Доступність посилання

ТОП новини

Українські аграрії виходять на європейський ринок, але на заваді – візи


Ілюстративне фото
Ілюстративне фото

«Процедура отримання візи є досить складна, і вирішувати термінові питання є практично неможливо» – український агровиробник

Україна з її широкими сільськогосподарськими можливостями могла б активніше виходити на європейські ринки з продуктами, які раніше були традиційні для неї, а нині були «наново відкриті» в Європі завдяки попиту на здорову їжу та відновлювальну енергію. Йдеться, зокрема, про коноплі, які, завдяки зусиллям українських науковців, позбавили наркотичних якостей та збільшили їхні лікувальні властивості. Такий продукт вирощує та продає в Європі ніжинська компанія «Сяйво». Але її директору було нелегко потрапити на зустріч зі своїми партнерами у Чехії через візові перепони.

Українські аграрії виходять на європейський ринок, але на заваді – візи
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:03 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Завдяки відкриттю лікувальних властивостей конопель, ця давня культура отримала нове життя. Наприклад, у Чехії з них нині виготовляють до 50 найменувань продукції, включно з олією, борошном, лікувальними мазями. Як і в старі часи, коноплі використовують і в промисловості, розповідає голова чеської родинної фірми «Hemp» Вацлав Ржіга.

Ми – одні з найпотужніших європейських фірм, які займаються виробництвом продуктів харчування, а також фарб та лаків з конопель
Вацлав Ржіга

«Ми – одні з найпотужніших європейських фірм, які займаються виробництвом продуктів харчування, а також фарб та лаків з конопель. Також ми виробляємо і продаємо косметичні товари. Коноплі також стали дуже популярними як джерело відновлювальної енергії, їх використовують у будівництві, бо вони мають більшу теплоємність, ніж інші рослинні продукти», – так чеський підприємець пояснив, чому він почав займатися цією культурою після того, як відразу після падіння комунізму об’їздив цілу Європу, щоб визначити, в якому напрямку потрібно починати підприємництво, «щоб бути на крок попереду Європи».

Родинний бізнес розвивається впевнено, адже попит на продукцію з конопель постійно росте, говорить чеський підприємець. В середньому на тиждень додається по одному, інколи і більше, магазину, що зацікавлений у його продукції. Щоб задовольнити зростаючий попит, чеська фірма потребувала збільшити посівні потужності. Мало де в Європі умови для вирощування цієї культури є кращими, ніж в Україні, на Сіверщині.

«Коноплі – це традиційна українська культура, і саме в тому місці, звідки я прибув – це місто Ніжин, Чернігівщина, в цих краях традиційно вирощувалися коноплі. Столицею коноплярства є історичне місто Глухів, тут є певні кліматичні умови, які дозволяють вирощувати коноплі вже багато століть», – розповідає український виробник конопель, голова також родинної фірми «Сяйво» Микола Шкурко.

Для промислового використання виведені українські сорти безнаркотичних конопель
Микола Шкурко

Він розповів, що коноплі є хоч і традиційною, але непростою культурою. «Для промислового використання виведені українські сорти безнаркотичних конопель. Якісне насіння, яке розводять українські наукові інституції, що мають досить складну технологію. Поки що внутрішній ринок цієї продукції, досить дорогої, перебуває у зародковому стані, а зовнішній попит на насіння конопель надзвичайно великий», – каже Микола Шкурко. Тому виробники, і одним із найбільших з них в Україні є саме його компанія, орієнтуються на західний ринок.

Ринок Європи після підписання Угоди про вільну торгівлю для українського виробника відкрився, але тут найбільшою перепоною є складнощі з особистим спілкуванням з європейськими партнерами, розповідає Микола Шкурко.

Найбільша проблема – це візовий режим. Вирішувати термінові питання практично неможливо
Микола Шкурко

«Найбільша проблема – це візовий режим. На жаль, представники бізнесу не можуть оперативно прибути в країни Європи, щоб побувати на виставках, відвідати партнерські фірми, оперативно вирішити якісь нагальні питання. Процедура отримання візи є досить складна, і вирішувати термінові питання практично неможливо», – говорить український підприємець, якому через візові проблеми довелося відкласти візит на два тижні, що мало не зірвало плани його чеських партнерів.

  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG