Доступність посилання

ТОП новини

Гроші Заходу не можна витрачати на соцвиплати, армію, зарплату – Яценюк


Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

Напередодні звіту за рік діяльності українського уряду його голова Арсеній Яценюк дав інтерв’ю «Голосу Америки»

Український уряд 11 грудня відзвітує перед громадянами і парламентом про рік своєї діяльності. Складна економічна ситуація, війна, звинувачення у корупції і повільності реформ, перспективи цього уряду та можливого економічного зростання у 2016 році – про все це «Голос Америки» розмовляв з прем’єр-міністром України Арсенієм Яценюком у «Прайм-Тайм з Мирославою Гонгадзе».

– Україна припинила постачання електроенергії з Росії. І Ви сказали, що Україна завантажила достатньо газових ресурсів на зиму. Чи може вже Україна сьогодні взагалі обійтись без російського газу в принципі? І де ми будемо брати інші газові ресурси, якщо не з Росії?

За 10 років Україна буде повністю енергонезалежною державою
Арсеній Яценюк

– Для України є ціль, яку ми досягнемо. За 10 років Україна буде повністю енергонезалежною державою. Саме для цього уряд подав до парламенту новий закон про ренти. Не той популістський закон, який мої політичні опоненти пропонують прийняти. А закон, який передбачає: той, хто видобуває, той, хто свердлить нові джерела, той, хто збільшує видобуток природного газу, той отримує відповідно низьку ренту і той отримує фактично додаткові стимули для інвестиції в газовий сектор.

– Тобто, Ви стимулюєте внутрішнього виробника?

– Перше – це стимулювання внутрішнього виробника. Друге – це зменшення споживання. Третє – це, звичайно, енергоефективність. І наша програма кредитування – дуже важлива. Четверте – це економія. Просто люди повинні навчитись економити.

– Була інформація, що йде економія. Яка насправді причина цієї економії? Чи люди прийшли до розуміння, що треба економити, чи уряд вживає якихось особливих заходів?

– В першу чергу вважаю, що люди зрозуміли у зв’язку з тим, що ціни піднялись до ринкових. І ще не повністю піднялись до ринкових. Тому що ми все-таки знайшли можливість на цей опалювальний сезон дати так звану соціальну норму по 3 тис. 600 грн., а це вдвічі дешевше, ніж ринкова ціна. Але це сподвигло людей до того, щоб просто почати економити. Друге, що ми зробили – ми нарешті 2 роки тому розпочали так звані реверсні постачання природного газу в Україну. Раніше ми були залежні від російського газу практично на 100% по імпорту. Сьогодні частка Росії впала до 30 відсотків.

– З яких країн ідуть реверсні поставки: Словаччини, Польщі?

– Словаччина, Польща, Угорщина – це три основні джерела. Словаччина – номер один, де ми отримуємо газ з країн-членів Європейського Союзу. І отримуючи цей газ, ми так само маємо переваги по ціні. Так і переваги у тому, що ми не повністю залежимо від російського газового монополіста. Третє, ми спромоглись на те, щоб подати проти російського газового монополіста до Стокгольмського арбітражного суду.

Ми вважаємо, що Росія поставила несправедливу ціну для України. І ми вважаємо, що Росія не доплачує Україні по транзиту природного газу через територію України
Арсеній Яценюк

Ми судимо Росію на 16 мільярдів доларів, ми вважаємо, що Росія поставила несправедливу ціну для України. І ми вважаємо, що Росія не доплачує Україні по транзиту природного газу через територію України. Далі, ми порушили питання в Європейському Союзі, щоб не дати можливості Росії побудувати Нордстрім-2, який позбавляє Україну всіх транзитних можливостей і двох мільярдів доларів доходів на рік. Тому ці п’ять елементів, які я вам назвав, – це гарантія того, що за 10 років ми взагалі відмовимося від придбання російського природного газу.

– Якщо залишатися на темі Росії, Росія відмовляється піти на реструктуризацію українських боргів. Ви заявляєте, якщо така реструктуризація не відбудеться, Україна готова застосувати мораторій, не виплачувати боргів. Поясніть, будь ласка, походження цих боргів і яким чином Ви застосуєте цей мораторій?

Росія розробила план із захоплення України ще з 2004 року
Арсеній Яценюк

– Ви добре пам’ятаєте історію 2013 року, коли президент, який втік, домовляється з Путіним про те, щоб не підписувати Угоду про асоціацію. Торгується з Європейським Союзом, як на базарі. Начебто дайте нам додаткову допомогу. Але Росія розробила план із захоплення України ще з 2004 року після того, як Путін програв Помаранчеву революцію.

Після того, як Путін зрозумів, що українська свобода набагато сильніша, ніж його танки і його ФСБ, тому вони готують серйозний політичний план. І частина цього політплану – не дати можливості Україні підписати Угоду про зону вільної торгівлі і політичну асоціацію з ЄС.

– І поставити в залежність?

– Далі. Вони дають йому політичного хабаря, 3 мільярди доларів. Причому схема була відпрацьована на 5 з плюсом з російського боку. Вони усвідомлювали, що кредит не можна давати довгий.

Тому що треба Україну тримати на короткому повідку, не знаючи, як будуть розвиватися події в Україні. І сама юридична схема видачі цього кредиту була така, що давала можливість Росії вести дебати: який це кредит – приватний чи державний. Тобто затягувати в певну юридичну процедуру.

Ми заявили Росії: ми вважаємо, що ви так само підпадаєте під реструктуризацію, як і всі інші кредитори
Арсеній Яценюк

Ми розпочали реструктуризацію боргів всіх в цьому периметрі. Було 15 мільярдів доларів приватних кредиторів. Ми заявили Росії: ми вважаємо, що ви так само підпадаєте під реструктуризацію, як і всі інші кредитори. Умови були запропоновані всім однакові. Росія зразу заявила про те, що вони не готові до реструктуризації і, що вони будуть вимагати борг.

Я так само заявив: інших умов, ніж інші кредитори ви не отримаєте. Базова умова – зменшення боргу на 20%, перенесення всіх боргів на 4 роки. Не хочете, тоді ви отримаєте рішення уряду України про запровадження мораторію на виплату Росії 3 мільярдів доларів. Дуже просто хочу нашим сусідам і державі-агресору пояснити – ми 3 мільярди доларів платити не будемо.

– А де ці гроші сьогодні? Вони ж не на рахунку уряду України?

– Це взагалі окрема історія про те, які борги прийняв цей уряд. 20 місяців тому, коли я вступив на посаду прем’єр міністра України, у нас загальні борги були близько 73 з гаком мільярдів доларів.

За період діяльності колишнього президента-втікача загальний обсяг заборгованості зріс на 35 мільярдів доларів
Арсеній Яценюк

За період діяльності колишнього президента-втікача загальний обсяг заборгованості зріс на 35 мільярдів доларів. За рахунок чого вони жили? Кожен рік вони виходили на зовнішні ринки. Позичали 10 мільярдів доларів. Вдумайтесь в ці цифри. І ці 10 мільярдів доларів кудись пропадали. Звичайно, частину вони платили на соціальні виплати, щоб триматись у владі. А все інше – це Євро-2012 та інші… «Нафтогаз», де сформувалися газові олігархи, інші десятки схем, по яких виводилися мільярди доларів з українського державного бюджету.

Що нам вдалось зараз зробити? Не дивлячись на те, що ми отримуємо фінансову допомогу від наших західних партнерів МВФ, американців,… тобто від всіх. Всі ж кажуть, що уряд набирає кредитів.

Якщо ми взяли країну і мали 74 мільярди доларів боргів, а зараз маємо 69 мільярдів доларів боргів, при цьому отримавши фінансову допомогу від усього зовнішнього світу, то це означає, що ми ще й погашаємо кредити. Зменшуємо заборгованість. І зменшуємо навантаження на прийдешнє покоління.

– Ще й відсоткова ставка сьогоднішня нижча…

– Ми ще й замістили кредит. Одна історія, коли вони брали кредит під 8-9-10%, а зовсім інша історія, коли нам дають кредит під 1%. На жаль, та фінансова підтримка, яка йде для України, вона не може йти ні на соціальні виплати, ні на фінансування армії, ні на збільшення заробітної платні. Це заміщення дорогих грошей дешевими. Це заміщення коротких кредитів довгими кредитами. А все інше ми повинні витрачати тільки те, що заробляємо.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG