Київ – Офшорна компанія, яка виводила кошти з України до Австрії та Латвії, оплачувала рахунки депутата від БПП Ігоря Кононенка та інших провладних політиків, заявив екс-голова СБУ Валентин Наливайченко, посилаючись на незалежних журналістів. Ці факти колишній посадовець виніс на розгляд парламентських комітетів і звернувся до Генпрокуратури із заявою про злочин. Сам Кононенко звинувачення відкидає і списує їх на передвиборчу боротьбу. Частина ж його однопартійців звинувачують у зловживаннях самого Наливайченка. Експерти ж не виключають, що Наливайченком керує помста й бажання у майбутньому потрапити до парламенту.
Екс-голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко заявив, що має інформацію про участь українських посадовців у відмиванні викрадених з бюджету грошей через офшорні компанії.
Виявився не один офшор Intraco, є офшор Ernion для реалізації інших злочинних схем, але також із залученням з найвищих ешелонів владиВалентин Наливайченко
Про це він сказав 15 жовтня на засіданні парламентського комітету з питань запобігання та протидії корупції, посилаючись на матеріали британських та українських ЗМІ.
«Британський журналіст наводить схему, пов’язану з Intraco Management, яку сьогодні розглядає комітет і яка є в наданих вам документах. Це виявився не один офшор Intraco, є офшор Ernion для реалізації інших злочинних схем, але також із залученням з найвищих ешелонів влади», – зауважив Наливайченко на засіданні комітету.
Екс-керівник СБУ заявив про виведення з України коштів групою «Укрпромінвест» в офшорну зону Британські Віргінські острови, а потім у латвійські та австрійські банки.
Перший заступник голови парламентської фракції «Блок Петра Порошенка» Ігор Кононенко на це відповів, що непричетний до діяльності компаній, через які, за твердженням Наливайченка, відмивалися бюджетні гроші.
«Я особисто не маю ніякого відношення до компанії Intraco Management. Наступна позиція (офшор Ernion): чесно кажучи, не готовий коментувати, бо вперше побачив ці документи... у цій схемі я ніякого зв’язку з Україною не бачу», – сказав Кононенко.
Він також спростував твердження Наливайченка про те, що прокуратура не розслідує можливі правопорушення, пов’язані з відмиванням грошей. Навпаки, каже Кононенко, відповідна заява Наливайченка є в прокуратурі Києва.
Кононенко наголошує: документи, про які згадує Наливайченко, нічого не доводять, бо свідчать не про платіж, а про наміри, до того ж він кілька років не користується електронною поштою, яка в них згадується.
«Я почув про ці компанії лише після того, як інформація про них потрапила в медіа. До цього – не чув про них, і не мав до них жодного стосунку». На цих фотокопіях немає ні підписів, ні яких-небудь відміток банку для фахівців, які в цьому розбираються, ті копії нібито платіжних документів, які там є, це transfer by payment order, він не є платіжним документом... це є виключно намір здійснити платіж», – доводить Кононенко.
Він додав, що від 1999 року декларує свої доходи і сплатив податків майже на 20 мільйонів доларів.
Зрештою більшість членів парламентського комітету проголосували за звернення до Генпрокуратури, щоб та відзвітувала парламенту, як розглядають заяву Наливайченка щодо офшорів. Також комітет підтримав ідею оприлюднення кінцевих власників цих офшорів.
Про те, що бізнес Ігоря Кононенка пов’язаний з компанією «Укрпромінвест» та іншими бізнес-проектами нинішнього президента України Петра Порошенка та його партнерів, довели зокрема і журналісти програми «Схеми». Зі свого боку, Наливайченко стверджує, що саме на рахунки «Укрпромінвесту» надходили кошти з офшорів, які також здійснювали платежі в інтересах Кононенка і Порошенка.
На уточнювальне запитання Радіо Свобода депутат пояснив, що є керівником передвиборчого штабу БПП на цьогорічних місцевих виборах, і що його політсила лідирує майже в усіх регіонах. Тому, припускає Кононенко, звинувачення щодо нього є елементом передвиборчої боротьби.
Із офшорами працює майже весь великий бізнес, але зараз скандали навколо цього розхитуватимуть політичну ситуацію – Фесенко
Політолог Володимир Фесенко, натомість, не вважає, що Наливайченко звинувачує Кононенка в корупції та економічних злочинах лише з метою передвиборчої боротьби.
Збільшення витоків інформації – може тепер зачепити й інших політиків, у тому числі й самого НаливайченкаВолодимир Фесенко
«Я не думаю, що Наливайченко переслідує передвиборчі інтереси. У найближчих місцевих виборах він не бере участі. Водночас, він може привертати до себе увагу для того, щоб у майбутньому піти на парламентські чи навіть президентські вибори. Звинувачення в бік команди Порошенка – це в тому числі й форма помсти Валентина Наливайченка за його звільнення з посади очільника СБУ. Водночас збільшення витоків інформації – може тепер зачепити й інших політиків, у тому числі й самого Наливайченка. Так, йому можуть інкримінувати і зв’язки з офшорами, і співпрацю з певними олігархами. Хоча, ймовірно, екс-глава СБУ вважає, що не має вразливих місць», – так пояснює Фесенко дії Наливайченка.
За словами Фесенка, на нинішньому етапі важко судити, чи мають склад злочину документи, оприлюднені в контексті фінансової діяльності Кононенка. Керівник виборчого штабу «Блоку Петра Порошенка» Ігор Кононенко є представником великого бізнесу, а переважна більшість таких українських бізнесменів так чи інакше працюють з офшорами, визнає Фесенко. Водночас, на його думку, подібна війна компроматів несе ризик розхитування політичної ситуації в Україні.
Тим часом частина депутатів коаліції у відповідь на звинувачення Кононенка у зв’язках з офшорами висуває зустрічні звинувачення самому Наливайченкові.
Так, депутат від БПП Володимир Ар’єв заявив, що фотокопії документів походять не від незалежних журналістів, як запевняє Наливайченко. За словами Ар’єва, «геотеги» фото вказують, що їх робили в київському офісі, де розташована компанія, з якою був пов’язаний екс-глава СБУ і яку нині очолює його дочка.
Зі свого боку депутат від «Народного фронту» Тетяна Чорновол оприлюднила інформацію про те, що дружина Наливайченка (і він сам, але без прикордонного контролю, користуючись повноваженнями глави СБУ) літали до Москви чартерним рейсом улітку 2014 року. Наливайченко натомість запропонував передати ці докази до прокуратури і долучити до справи про зв’язок Кононенка з офшорами.