Доступність посилання

26 Червень 2017, Київ 06:43

У випадку з Корбаном човен розхитала Банкова – Левус


«Хотілося б побачити, щоб правосуддя наздогнало тих, хто привів у наш дім війну»

Гості передачі «Ваша Свобода»: Олександр Дубінін, народний депутат, член міжфракційного об’єднання «Укроп»; Андрій Левус, народний депутат від «Народного фронту».

Віталій Портников: Сьогодні ми обговорюємо одну з найважливіших тем цих днів – наслідки затримання голови партії «Укроп» Геннадія Корбана.

Перед тим, як ми розпочнемо нашу розмову, пропоную подивитися реакцію президента України Петра Порошенка на затримання пана Корбана.

Петро Порошенко: На Корбані ніхто зупинятися не буде. І в нас немає імунітету від притягнення до відповідальності за корупційні злочини ні у кого: ні від команди нової влади, де також мають бути порушені справи, ні від старої влади. Всі винні мають бути притягнуті до відповідальності. І я наголошую на тому, що країна найближчим часом має почути нові прізвища тих, хто будуть притягнуті до відповідальності.

– Панове, якщо дійсно ця історія не виявиться таким епізодом, а виявиться частиною великої антикорупційної кампанії, яка проводиться українськими силовими структурами, чи погодитеся ви з такою інтерпретацією подій?

Андрій Левус
Андрій Левус

Андрій Левус: Перше, що мене здивувало у цьому тексті президента, то це слова «мають бути». Я хочу сказати, що так можна говорити, що «мають бути притягнуті» представники і чинної влади, «мають бути притягнуті» і представники режиму Януковича. Але він є гарантом Конституції, і він абсолютно контролює силовий блок, зокрема ГПУ і СБУ.

За той час, поки пан Порошенко є президентом, я думаю, що не на словах у таких витіюватих формулюваннях мають бути, а вже мали б бути дійсно, як даність, справи проти Клюєва, проти Бойка, проти Кіссе, проти Ківалова і так далі.

Очікувати, що з затримання Корбана почнеться начебто кампанія – велика брехня. Конкретно вибіркове правосуддя
За грати будуть сідати тільки ті, хто має інакші думки, ніж влада

Тому очікувати, що саме зараз із затримання Геннадія Корбана почнеться начебто якась кампанія – ну, це велика брехня. Більше того, я вважаю, що це є конкретно вибіркове правосуддя. Вибіркове правосуддя є страшнішим, ніж тотальна несправедливість. Тому що створюється ілюзія, що наче є якась перемога закону, що є якась законність, якась прокуратура, суд і так далі. Але насправді у цьому вибірковому правосудді його наслідком буде зневіра в законний порядок в цілому, тому що люди побачать, що за грати будуть сідати тільки ті, хто має інакші думки, ніж влада.

І фактично це є нівелювання всіх основних принципів Революції Гідності, тому що там ми вимагали справедливості, ми вимагали покарання всіх посіпак режиму Януковича і так далі, а тут ми бачимо зараз боротьбу знову з тими людьми, які мають іншу думку, ніж президент.

– Пане Дубінін, я думаю, що пан Левус сказав те, що Ви, напевне, теж могли сказати. Тому я хотів би, щоб Ви цього не повторювали, а сказали мені дещо про інше.

Ви, напевне, ознайомилися з реакцією Ігоря Коломойського на те, що відбулося. І от якраз під час цього ефіру мені колеги пишуть з різних країн: чи не здивувала тебе реакція Коломойського, якась дивна реакція Коломойського, така спокійна реакція Коломойського, Коломойський говорить, що партія «Солідарність» мала б домовлятися з партією «Укроп»… Ви це читали, напевне? Ви це для себе якось проаналізували для себе? Було би цікаво почути цей аналіз?

Олександр Дубінін
Олександр Дубінін
Ігор Валерійович цією заявою стає політиком. В політиці необхідно кожне слово зважувати

Олександр Дубінін (переклад): Коли Ігор Валерійович говорив свого часу, що він не політик, він більше бізнесмен, мені здається, що зараз цією заявою він якраз стає політиком. Тому що в політиці необхідно кожне слово зважувати. І взагалі політика вимагає досить холодного розуму і тверезого погляду. Не повинно бути емоцій, інших речей, які заважатимуть досягненню цілей.

– У цій парадигмі не є політиком пан Левус, а бізнесменом, а Коломойський – політик.

Олександр Дубінін: А чому?

– Це пропорція.

Олександр Дубінін: Ми Ігоря Валерійовича знаємо, як людину досить імпульсивну, яка висловлюється досить різко. А тут мова досить спокійна і виважена промова. Тому я з цього зробив висновок, що Ігор Валерійович саме із сьогоднішньої заяви стає виключно політиком.

А я все ж таки хотів би повернутися до затримання Геннадія Олеговича Корбана. Взагалі не було б цінності питання, якби це, по-перше, не затримання, а виклик на слідчі дії, звичайний допит. Тобто те, що сьогодні слідчі намагалися влаштувати цирк на погоджувальній раді у Верховній Раді, куди запросили відомих політиків і хотіли їм вручити повістки, тобто ніхто не заарештовував, а якби на допит.

Нам говорили, що справа рік лежить, чекає «відмашки»

Якби всі ці заходи щодо Геннадія Олеговича були проведені раніше, а ми знаємо про те, нам говорили про те, що кримінальні справи і справа вже цілий рік лежить і чекає на свою «відмашку», то чому впродовж року заходів не було вжито? Чому це треба було зробити саме зараз, коли другий тур виборів у Дніпропетровську, де Геннадій Олегович також є близьким другом Бориса Філатова і бере активну участь у пропаганді, в агітації за Бориса Філатова у другому турі?

Зараз Вілкул розправив плечі! Ми не забули, що було 26 січня

А Ви не уявляєте, як зараз Вілкул розправив плечі! Адже недарма радник генпрокурора заявив про те, що у Вілкула там сильно крила виросли, я бачу, ми не забули про те, що було 26 січня.

– «Вілкул розправив плечі» – це просто назва якогось роману. Але, до речі, якщо зараз буде питання про відповідальність пана Вілкула, то чи не буде це тиском на виборців перед другим туром виборів таким самим, як і ситуація з паном Корбаном?

Історія з Корбаном є дуже небезпечною для держави. Маємо вже тенденцію щодо зачистки неугодних Адміністрації президента

Андрій Левус: Я взагалі вважаю, що вся ця історія з паном Корбаном є дуже небезпечною для держави. З одного боку, ми маємо такий план чи вже тенденцію щодо певної зачистки неугодних з боку Адміністрації президента, з боку Банкової, але, з іншого боку, бачимо також наростання протестних настроїв. Ми бачимо і «тарифний майдан», ми бачимо, що завтра і партія «Укроп» закликає вийти на протест.

Настав час, зробити по кроку назад

Я, зі свого боку, як людина, яка не перебуває в жодному з цих таборів, ні в таборі Банкової, ні в таборі «Укропу», скажімо так, але тим більше не в таборі «тарифного майдану», але хочу звернутися до всіх, що настав той час, щоб, можливо, зробити по кроку назад. Тому що, якщо буде перейдена лінія неповернення, фактично українськими ж руками буде знищена держава.

І у цьому конфлікті відповідальні всі сторони. Не буває так, що відповідальна тільки Банкова чи відповідальна тільки партія «Укроп», чи організатори «тарифного майдану». І якщо, можливо, дійсно відновити цей діалог, якщо поки що не пізно, виписати прості, звичайні речі, які можуть об’єднати всі ці сторони, якщо декларований патріотизм не є тільки для біг-бордів і для рекламних роликів, а дійсно сутність це тих людей, сісти і прописати всі правила гри і спробувати перезапустити цю політичну кризу, змінити її якимись м’якшими варіантами. Якщо так не вийде, то, очевидно, буде конфлікт. І цим конфліктом скористаються всі сторони.

У випадку з Корбаном човен розхитала Банкова, запустила процеси, які можуть дестабілізувати ситуацію в країні

Але ще раз хочу наголосити, що якщо ми часто чуємо від адептів «мінстеця» чи «порохоботів», як прийнято говорити, чи адептів «зради» і «перемоги» (ходять усі ці «меми»), що розхитують човен – українська опозиція, умовно кажучи, чи Ляшко, чи «Самопоміч», всі, хто має іншу думку, ніж у президента, то хочу наголосити, що у випадку з Корбаном цей човен розхитала, власне, Банкова. І вона також має розуміти, що вона запустила процеси, які можуть дестабілізувати ситуацію в країні.

Тому прийшов час якось зупинитися і згадати, що у нас є достатньо ворогів: це є Росія, і це є недобитки режиму Януковича. Якщо з цього всього почати, що обіцялося два роки тому, я думаю, що тут буде знайдений якийсь консенсус. Якщо ж того не вийде, то нічого хорошого, на жаль, в Україні не буде, крім розбрату і руїни.

– Пане Дубінін, а Ви вірите в таку можливість консенсусу між демократичними політиками?

Президент зробив оцінку рішення ЦВК по павлоградських виборах мера. Я повірив, буде побудова європейської держави. Найголовніше, розуміємо, хто у нас ворог. А події з Корбаном, контрольний постріл у голову влада собі зробила

Олександр Дубінін: Я повірив після того, як президент зробив оцінку рішення ЦВК по павлоградських виборах мера. От я дійсно повірив. Ну, напевне, у нас буде якийсь нахил у сторону якоїсь демократії і все ж таки побудова європейської держави. І найголовніше, ми вже розуміємо, хто у нас ворог. А ось події, які відбулися з Геннадієм Корбаном, то, знаєте, таке відчуття, як контрольний постріл у голову влада собі зробила.

Якби це все було після виборів та ще й у спокійному режимі, де Геннадія запросили на слідство, проводили б допит – взагалі б ніхто не ставив питань. Будь ласка, розбирайтеся. Але, якщо у нас, як сказав президент, корупціонерів будемо всіх саджати, то перший корупціонер – це Геннадій Корбан – ну, тоді про що говорити? «Діамантові прокури» у нас не є корупціонерами. Розкрадання декількох десятків мільйонів гривень у Міноборони, які викрили, то не вважається це корупціонерами.

Фонд створив особисто Корбан, за готівку вирішувалася і купівля тепловізорів, і заправка машин, і бійців викуповували полонених. Це все ж було. Як це взагалі? Я у шоці

А тут фонд, який створив особисто Геннадій Корбан, де я знаю точно про те, що більшість грошей – просто за готівку вирішувалося, тобто і купівля тепловізорів, і заправка машин і просто автівок, і бійців викуповували полонених. Це все ж було. І чимало – бухгалтерія не велася. Ну, як це взагалі? Я у шоці, чесно кажучи.

«Фонд оборони країни» допомагав і в реорганізації і модернізації сил і засобів СБУ. Співпрацювали з громадськими ініціативами, які підтримував Корбан. Витягнули 200 осіб. Без всяких Мінських угод!

Андрій Левус: На підтвердження цих слів, я коли працював заступником голови СБУ, дійсно «Фонд оборони країни» допомагав і в реорганізації і модернізації сил і засобів СБУ, але я курував два проекти. До певного моменту. Це проект по звільненню полонених, де ми активно співпрацювали з різними громадськими ініціативами, які підтримував у свою чергу Геннадій Корбан. Досить сильно. Ми витягнули практично 200 осіб. Без всяких Мінських угод! І великою мірою завдяки і великому вкладу Геннадія Корбана.

А також друга лінія – це партизани. Дуже багато партизанських загонів і відомих, і менш відомих зростали, навчалися, тренувалися, були укомплектовані, озброєні силами «Фонду оборони країни».

Тобто, звичайно, я не вважаю, що це індульгенція є у разі якихось реальних кримінальних справ. Але, з іншого боку, завжди про це треба пам’ятати і, як мінімум, мати повагу до цієї людини, відповідно діяти, як колега сказав, у нормальний, цивілізований спосіб щодо навіть вирішення різних цих питань, пов’язаних з начебто якимись кримінальними справами.

Голова СБУ Василь Грицак (ліворуч) та генеральний прокурор Віктор Шокін під час прес-конференції у Києві. 2 листопада 2015 року
Голова СБУ Василь Грицак (ліворуч) та генеральний прокурор Віктор Шокін під час прес-конференції у Києві. 2 листопада 2015 року

– Маємо запитання додзвонювача.

Додзвонювачка (переклад): Я з Луганської області. Я хочу сказати, що Порошенко досить послідовний у своїй діяльності. Останніх 10 років він щільно у владі. Починаючи з 2005 року, він почав «зливати» спочатку Помаранчеву революцію, а тепер Революцію гідності. Чотири останні роки він був в уряді Януковича, в уряді Азарова. Тобто він є «попередником» сам у себе. Тому досить послідовно діє. Мене дивує, що ви у шоці.

Те, що його вибрали президентом, свідчить просто про його диявольське везіння, яке досить фатальне для України.

– А цікаво, чому люди говорять про якесь «диявольське везіння», не нарікають на власну політичну волю? Це ж людина приходить (комусь може подобатися Петро Порошенко, а комусь ні) на виборчу дільницю, віддає голос. Пан Порошенко не прибув сюди з Марсу – його біографія, діяльність, робота всім відомі з першого дня. І кожен їх оцінює так, як вважає за належне, мені здається.

Олександр Дубінін: Я на виборах президента голосував за Петра Порошенка.

– Я й не сумніваюся.

Олександр Дубінін: Я щиро вірив у ті реформи, у ті 80 реформ, які анонсував президент. І я просто після 3-4 місяців…

– А Ви можете пояснити не мені, а шановній слухачці, на чому базувалася Ваша віра?

Олександр Дубінін: По-перше, я вважав, що він довго в політиці, він дуже красиво і дуже впевнено говорив. І так само самообманувся, як і багато інших. Тому що його фракція сама основна – ви за рік не впізнаєте країну! Я також не впізнаю країну.

– Я, до речі, теж можу красиво і впевнено говорити. Ви за мене теж проголосуєте?

Олександр Дубінін: Можливо.

– Дякую. Я тепер знаю, на що мені розраховувати.

Запитання ще одного додзвонювача.

Додзвонювач: Київська область. Те, що зараз відбувається, треба було бачити. Тому що у 2005 році Порошенко разом з Януковичем створили «договорняк» разом з Ющенком, Бойком і Тимошенко. До цього судді не брали хабарі і прокурори, і всі, а після цього стали брати у два рази більше. То хто такий Порошенко? Корупціонер.

– Чекайте. Ви маєте ще раз сказати, що до 2005 року у цій країні не було корупції, а от Порошенко, Ющенко домовилися з Януковичем – відразу виникла.

Додзвонювач: Стала у два рази більша.

Я хочу у вас запитати. Невже ви не бачите, що зараз при владі всі «гнилі огірки». І скільки туди «свіжих огірків» не кидай, то «гнилі» не стануть «свіжими». А всі ті «свіжі» стануть якими? «Гнилими».

– До речі, що я люблю – це прозріння суспільства, яке у нас відбувається. Бах – усі раптом щось побачили!

Андрій Левус: Тут немає що коментувати. Дійсно, людина має свою позицію. І її можна поважати.

Але я хочу сказати про одне, що однією з причин такого високого рівня і довіри Порошенку було те, що він не прийшов у результаті звичайних виборів. Тобто було сподівання, що всі ті жертви, які були під час Революції Гідності, і те, що (я наголошую на цьому факті) ми живемо знову в парламентсько-президентській країні, то буде достатньо навіть цих двох фактів для того, що людина буде триматися якихось нормальних, європейських рамок і не буде тяжіти знову до узурпації влади, до фактично узурпації. Тому що ця спроба впливати на всі ділянки життя в країні, які навіть не стосуються повноважень президента у Конституції, воно й призводить до таких речей, які ми зараз бачимо.

Тобто хтось у цій людині, або ж у неї самої є такі переконання, що можна подумати: от я тепер можу контролювати все! І починається централізація, робота з Кабміном, робота з парламентом, робота по інших питаннях. Робота у якому плані? Посилення президентської вертикалі. Це є неправильно.

Я пригадаю так званий мирний наступ, яким ми йшли під час фінального етапу Майдану. Головна вимога цього дня, 18 лютого, була скасування конституційного перевороту, повернення до парламентсько-президентської республіки. Тому основою тієї можливої нової домовленості українських сил, якщо вона поки що ще не є ефемерна, має бути просто виконання чинної Конституції.

– Пане Дубінін, яким Ви бачите вихід з цієї ситуації? Зараз уже фактично очевидно, що відбуваються слідчі дії, вони будуть тривати. Чи буде це призводити до наростання якогось напруження?

Олександр Дубінін: Зараз, станом на 16:00, йде суд у Чернігові. Я вважаю, що Геннадія Олеговича необхідно залишити під домашнім арештом і далі продовжувати слідство, яке прокуратура має намір проводити. Це перше.

Він є батьком чотирьох дітей, двоє з яких неповнолітні. Паралізована мати, яку працівники СБУ при обшуку практично, власне кажучи, скинули з ліжка, перевернули все ліжко. Це настільки некрасиво і негарно, що я також від цього не можу відійти.

Хотілося б побачити, щоб правосуддя наздогнало тих, хто привів у наш дім війну. Все відомо, і в СБУ знають, і хто фінансує, і через які рахунки

Після того, як президент заявив, що Корбан не є останнім, хотілося б побачити, щоб дійсно правосуддя наздогнало тих, хто привів у наш дім війну. Це сепаратистів, це всіх, хто фінансував. А, повірте мені, все відомо, і в СБУ знають, і хто фінансує, і через які рахунки. І через навіть інтернет проходить якась інформація, що «Фонд Ріната Ахметова» і решта. Давайте хоча б понесуть…

Я розумію, що вже винуватці гибелі Майдану – вже ніхто відповідальності не понесе. Давайте хоча би у нас перші підуть під правове, так би мовити, переслідування чи контроль, то це ті, хто привів в наш дім війну. Потім чиновники при владі, які більш за все… От чоловік, який говорив, а Ви виправили, що до 2005 року корупції не було…

– Він мав на увазі, що зросли тарифи корупційні.

Олександр Дубінін: Вона була і тоді. Тільки тоді брали не в таких розмірах. Ще й суспільство якось розвивалося. І всі нормально жили. А зараз таке відчуття, що якби завтра – все. Потоп! Просто ціни піднялися у 3-4 рази, розцінки – корупція просто «зашкалила».

Тому я вважаю, що президенту, звісно, необхідно збиратися і сідати за стіл. Не так, як він сьогодні о 17:00 збирається у себе в адміністрації проводити зустріч з депутатами від БПП. А він має збиратися зі справжніми патріотами, з патріотично налаштованими партіями, з патріотично налаштованими рухами і починати. Це ті люди, які не хочуть поганого для України.

  • 16x9 Image

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
XS
SM
MD
LG