Доступність посилання

ТОП новини

Скільки коштуватимуть вибори?


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

Враховуючи купівлю голосів, на виборчу кампанію витратять не менше 2 мільярдів гривень

Нинішні місцеві вибори коштували їхнім учасникам не менше, ніж останні парламентські – такими є дані дослідження, проведеного Комітетом виборців України (КВУ) та суспільно-політичним порталом Depo.ua. Для того, щоб знизити вартість виборів, експерти пропонують внести зміни до закону про місцеві вибори. Автори чинного закону погоджуються, що його справді треба удосконалити.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:16 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Усі витрати партій можна поділити на чотири великі групи: пряма реклама, прихована («джинса»), витрати на утримання виборчих штабів та підкуп виборців – прямий або опосередкований, говорить головний редактор Depo.ua Віталій Пирович. За його словами, місцеві вибори обійшлися політикам у суму не меншу, ніж витрачена на останні парламентські вибори: найбільші політичні партії витратили щонайменше 1,8 мільярда гривень*. Найбільше грошей партії витрачають на рекламу, зауважує Пирович.

Кожна з найбільших партій витрачала щонайменше 50-60 мільйонів на телевізійну рекламу
Віталій Пирович

«За час проведення рекламної кампанії партії використали до 75% рекламних площ на вулицях, це виходить десь 105 мільйонів гривень. Це не найбільша стаття витрат. Одна з найбільших статей витрат партій – на телевізійну рекламу. Кожна з найбільших партій витрачала щонайменше 50-60 мільйонів на телевізійну рекламу. Треба одразу зазначити, що сума дещо зросла від тієї, що була на парламентських виборах, оскільки з’явилися нові гравці з великим медійним бюджетом, як-от «Укроп», «Наш край», «Відродження», – зазначає Пирович.

Вартість виборів треба зменшувати за допомогою законодавчих рішень

Олексій Кошель
Олексій Кошель

Головний механізм зменшення вартості виборів – це ліквідація джерел дорожнечі, переконаний генеральний директор КВУ Олексій Кошель. За його словами, заборона політичної реклами або її максимальне обмеження призведе до зменшення вартості виборчої кампанії вдвічі. Також є пропозиція повернути норму про обмеження виборчих фондів і зменшити їх у 2,5-3 рази, легалізувати низку тіньових витрат та законодавчо обмежити діяльність регіональних партій, говорить Кошель.

Політична партія «За конкретні справи» у Хмельницькій області проводить кампанію, яка по своїй активності і витратності не менша, ніж кампанії політичних сил парламентської коаліції
Олексій Кошель

«Насьогодні закон не передбачає такого словосполучення як «регіональні партії», тобто кожна партія є всеукраїнською. Але деякі партії беруть участь у виборах лише в окремо взятому місті. «Морська партія» Ківалова, маючи статус всеукраїнської, залишається виключно одеською партією, навіть не виходить за межі міста. Політична партія «За конкретні справи» у Хмельницькій області проводить кампанію, яка по своїй активності і витратності не менша, ніж кампанії політичних сил парламентської коаліції», – зауважує Кошель.

Вадим Денисенко
Вадим Денисенко

Було достатньо багато критики на адресу закону, говорить народний депутат України, один з авторів Закону «Про місцеві вибори» Вадим Денисенко, насправді, закон має багато плюсів і мінусів. Великою помилкою було те, що чітко не прописаний обов’язок кандидата оголошувати свою програму, зауважує Денисенко. Що ж до витрат – польський досвід говорить, що можна зменшити суму на одного виборця як мінімум вдвічі, і нічого страшного не відбудеться. Обмежувати ж діяльність регіональних партій депутат не бачить необхідності.

20 партій не висунули жодного кандидата, але беруть участь у виборах. Оце справді «партії під продаж»
Вадим Денисенко

«На те вони й місцеві вибори, щоб з’являлися певні регіональні проекти. Якщо ці партії не несуть у собі загрози сепаратизму, не несуть загрози підриву державної цілісності, я не бачу в цьому великої проблеми. Значно більша проблема (і тут, очевидно, потрібні якісь запобіжники законодавчі) полягає в тому, що близько 20 партій не висунули жодного кандидата, але в той же час беруть участь у виборах, тому що їхні представники є членами дільничних і територіальних виборчих комісій. Оце справді «партії під продаж», – говорить Денисенко.

Окрім того, громадянам все частіше пропонують грошову винагороду в обмін на згоду проголосувати за певного кандидата, зауважують у КВУ. За підрахунками, щоб стати депутатом обласної ради, кандидат може купити близько тисячі голосів виборців по 300 гривень за голос. Тобто, на прямий підкуп в одному окрузі кандидатові необхідно витратити 300 тисяч гривень. Враховуючи купівлю голосів, на виборчу кампанію витратять не менше 2 мільярдів гривень. Загалом, учасники дослідження порахували, що на кожного виборця політики в ході нинішньої виборчої кампанії витратили близько 10 гривень.

*Обрахунки здійснювалися, виходячи з відкритих джерел та конфіденційних розмов з учасниками процесу, враховуючи дані попередніх передвиборчих кампаній та не враховуючи підкуп виборців, штабну і польову роботу.


На цю ж тему:

19.10.2015
Місцеві вибори у Маріуполі на межі зриву

У Маріуполі заявляють про можливе відтермінування виборів та призначення представника військово-цивільної адміністрації далі
17.10.2015
Громадські організації закликають молодь проголосувати

«Явка буде більшою, ніж на парламентських виборах, тому що з’явилось більше поле кандидатів, які представляють різні цільові групи» – експерт далі
16.10.2015
Вибори є чесними, не враховуючи «пірамід підкупу» – експерти

На цьогорічних місцевих виборах краще працюють суди і ЦВК, але є окремі факти адмінресурсу і підкупу – «Опора» далі

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG