Доступність посилання

27 Травень 2017, Київ 20:53

Вибори-2015: повільний підрахунок і підготовка до другого туру


Підрахунок голосів на виборчій дільниці у Києві. 26 жовтня 2015 року

ТВК мають час для встановлення результатів виборів мерів до 30 жовтня включно – заступник голови ЦВК Андрій Магера

Експерти та кандидати занепокоєнні тим, що голоси виборців на місцевих виборах рахуються надто повільно. На їхню думку, це дає підстави сумніватися в об’єктивності підрахунку. Натомість у ЦВК запевняють, що хвилюватися наразі немає підстав. Що ж до попередніх результатів голосування, то успіх «Блоку Петра Порошенка» хоча й дозволяє чинній владі втримати ініціативу, але не знімає суперечності всередині парламентської більшості.

Голова фракції «Блоку Петра Порошенка» Юрій Луценко заявляє, що за попередніми результатами підрахунку голосів, президентська партія перемогла у двох третинах областей, а в решті – показала другий результат. Відтак у більшості обласних рад БПП зможе сформувати більшість, а в меншості – матиме можливість відчутно впливати на ситуацію. Хоча в деяких регіонах це буде непросто.

Очікувати абсолютної лояльності усіх обласних рад не варто. Скоріше, домовлятися доведеться поза межами зали засідань

«Наприклад, у Дніпропетровську «Блок Петра Порошенка» і керівник ОДА можуть грати на протиріччях між «Укропом» і «Опозиційним блоком»: в одних питаннях домовлятися з однією силою, а в інших – з іншою. Але очікувати абсолютної лояльності усіх обласних рад не варто. Скоріше, домовлятися доведеться поза межами зали засідань», – каже політолог Володимир Фесенко.

Суперечки в коаліції триватимуть – експерти

Тарас Березовець
Тарас Березовець

Напередодні політики запевняли, що після виборів парламент запрацює ефективніше. Утім, як зазначає політтехнолог Тарас Березовець, місцеві вибори не зняли суперечності всередині парламентської більшості.

«Самопоміч» і «Батьківщина» зараз висунуть більші вимоги до роботи коаліції, за таких умов питання дострокових парламентських виборів може актуалізуватися восени 2016 року

«Посилилася надзвичайно сильно Радикальна партія. Натомість посилилися «Батьківщина», «Опозиційний блок», а «Самопоміч» стала національною партією. Тому «Самопоміч» і «Батьківщина» зараз висунуть більші вимоги до роботи коаліції… Думаю, що за таких умов питання дострокових парламентських виборів може актуалізуватися восени 2016 року», – припускає експерт.

У свою чергу Володимир Фесенко вважає, що опоненти чинної влади не показали результатів, які б стимулювали їх до перевиборів парламенту.

Дніпропетровськ – місцеві вибори всеукраїнського значення

Саша Боровик
Саша Боровик

В абсолютній більшості міст із населенням понад 90 тисяч осіб має відбутися другий тур виборів мера. Наразі невизначеною залишається ситуація в Одесі, де чинний міський голова Геннадій Труханов може перемогти вже в першому турі. Натомість його головний опонент Саша Боровик наголошує, що в такому разі вимагатиме перерахунку голосів.

Найпроблемнішими вибори міського голови обіцяють бути в Дніпропетровську. Тут із незначним розривом у другий тур вийшли близький соратник Ігоря Коломойського – позафракційний депутат Борис Філатов та екс-віце-прем’єр і депутат від «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул.

Для «Опозиційного блоку» і для «Укропу» є принциповою не лише посада мера, а й показова перемога. Це будуть місцеві вибори всеукраїнського значення

«У Дніпропетровську була надзвичайно конкурента кампанія із залученням значних ресурсів. Це була кампанія не лише місцевих, але й репетиція дострокових парламентських виборів. Тому і для «Опозиційного блоку», і для «Укропу» є принциповою не лише посада мера, а й показова перемога. Це будуть місцеві вибори всеукраїнського значення», – каже голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Володимир Фесенко також вважає, що в Дніпропетровську «для обох сторін вибори стали питанням принципу».

Особливості підрахунку по-київськи

Хоча голосування пройшло без серйозних порушень, проте зараз чимало кандидатів та експертів нарікають з приводу занадто повільного підрахунку голосів.

Порахувати хоча би попередні результати виборів за цим законом можна просто і швидко. Проте, вже дві доби ідуть мутні процеси

«Порахувати хоча би попередні результати виборів за цим законом можна просто і швидко. І в територіальних комісіях спеціальне програмне забезпечення врахує всі формули. Проте, вже дві доби ідуть мутні процеси», – зазначає один із авторів чинного закону про місцеві вибори Ігор Попов.

Непроста ситуація склалася в Києві, де одразу чотири опоненти чинного мера Віталія Кличка мають схожі результати. Відтак експерти та політики припускають, що процес умисно затягується, аби чинному міському голові у підсумку дістався зручний конкурент.

«Була дуже низька явка, і можна було закінчити підрахунок голосів десь станом на вчорашній ранок», – вважає Тарас Березовець, на думку якого в ситуацію мала би вже втрутитися ЦВК.

Андрій Магера
Андрій Магера

Натомість заступник голови ЦВК Андрій Магера в інтерв’ю Радіо Свобода заявив, що наразі не бачить підстав говорити про порушення в перебігу підрахунку голосів.

Згідно із законом, виборчі комісії мають час для встановлення результатів виборів міського, сільського і селищного голови протягом 5 днів із дня голосування – тобто, не пізніше 30 жовтня, включно

«Зараз вівторок, 27 жовтня. А згідно із законом про місцеві вибори, територіальні виборчі комісії мають час для встановлення результатів виборів міського, сільського і селищного голови протягом 5 днів із дня голосування – тобто, не пізніше 30 жовтня, включно», – розповів він в інтерв’ю Радіо Свобода.

Олексій Кошель також вважає, що хвилюватися з приводу підрахунку голосів у столиці немає підстав.

«У Києві завжди є контроль не лише з боку спостерігачів, а й з боку лідерів партій, народних депутатів і так далі. Тому тут я не маю сумнівів щодо підрахунку», – запевняє експерт.

Другий тур виборів міських голів має відбутися 15 листопада.

  • 16x9 Image

    Дмитро Шурхало

    На Радіо Свобода – з 2008 року. Спеціалізуюсь на політиці та історії.Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники»

Ваша думка

Показати коментарі

XS
SM
MD
LG