолювати», а також «відрізати та віддати». Але це просте, примітивне рішення, яке не потребує ані інтелекту, ані політичної волі на відновлення цілісності країни, ані дипломатичного хисту. Тому це не мій сценарій. І не сценарій більшості українців, які прагнуть і миру, і возз’єднання країни», – каже він.

Петро Порошенко стверджує, що Кремль, отримавши відсіч на фронті, намагається перенести протистояння всередину країни, тоді як окремі політичні сили фактично підіграють цим ворожим намірам. За його словами, частина українських політиків «на жаль, працює сьогодні під ленінським гаслом «поражения в войне для собственного правительства».

Діалог чи «артпідготовка»?

Натомість опоненти чинної влади вважають, що внаслідок реалізації обраного президентом курсу Україна отримає до свого складу контрольований Москвою Донбас.

Донбас, контрольований сепаратистами, яких легалізують через українські вибори
Андрій Мохник

«Донбас, контрольований сепаратистами, яких легалізують через українські вибори», – каже керівник київського осередку партії «Свобода» Андрій Мохник.

За його словами, заява президента є підготовкою до остаточного затвердження конституційних змін, які передбачають особливий статус Донбасу.

Натомість політичний експерт Євген Магда вважає, що президент насамперед намагається перехопити внутрішньополітичну ініціативу, а також пояснити свої мирні плани співвітчизникам.

З людьми треба говорити. Чим більше буде мовчання з боку влади, тим більше буде різних лакун, які заповнюватимуться опонентами
Євген Магда

«Це крок правильний у тому сенсі, що з людьми треба говорити. Чим більше буде мовчання з боку влади, тим більше буде різних лакун, які заповнюватимуться нашими опонентами. Це елемент діалогу із суспільством по чуттєвій проблемі. Думаю, що подібних виступів буде ще не один і не два», – зазначає він.

Як зазначають соціологи, наразі українці ставляться до особливого статусу Донбасу здебільшого критично.

«Особливості місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначаються окремим законом, йдеться у прикінцевих положеннях змін до Конституції. Так от, підтримують це положення 24,2%, не підтримують – 44,4%, тобто, майже удвічі більше», – каже керівник соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.

Раніше лідери сепаратистів заявляли про готовність перенести проведення виборів в окупованих районах Донбасу. Зокрема, ватажок так званої «ДНР» Олександр Захарченко декілька разів робив заяви про перенесення виборів відповідно на лютий, березень, а відтак – на квітень наступного року.

На цю ж тему:

11.10.2015
Порошенко: Донбас ніколи не буде таким, як до збройного конфлікту

Дехто з українських політиків і не приховує, що хоче завести ситуацію на Донбасі у глухий кут – президент далі

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG