Доступність посилання

ТОП новини

Катастрофа А321. Версії


Фрагмент аеробуса А321 компанії «Когалимавіа» (Metrojet). 1 листопада 2015 року
Фрагмент аеробуса А321 компанії «Когалимавіа» (Metrojet). 1 листопада 2015 року

У «Когалимавіа» вважають єдиною можливою причиною авіакатастрофи в Єгипті «зовнішній вплив»

«Єдиною можливою» причиною руйнування в повітрі аеробуса А321 компанії «Когалимавіа» (Metrojet), яке сталося 31 жовтня над Синайським півостровом в Єгипті, міг бути зовнішній вплив, заявило керівництво авіакомпанії 2 листопада. Версій трагедії, однак, більше, ніж одна.

За словами заступника генерального директора компанії «Когалимавіа» Олександра Смирнова, літак не може зруйнуватися в повітрі через якісь технічні несправності. «А320 – дуже надійний літак, автоматика не дасть вийти на великі перевантаження навіть за грубої помилки пілота», – сказав Смирнов, додавши, що єдиною причиною руйнування міг бути механічний вплив на літак у повітрі. Проблеми з пальним також не могли призвести до його руйнування в повітрі, а тільки до зупинки двигунів лайнера, вважають в авіакомпанії. За словами заступника гендиректора авіакомпанії з технічних і виробничих питань Андрія Авер'янова, в останні секунди перед падінням літак був в некерованому польоті.


Раніше, 1 листопада, виконавчий директор Міждержавної авіаційної комісії (МАК) Віктор Сороченко, що представляє російську делегацію, заявив, що аеробус А321 зруйнувався в повітрі на великій висоті, до удару об землю. До цього висновку в МАК прийшли після огляду місця події, звернувши увагу на те, що уламки лайнера були розкидані на території в 20 квадратних кілометрів.

Крім цього, в авіакомпанії виключили людський фактор як версію аварії, а також пояснили, що екіпаж А321 не доповідав про аварійну ситуацію на борту. «У момент початку розвитку катастрофічної ситуації екіпаж повністю втратив працездатність. Саме цим можна пояснити те, що не було жодної спроби вийти на зв'язок і доповісти про аварійну ситуацію на борту», – сказав заступник генерального директора «Когалимавіа» (Mertojet) Віктор Юнг. Раніше старший помічник Приволзького транспортного прокурора Майя Іванова повідомила, що екіпаж літака успішно пройшов медогляд перед польотом.

Місце падіння літака. 1 листопада 2015 року
Місце падіння літака. 1 листопада 2015 року

Як повідомляє агентство ТАСС, глава МНС Росії Володимир Пучков і керівник Росавіації Олександр Нерадько оглянули «чорні скриньки» і дійшли висновку, що вони в доброму стані. Зараз їх розшифровує єгипетська слідча група. Агентство Reuters із посиланням на джерела в єгипетському комітеті з авіаційних подій повідомило, що попереднє дослідження бортових самописців показує: екіпаж А321 не подавав сигнали SOS до зникнення з екранів радарів, а літак не зазнавав якогось зовнішнього впливу. При цьому в перші години після авіакатастрофи з'являлися неперевірені повідомлення про те, що екіпаж лайнера просив про аварійну посадку і скаржився на проблеми з двигуном.

Видання «Комерсант» із посиланням на опитаних експертів робить висновок, що аеробус А321 міг зруйнуватися в повітрі в результаті «вибухової розгерметизації салону»: корпус лайнера луснув через великий перепад тиску на висоті. Це могло статися з трьох причин: в багажі літака могла бути бомба, вибухова хвиля від якої призвела до руйнування лайнера, деталі, що відірвалися від двигунів, також могли спровокувати руйнування фюзеляжу, до такого ж результату могли призвести втомні тріщини, які виникли в опорних конструкціях.

Версія теракту. Цю версію не виключають фахівці, опитані агентством AFP. За словами неназваного військового експерта, незалежно від розмірів бомби, на висоті 10 тисяч метрів відбудеться руйнування літака через різницю тиску. Експерти також відзначають, що служба безпеки єгипетських аеропортів не надто ретельно оглядає багаж пасажирів. Експерти, опитані «Комерсантом», також не квапляться виключати версію теракту. На їхню думку, в лайнері могла бути бомба, яка не змогла зруйнувати повністю літак, але призвела до розгерметизації салону і подальшому падінню.

Місце падіння літака. 1 листопада 2015 року
Місце падіння літака. 1 листопада 2015 року

Версія «ІД». У зв'язку з версією теракту експерти також обговорюють можливу причетність до катастрофи літака забороненої в Росії терористичної організації «Ісламська держава». Через кілька годин після катастрофи єгипетське угруповання, близьке до «ІД», взяло на себе відповідальність за катастрофу, але російська влада відкинула ймовірність теракту. Про те, що «ІД» не володіє зброєю, необхідною, щоб вразити літак на висоті 9 тисяч метрів, говорять і зарубіжні експерти, опитані AFP. Зокрема, колишній директор французького Музею авіації та космонавтики Джеральд Фельцер вважає, що для того, щоб збити літак на такій висоті, знадобилися б ракети дальньої дії і мобільні радари, яких у «ІД» немає. Крім цього, версії про те, що ракета могла потрапити в літак на більш низьких висотах, експертам також здаються неправдоподібними, оскільки і така атака передбачала б велику кількість підготовчих дій.

Версія двигуна. Несправний двигун міг призвести до трагедії наступним чином: за словами фахівців, опитаних «Комерсантом», у разі руйнування турбіни двигуна частини, що відірвалися від неї, могли, вилетівши назовні і рухаючись з величезною швидкістю в одній площині, розрізати фюзеляж літака «подібно до диска пилки-болгарки».

Версія старого ушкодження. На думку експертів «Комерсанта», до «вибухової розгерметизації салону» могли призвести втомні тріщини в конструкції літака. Експерти звертають увагу на те, що майже 15 років тому – в листопаді 2001 року, коли лайнером володіла Middle East Aviation, літак при посадці в аеропорту Каїра пошкодив хвостову частину. Можливі недоліки при ремонті могли привести до падіння А321. Авіакатастрофа через аналогічні причини сталася у 2002 році, коли в повітрі розвалився Boeing-747 авіакомпанії China Airlines, що прямував маршрутом Тайбей – Гонконг і впав у Тайванську протоку.

Версія людського фактору. Проти того, що катастрофа стала результатом помилки екіпажу, говорять дані авіакомпанії: капітан літака Валерій Нємов мав понад 12 тисяч годин льоту, у тому числі 3860 годин льоту на цьому типу літаків. Погодні умови в районі катастрофи були хорошими.

Пояснення компанії «Когалимавіа» щодо причин катастрофи в інтервʼю Радіо Свобода прокоментував головний редактор журналу «Авіатранспортний огляд» Олексій Комаров.

– Представники авіакомпанії Metrojet на прес-конференції в Москві заявили, що літак, який розбився, міг «зазнати зовнішнього впливу в польоті». Що має на увазі це формулювання? Для людини, далекої від авіації, воно означає тільки одне – лайнер збили. Тоді чому так не сказати?

Це може бути і вибух бомби на борту – теж зовнішній вплив, викликаний зовнішніми причинами, не пов'язаними з літаком
Олексій Комаров

– Це не тільки збили. Це може бути і вибух бомби на борту – теж зовнішній вплив, тобто це – вплив, викликаний зовнішніми причинами, не пов'язаними з літаком, з польотом і т. д.

– Дуже багато зараз заговорили про надійність літаків концерну Airbus, саме моделі А321. Це професійно міркувати про якості саме моделі?

– Це ігри статистики. Якщо ми говоримо про надійність моделі, то, звісно, все визначається, насамперед, підтриманням льотної придатності цього літака, тобто його своєчасністю і якістю технічного обслуговування і ремонту. Звичайно, літак як інженерна конструкція теж має свою характеристику. Є машини, які більш досконалі технічно, є, які менш. Є машини, які більш надійні, є ті, які менш. Але це не є показником надійності в побутовому сенсі. Це, швидше, ті дані, які цікаві інженерам.

Аеробус А321 компанії «Когалимавіа» (Metrojet)
Аеробус А321 компанії «Когалимавіа» (Metrojet)

– Але як фахівець, що Ви можете сказати про моделі А321?

Я дивився статистику фатальних інцидентів на літаках А321. Вони вкрай рідкісні
Олексій Комаров

– Я нещодавно дивився статистику різного роду льотних пригод, особливо фатальних інцидентів, тобто катастроф з жертвами на літаках А321. Вони вкрай рідкісні. За статистикою потрапляння до такого роду пригод, ця машина перебуває на почесних місцях як цілком надійний літак.

– Кажуть, що літак, який розбився, не так давно зачепив хвостом при посадці злітно-посадкову смугу. Це вважається серйозною причиною, після чого літак не може літати? Як це могло позначитися?

Якби розробник сказав, що літак має списуватися, його би списали. Але його відремонтували
Олексій Комаров

– По-перше, це було давно. Пошкодження конструкцій літака – те, що називається торкання хвостом злітно-посадкової смуги на зльоті або посадці, як і пошкодження конструкцій на землі в результаті зіткнення з буль-якого роду трапами, технічними машинами сервісного характеру і т.д. – це, на жаль, відбувається, буває. Після кожного такого інциденту інженерні служби уважно проводять дефектацію, після чого визначається за участю фірми розробника літака, тобто в цьому випадку Airbus, чи може цей дефект ремонтуватися, чи ні. Якщо може, то яким чином. Після чого здійснюється ремонт у сертифікованій ремонтній організації. Всі ці процедури для цього літака були дотримані. Так, це досить серйозний випадок, але ремонтно-можливий, тобто якби розробник, провівши аналіз, сказав, що літак має списуватися, його би просто списали. Але його відремонтували.

– Рейси до Єгипту – найпопулярніший іноземний напрямок для відпочинку росіян. Він чимось відрізняється від інших, з точки зору професіонала повітряного транспорту?

– Відмінності тільки в тому, що бувають рейси чартерні, які формуються під безпосередній потік обслуговування, замовлення якоїсь туристичної компанії, і регулярні рейси, які відбуваються за розкладом. Принципова різниця полягає в тому, що коли йде рейс за розкладом, то все вже відпрацьовано, і авіаційна влада тих країн, через які відбувається проліт, чекають цього рейсу, він уже записаний у всі планові таблиці. Основна біда чартеру – це те, що вони затримуються на виліт, затримуються на приліт. І якщо повітряне судно задіяне в цілому ланцюжку чартерних рейсів, то затримка одного з них призводить до затримок всіх інших. Тому чартерні рейси з цієї точки зору користуються не дуже високою репутацією пасажирів. За рівнем обслуговування чартерні рейси теж намагаються економити якомога більше. Саме тому найчастіше й погана репутація.

У понеділок вдень, вперше з моменту трагедії, Володимир Путін висловився про катастрофу. На зустрічі з міністром транспорту Максимом Соколовим він висловив співчуття і назвав крах «величезною трагедією». «Ми і серцем, і душею разом з вами. У такі трагедії, в такі години, безумовно, дуже важливо відчувати плече близьких людей, співпереживання всієї країни з приводу цієї жахливої катастрофи», – сказав Путін.

Тривала відсутність офіційної заяви президента викликала широке обговорення в соціальних мережах. Користувачі порівнювали ситуацію з липнем 2014 року, коли сталася катастрофа «Боїнга-777» в Донецькій області. Тоді президент Росії висловив свої співчуття у день катастрофи. Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв виявився багатослівнішим. На офіційній сторінці в Facebook назвав падіння лайнера величезною непоправною втратою. На сайті Держдуми опублікували співчуття голови нижньої палати парламенту Сергія Наришкіна.

За фактом авіакатастрофи Слідчий комітет порушив кримінальну справу за статтею «Порушення правил експлуатації повітряного судна». Міністр транспорту Максим Соколов заявив, що «Ространснагляд», «Росавіація», «Міждержавний авіаційний комітет» (МАК) і компетентні служби проведуть позапланову перевірку «Когалимавіа». Представники «Росавіації» заявили про те, що перевірять перевізника на відповідність сертифікаційним вимогам. Керівники авіакомпанії вже були допитані у справі в якості свідків.

31 жовтня 2015 над Синайським півостровом зазнав аварії аеробус А321, що прямував рейсом Шарм-ель-Шейх – Санкт-Петербург. 224 особи, які були на борту, загинули. Авіакатастрофа стала найбільшою в історії російської і радянської авіації за кількістю жертв.

Повний текст матеріалуна сайті Російської служби Радіо Свобода


На цю ж тему:

02.11.2015
«Це була її перша поїздка за кордон» – подруга загиблої у катастрофі на Синаї українки

Радіо Свобода поспілкувалося з близькими декого з загиблих в катастрофі російського літака українців далі

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG