Доступність посилання

ТОП новини

Питання України не може стати розмінною монетою у відносинах Схід-Захід – експерт


(©Shutterstock)
(©Shutterstock)

Сполучені Штати і Європейський Союз у жодному разі не можуть пробачити Кремлю нелегальну анексію Криму і зняти санкції, переконаний експерт Інституту Маккейна Дейвид Креймер

Мізерними називає шанси Франції, США та Росії розробити спільну стратегію у боротьбі з «Ісламською державою» експерт Інституту Маккейна Дейвид Креймер. На його думку, повітряні кампанії Заходу і Росії у Сирії мають абсолютно різні цілі. Москва найперше намагається зберегти режим Башара Асада. Однак навіть у випадку створення антитерористичної коаліції з Росією, Сполучені Штати і Європейський Союз у жодному разі не можуть пробачити Кремлю нелегальну анексію Криму і зняти санкції. Повернення півострова у підпорядкування України – найлегший шлях вирішити кризу, яка нині розгортається в Криму, переконаний Дейвид Креймер. Захід і Росія навряд чи зможуть узгоджено боротися проти бойовиків ІДІЛ у Сирії. Однак, навіть якщо Москва стане надійним партнером по антитерористичній коаліції, дії Кремля в Україні забувати не можна.

Дейвид Креймер
Дейвид Креймер

«Навіть якщо була б можливість скоординованих дій у Сирії, питання України загалом і Криму зокрема не може стати розмінною монетою у цих переговорах. Це не повинно зняти із Росії відповідальність за кризу, яку вона створила в Україні», – каже експерт.

Дейвид Креймер зізнається: дедалі частіше переймається, що про Крим можуть забути. Адже навіть держсекретар Керрі під час візиту до Сочі й зустрічі із Володимиром Путіним питання окупованого півострова не порушував. Однак саме такі кризові ситуації, як нині, нагадують світові, наскільки важливо дотримуватися принципів суверенності держав.

Навіть якщо це розтягнеться на десятиліття – ніхто не має визнавати анексію Криму. Ми маємо і надалі дотримуватися позиції, що Крим – це частина України
Дейвид Креймер

«Сполучені Штати та Захід ніколи не визнавали поглинання Радянським Союзом балтійських країн. І ось десятки років потому ці країни – члени НАТО і ЄС. Навіть якщо це розтягнеться на десятиліття – ніхто не має визнавати анексію Криму. Ми маємо і надалі дотримуватися позиції, що Крим – це частина України. І допоки Росія не поверне Крим Україні, санкції, введені нами через анексію півострова, не мають бути зняті», – стверджує експерт.

Криза, яка розгортається нині в Криму – прямий наслідок російської агресії та окупації півострова, переконаний Креймер. І хоч українська влада опинилась в неоднозначній ситуації, бо фактично припиняє забезпечення своїх людей, на Заході ситуацію розглядають комплексно.

Українська влада несе відповідальність за людей, які живуть на території, підконтрольній українській владі. Вона не контролює Криму. Росія, якщо вона оголошує контроль над тими територіями, має забезпечувати власних громадян
Дейвид Креймер

«Українська влада несе відповідальність за людей, які живуть на території, підконтрольній українській владі. Вона не контролює Криму. Тобто було б добре відремонтувати мережі, якими постачається електроенергія. Але це не стане тривалим рішенням. Росія, якщо вона оголошує контроль над тими територіями (хоча знову ж таки, цього ніхто інший не визнає), має забезпечувати власних громадян. Очікування Москви, що Київ і надалі забезпечуватиме потреби кримчан, якщо Москва і надалі продовжуватиме проводити цю політику «паспортизації», є безпідставними. Це дуже неоднозначна проблема як для України, так і для Росії, чесно кажучи. Бо росіяни заявляють, що ситуація на півострові покращилась із їхнім приходом. Але тепер ми маємо підтвердження, що це не так для багатьох людей – не лише кримських татар та українців. І ситуація лише погіршується», – пояснює Дейвид Креймер.

Міжнародна спільнота має докласти зусиль, аби все повернулось на свої місця. Це можна вирішити лише поверненням Криму під контроль України
Дейвид Креймер

Найшвидший спосіб уникнути гуманітарної кризи та забезпечити кримчанам нормальне життя – повернути півострів під контроль України, вважає він. «Міжнародна спільнота має докласти зусиль, аби все повернулось на свої місця. Це можна вирішити лише поверненням Криму під контроль України. Бо тоді український уряд нестиме безсумнівну відповідальність за все, що відбувається на півострові. І їм доведеться вирішувати дуже багато речей: забезпечення півострова електроенергією, водою, товарами», – наголошує експерт.

Однак нині, переконаний Дейвид Креймер, Кремль спробує використати ситуацію для своєї пропаганди. Не варто виключати і можливої військової ескалації, і провокацій на кшталт видачі російських паспортів на окупованих територіях Донбасу. Однак це невигідно самій Росії, адже будь-який із цих кроків лише віддалятиме можливість зняття санкцій.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG