Доступність посилання

ТОП новини

Сирія: перший підтверджений «двохсотий» із Росії


Мітинг опозиції у Москві. Вересень 2015 року
Мітинг опозиції у Москві. Вересень 2015 року

Блогери знайшли підтвердження загибелі російського солдата-контрактника в Сирії

Волонтери російської групи розслідувачів Conflict Intelligence Team (CIT) стверджують, що їм вдалося підтвердити з відкритих джерел в інтернеті загибель як мінімум одного російського військовослужбовця в Сирії. Це 19-річний Вадим Костенко, житель хутора Гречана Балка Краснодарського краю. Подруга загиблого в листуванні підтвердила активістам CIT цю інформацію, повідомивши, що його тіло привезли з Сирії в цинковій труні, а командування військової частини повідомило жителям селища ще про дев'ятьох загиблих росіян. Проте автори розслідування не впевнені, що Костенко загинув саме в результаті бойових дій або нападу – за їхніми словами, може йтися про нещасний випадок. Міністерство оборони Росії після публікації розслідування заявило, що загиблий покінчив життя самогубством.

Вадим Костенко (фото із соціальної мережі «Вконтакте»)
Вадим Костенко (фото із соціальної мережі «Вконтакте»)

Повідомлення про загибель російських кадрових військових в Сирії з'являлися і раніше, проте жодне з них не було підтверджене на стовідсотково. 20 жовтня агентство Reuters повідомило з посиланням на неназване високопоставлене джерело серед сирійських військових в Дамаску про загибель як мінімум трьох росіян, що воювали на боці урядових військ Башара Асада.

У Міністерстві оборони Росії це назвали «інформаційним вкиданням». Через добу кореспондент телеканалу Russia Today Деніел Бушелл в ефірі «Ехо Москви» розповів про те, як не зміг полетіти з сирійської Латакії через те, що літак, на який він повинен був потрапити, «відвіз якихось поранених до Москви». Бушелл, однак, пояснив, що йдеться про небойові поранення.

Про десятьох загиблих російських солдатів, тіла яких були доставлені в Севастополь, говорив ще наприкінці вересня колишній глава Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.

Як і попередні розслідування, нова робота групи CIT (раніше її волонтери виявляли, наприклад, випадки загибелі російських військових у війні на сході України і навіть приїжджали до російських регіонів, аби зустрітися з родичами загиблих) заснована на даних з відкритих джерел, насамперед, соціальних мереж.

25 жовтня члени групи знайшли в соціальній мережі «Вконтакте» повідомлення (збережена копія), в якому йшлося про якогось «Вадика», який «загинув під час виконання воєнних обов'язків у Сирії».

Незабаром вдалося з'ясувати, що йдеться про військовослужбовця військової частини 20926 (834-ій навчальний центр ВВС, місто Зерноград, Ростовська область) Вадима Олександровича Костенка. У профілі Костенка, його друзів і родичів волонтери CIT знайшли безліч підтверджень того, що він був чинним військовослужбовцем. Загиблий закінчив строкову службу в червні 2015-го і одразу підписав контракт. У профілях його друзів вдалося знайти й інші підтвердження загибелі Вадима Костенка.

У соціальній мережі «Одноклассники» волонтерам вдалося знайти нові дані про обставини смерті військовослужбовця. Йдеться, зокрема, про те, що Костенко був убитий в суботу, 24 жовтня – саме цього дня, за свідченнями очевидців, представники сирійської опозиції спробували атакувати російську базу Хмеймім у Сирії.

Активісти CIT розпочали листування зі знайомими Вадима Костенка і з'ясували, що про його смерть їм повідомило військове начальство, яке «приїхало з Ахтарів». Як стверджують автори розслідування, «Ахтарі» – це військовий аеродром Приморсько-Ахтарськ, в/ч 75387, що розташований в однойменному районі Краснодарського краю. На аеродромі базується 960-ий штурмовий авіаполк 1-ї гвардійської змішаної авіадивізії 4-ої армії ВПС і ППО, і всі штурмовики Су-25, які зараз є в Сирії, були перекинуті туди саме з цієї частини. Швидше за все, припускають активісти CIT, після проходження строкової служби у в/ч 20926 Вадим Костенко підписав контракт з в/ч 75387, 960-им штурмовим авіаполком.

Нам правди і не скажуть, тільки Вадик знає і ті 9 хлопців. Вони обманюють їх. А молоді в силу свого віку вірять їм. Ріжуть солдатів, як кошенят. А уряду все одно
Руслан Левієв

Знайома Костенка розповіла в листуванні з одним із волонтерів CIT Русланом Левієвим нові подробиці його загибелі: «Знаю, що знайшли його вже мертвим, і ще 9 хлопців. Труна цинкова в Севастополі на переправі. Приїхали з частини головні і повідомили про його смерть. Ми всі не могли повірити, але його вбили. Спочатку сказали, що він повісився, потім, що його повісили і розстріляли, остаточна версія – знайшли мертвим. Ніяк не збагну, як 10 убили, якщо їх охороняли, тільки якщо вони вийшли в місто або були на іншому аеродромі. Нам правди і не скажуть, тільки Вадик знає і ті 9 хлопців. Вони обманюють їх. А молоді в силу свого віку вірять їм. Обіцяють, думаю, небо в алмазах, а потім он що відбувається. Ріжуть солдатів, як кошенят. А уряду все одно. Мама його кричить так, що весь хутір в шоці, ходить з його фото і плаче від болю. Це горе. Він же хотів жити і життя не бачив».

Як розповів в інтерв'ю Радіо Свобода один із учасників групи розслідувачів Conflict Intelligence Team Кирило Михайлов, повної впевненості в тому, що Вадим Костенко був убитий, а не загинув в результаті нещасного випадку, у авторів розслідування поки немає:

– Вадиму Костенку було 19 років, він пройшов строкову службу в тренувальному центрі ВВС, в червні закінчив її, після цього підписав контракт з військовою частиною на Приморсько-Ахтарському аеродромі в Краснодарському краї. Там базується 960-ий штурмовий авіаполк. З цього авіаполку, як раніше з'ясували користувачі інтернету, звіряючи номери літаків, – усі Су-25, які зараз воюють в Сирії.

Ми припускаємо, що пілотом він не був, тому що для цього йому довелося б закінчити льотне училище. Ми думаємо, що він був в обслуговуючому персоналі аеродрому. Він писав дуже «духопідйомні» пости про армію, йому там, певно, подобалося. Наскільки ми знаємо зі спілкування з родичами, він пішов туди, щоб підтримати батьків. Самі розумієте, він народився і жив на хуторі Гречана Балка в Краснодарському краї, коли ми, і не тільки ми, вивчали випадки загибелі російських солдатів в Україні, там була рівно та ж історія: людина з глушини, для якої єдиний соціальний ліфт – контрактна армія. Він служив кілька місяців, зустрічався зі своєю дівчиною, яка навчається в Кубанському державному університеті, вони зустрічалися, від Краснодара до Приморськ-Ахтарська всього 130 кілометрів. У вересні, як ми припускаємо, його відправили до Сирії. Разом з 12 бомбардувальниками-штурмовиками Су-25 з його авіаполку.

Версії дуже різні. Ми, швидше за все, можемо відмести версію, що він загинув у бою
Кирило Михайлов
Ми не можемо з упевненістю сказати, через яку причину він загинув, але можемо з упевненістю сказати, що це сталося
Кирило Михайлов

Що сталося в Сирії, ми не знаємо. Версії дуже різні. Ми, швидше за все, можемо відмести версію, що він загинув у бою. По-перше, навіть якби він був пілотом, поки невідомо про випадки, коли збивали російські літаки в Сирії. По-друге, якщо він входив в обслуговуючий персонал аеродрому, навіть у разі початку наземної операції в Сирії він не братиме участі у бойових діях. Є ще версія, яку спочатку озвучили представники полку родичам, що він повісився. Цій версії ми не зовсім довіряємо, бо він мав великий інтерес до служби. Є версія, що це був нещасний випадок. Як розповідали джерела Міноборони Росії виданню The Wall Street Journal, нещасний випадок був, людина загинула в результаті необережного поводження зі зброєю. Щоправда, ця новина датується 23-м числом, а родичі Костенка стверджують, що він загинув 24-го. Також двадцять третього ввечері з'явилися повідомлення від місцевих сирійських активістів про те, що над авіабазою Хмеймім під Латакією, на якій базуються ВПС Росії, було помітно чорний дим. У нас немає, звичайно, відео- або фотопідтвердження того, що там сталося. Або він міг піти в місто, і там з ним щось трапилося нехороше, періодично російські військові відлучаються в саму Латакію, поїсти кебаб, наприклад, їх там бачили багато разів кореспонденти західних ЗМІ. Загалом, ми не можемо з упевненістю сказати, через яку причину він загинув, але можемо з упевненістю сказати, що це сталося – про це говорять багато його родичів і товаришів по службі. Всі вони пишуть про це у «Вконтакте» та інших соціальних мережах.

– Родичі кажуть, що спочатку їм сказали, що він «повісився», потім – «його повісили», говорять ще про дев'ятьох загиблих.

– Це припущення однієї з його знайомих. Вона каже це, тому що до них приїхали повідомити про смерть тільки ввечері. Вона припускає, що до цього військові розвозили похоронки до інших хуторів. Але ми ж не можемо заперечувати, що при нещасному випадку, наприклад, могли загинути і кілька людей.

– Той факт, що Вадима Костенка, за словами рідних, привезли до Росії в цинковій труні, теж не може говорити про характер його смерті?

– Ні, не може. Я думаю, там, на місці, журналісти розберуться. Ми знаємо лише, що він загинув, і вважаємо своїм обов'язком про це повідомити.


За даними групи розслідувачів CIT, похорони Вадима Костенка відбудуться найближчим часом в хуторі Гречана Балка. Один з близьких родичів Костенка підтвердив російському інформаційному агентству РБК, що 14 вересня його відрядили до Сирії, а 25 жовтня родині повідомили про загибель контрактника. За словами співрозмовника РБК, спочатку родині у військкоматі сказали, що Костенко повісився. Пізніше з частини повідомили, що солдата знайшли мертвим, не уточнюючи подробиць події. Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що «нічого не знає» про загибель російського солдата-контрактника в Сирії, і порадив журналістам звернутися за коментарями до Міністерства оборони Росії. Дещо пізніше представники Міноборони підтвердили факт загибелі військовослужбовця-контрактника на авіабазі «Хмеймім» у Сирії. Як повідомила журналістам прес-служба відомства, він покінчив із собою: «За попередньою інформацією, отриманою, в тому числі, на основі аналізу смс-повідомлень в його телефоні, причиною загибелі військовослужбовця став розлад в особистих стосунках з дівчиною».

Оригінал матеріалу на сайті Російської служби Радіо Свобода

  • Зображення 16x9

    Марк Крутов

    Редактор інформаційної служби та інформаційних програм Російської редакції Радіо Свобода. Співпрацюю з Російською редакцією Радіо Свобода з 2003 року. Народився в 1977 році в Москві. Закінчив РДГУ (спеціальність – філологія). Працював перекладачем з англійської мови, редактором інтернет-сайту «Русское бюро новостей», директором телевізійної програми «В поисках приключений», публікувався в російських газетах і журналах.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG