Доступність посилання

ТОП новини

Бойовики «ДНР» і «ЛНР» застосовують терор проти цивільних – правозахисниця


Знімки Ірини Довгань, над якою в Донецьку знущалися сепаратисти і їх прихильники, минулого року облетіли багато світових ЗМІ

Міжнародна федерація прав людини та Центр громадянських свобод оприлюднили звіт про порушення прав людини на Донбасі

Із 16 травня по 15 серпня 2015 року на Донбасі загинуло щонайменше 105 цивільних людей і 308 були поранені. Це більш ніж удвічі більше, ніж за попередні три місяці – з 16 лютого по 15 травня на сході України загинули 60 людей, 105 отримали поранення. Про це йдеться у звіті «Східна Україна – цивільні потрапили під перехресний вогонь», підготовлений експертами Міжнародної федерації прав людини та Центру громадянських свобод, який охоплює період з травня по серпень цього року. Правозахисники зазначають, що права людини на Донбасі порушуються усіма сторонами конфлікту, але наголошують: бойовики угруповань «ДНР» та «ЛНР» умисно чинять ці злочини, тоді як доказів умисності з боку українських військових немає.

ЗАВАНТАЖИТИ

52-річну Ірину Довгань з Ясинуватої побили у Донецьку за носіння української символіки. У мережі оприлюднили фотографії, жінка з українським прапором на плечах стоїть прив’язана до стовпа, і тримає в руках плакат з написом «Вона вбиває наших дітей. Агент карателів».

«Постійний сексуальний пресинг. Я не можу повторювати ці слова… Вони говорили, що зараз ми тебе… Як ти хочеш? Туди чи туди?», – розповіла Ірина Довгань Радіо Свобода про знущання бойовиків. Лише завдяки розголосу у ЗМІ її вдалося звільнити з полону бойовиків.

65-річного Володимира Семистяга, професора історії, публіциста та активіста бойовики у Луганську викрали 23 червня 2014 року. У їхньому полоні він провів 55 днів. Упродовж цього періоду його погрожували вбити. Семистяга змушували дивитися на імітацію страт та тортури, які бойовики застосовували проти інших полонених. Його систематично били, проти нього застосовували тортури з електрострумом, гасили сигарети об його шию, змушували вдягати газову маску, до якої припиняли доступ повітря.

Ці випадки експерти Міжнародної федерації прав людини та Центру громадянських свобод наводять серед інших прикладів застосування тортур бойовиками угруповань «ДНР» та «ЛНР» проти цивільного населення.

Імітація розстрілів, ножі та електрострум

У звіті правозахисників йдеться, що сепаратисти застосовували проти захоплених цивільних різноманітні тортури – емітували розстріли, щоб чинити психологічний тиск, використовували ножі та скальпелі, якими вирізали свастики на тілах полонених, застосовували електичний струм.

Олександра Матвійчук
Олександра Матвійчук

За словами голови Центру громадянських свобод Олександри Матвійчук, порушення бойовиками на Донбасі прав людини свідчать про умисну політику щодо цього.

Так звані «ЛНР» і «ДНР» використовують терор, як метод війни проти цивільного населення, щоб просто отримати контроль над регіоном
Олександра Матвійчук

«На території окупованого Донбасу, яка перебуває під контролем так званих «ДНР» та «ЛНР», вибудувана організована система викрадення та катування людей. Це говорить нам про умисну політику і про масштабність цього явища. Загалом так звані «ЛНР» і «ДНР» використовують терор, як метод війни проти цивільного населення, щоб просто отримати контроль над регіоном», – каже Матвійчук в інтерв’ю Радіо Свобода.

Порушення прав людини зафіксували і з боку українських військових

Що ж до порушень прав людини з українського боку, то, за інформацією правозахисників, випадки порушення прав людини були зафіксовані головним чином з боку добровольчих батальйонів – «Айдар», який є у підпорядкування Міноборони, та «Торнадо», підпорядкований МВС.

Якщо ми говоримо про порушення прав людини, які скоюють українські формування, то наразі у нас немає жодних доказів, щоб говорити про умисність державної політики у даному контексті
Олександра Матвійчук

Як приклад, експерти наводять історію 17-річного Ігоря з Краматорська Донецької області, який їхав автобусом з Дніпропетровська на Донеччину, коли у липні 2014 року його заарештували на українському пункті пропуску. Ігоря тримали на базі «Азова» у Донецькій області (точне місце її розташування невідоме). В ув’язненні хлопець пробув п’ять місяців. Його мати розповіла правозахисникам, що звинувачення синові так і не висунули. Після звільнення хлопець розповів, що його тримали у ямі, а потім змусили копати траншеї. Утім, за словами правозахисників, доказів умисності державної політики щодо цього – немає.

«Якщо ми говоримо про порушення прав людини, які скоюють українські формування, то наразі у нас немає жодних доказів, щоб говорити про умисність державної політики у даному контексті. Але у будь-якому разі, це вимагає додаткового беззастережного розслідування», – наголошує голова Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Правозахисники фіксують присутність російських військ на Донбасі

Фахівці також заявляють, що під час підготовки цього звіту отримали докази присутності регулярних російських військ в Україні. Такі відомості вони отримували зокрема від полонених, яким довелося контактувати з російськими офіцерами. Цей факт, наголошують правозахисники, підтверджує і наявність військовополонених, яких після затримання відправляли до Росії.

Місця, де зафіксовано злочини проти людини в Луганській і Донецькій областях. Інфографіка Центру громадянських свобод
Місця, де зафіксовано злочини проти людини в Луганській і Донецькій областях. Інфографіка Центру громадянських свобод

У звіті правозахисники також дали свої рекомендації щодо дотримання прав людини. Згідно із ними, українська сторона має забезпечити проведення прозорого розслідування злочинів на Донбасі, вчинених усіма сторонами. Київ повинен тісно співпрацювати з Міжнародним кримінальним судом, а для моніторингу ситуації на сході України запросити фахівців ООН.

Правозахисники радять ватажкам угруповань «ЛНР» та «ДНР» насамперед негайно припинити насилля проти цивільних – тортури, викрадення та випадкові вбивства.

На думку правозахисників, Москва повинна негайно припинити будь-яку підтримку бойовиків, відвести свої регулярні війська з України, зупинити нелегальний перетин через кордон вантажівок, озброєння та військового персоналу та негайно звільнити всіх громадян України, утримуваних у Росії. Правозахисники також вважають, що Росія має припинити розпалювання міжетнічної ворожнечі між росіянами та українцями, а також не робити антиукраїнських заяв в офіційних промовах.

Що ж до міжнародної спільноти, то правозахисники закликають засудити насилля проти цивільних з боку усіх сторін конфлікту, засудити практику утримання заручників, а також вплинути на Росію, щоб вона зупинила «неоголошену війну» на Донбасі та перестала підтримувати сепаратистів.

У звіті наголошується, що згідно інформацією ООН від початку конфлікту на Донбасі там загинули щонайменше 7 тисяч 962 людини та 17 тисяч 811 були поранені.

  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG