Доступність посилання

ТОП новини
21 Жовтень 2018, Київ 08:30

Порушення у Кривому Розі були, і ми маємо з’ясувати, чи спотворили вони результат – екс-голова КВУ


Народне віче у Кривому Розі. 22 листопада 2015 року

Порушення на виборах в Кривому Розі розслідує парламентська комісія з представників усіх політичних сил

Розслідувати порушення у другому турі виборів міського голови Кривого Рогу буде парламентська комісія. На виборах переміг чинний міський голова, представник «Опозиційного блоку» Юрій Вілкул. Опонент від «Самопомочі» Юрій Милобог звинуватив його в фальсифікаціях і, навіть програвши два суди, не планує зупинятися. Комісія обіцяє надати результати протягом тижня, але не може прогнозувати третій тур чи скасування результатів виборів.

ЗАВАНТАЖИТИ

30 листопада у Кривому Розі розпочала роботу тимчасова слідча парламентська комісія з питань порушень під час другого туру виборів міського голови. До складу комісії увійшли народні депутати Юрій Левченко (позафракційний), Леонід Ємець («Народний фронт»), Павло Костенко («Самопоміч»), Олександр Черненко (БПП), Костянтин Усов (БПП), Костянтин Павлов від «Опозиційного блоку» та інші.

Комісія працюватиме протягом місяця і має визначити, чи були порушення під час виборів, і чи вплинули ці порушення на результат голосування. Міська територіальна комісія оголосила, що 15 листопада у другому турі виборів кандидат від «Опозиційного блоку» Юрій Вілкул переміг із перевагою у 752 голоси кандидата від громадського об'єднання «Самопоміч» Юрія Милобога.

За словами представників громадського об’єднання «Самопоміч», Вілкул переміг через фальсифікації, зокрема, на 21 спецдільниці в лікарнях. Адвокат Володимир Шпак говорить, що відповідно до списків, які подали в міську виборчу комісію, після першого туру в лікарнях повністю змінилися пацієнти. Але це не єдине, що могло сприяти фальсифікаціям, вважають у партії.

На всіх спецдільницях була явка виборців 98-100%
Володимир Шпак

«На всіх спецдільницях була явка виборців 98-100%. Це другий факт, який викликає сумнів. Третій факт – що усі особи, яких вносили до списків на спецдільницях, були внесені головами у проміжок часу з 9 до 12 листопада. Проте, ці голови, за документами міської виборчої комісії, розпочали роботу лише 15 листопада, в день повторного голосування», – заявив адвокат.

Голова комісії Павло Гівель пояснює це технічною помилкою – нібито в комп’ютері залишився старий склад комісії. При цьому, на сфальшованому, за твердженням адвокатів Милобога, документі, який розглядався в суді як доказ, стоїть його підпис та печатка виборчкому.

«Вони помилково були збережені в комп'ютері в оператора. Коли нас попросили, при підготовці документів, помилково роздрукували той склад комісії, який не пройшов правильного формування», – заявив голова міськвиборчкому. Якщо прибрати результати зі спецдільниць – переможе Милобог, переконаний адвокат.

Треба було писати більше скарг і актів – представник Вілкула

Проте представник Юрія Вілкула адвокат Марина Акимова заявила, що опонентам Вілкула треба було більш активно писати скарги і складати акти про порушення.

Скарг було приблизно 13 штук, до жодної з них не було акту
Марина Акимова

«Скарг було приблизно 13 штук, до жодної з них не було акту. Якщо дійсно порушення виборчого законодавства було, то хоча б один акт можна було скласти. В скаргах було написано, що акти про порушення виборчого законодавства привеземо 16 листопада о 12.00. Комісія не могла розглянути дані скарги, тому що на момент їхнього отримання в них не було жодних актів про порушення», – заявила Акимова.

В той же час, «Самопоміч» не мала членів комісій чи спостерігачів на деяких дільницях – на 21 спецдільницю вони виділили лише 6 членів комісій. Сьогодні опоненти Вілкула говорять, що в них не було достатньо людей. Проте, як зазначив член тимчасової слідчої комісії, народний депутат Юрій Левченко, недостатні зусилля «Самопомочі» з дотримання законності не є підставою для порушення опонентами закону.

Мітинг політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» з вимогою відмінити рішення ТВК щодо результатів другого туру виборів міського голови у Кривому Розі, біля будівлі ЦВК у Києві. 18 листопада 2015 року
Мітинг політичної партії «Об'єднання «Самопоміч» з вимогою відмінити рішення ТВК щодо результатів другого туру виборів міського голови у Кривому Розі, біля будівлі ЦВК у Києві. 18 листопада 2015 року

Крім проблеми спецдільниць, комісія також має розслідувати причини виникнення надлишку бюлетенів для голосування у другому турі, відмову міськвиборчкому у реєстрації скарг і актів про порушення й інші сумнівні моменти.

Комісії на спецдільницях формувалися неправильно – екс-голова Комітету виборців України

Екс-голова Комітету виборців України, а нині народний депутат і член тимчасової слідчої комісії Олександр Черненко вважає, що пояснення представників Вілкула поки що не є переконливими. За його попередніми висновками, існування процесуальних порушень є очевидним.

Чи було спотворення результату? Це треба досліджувати, зокрема, порівнюючи явку в першому і другому турах
Олександр Черненко

«Ми бачимо порушення виборчого процесу, але поки що не можемо стверджувати, що вони призвели до спотворення результатів. Хоча підозри є, тому що такі порушення не є випадковими. Були порушення правил формування комісій на спецдільницях – це вже однозначно. Чи було спотворення результату? Це треба досліджувати, зокрема, порівнюючи явку в першому і другому турах», – заявив Черненко. Він також нагадав, що кілька років тому народний депутат Юрій Левченко програв вибори саме через різницю в кількості голосів на спецдільницях.

Тимчасова слідча комісія має подати звіт протягом місяця, але, на думку Черненка, це можливо буде зробити і за тиждень. Схожої точки зори дотримується його колега Леонід Ємець. За його словами, звіт можуть оприлюднити вже наступного тижня, якщо парламентарії швидко отримують усі документи.

«Наслідком роботи нашої комісії буде висновок комісії. Як цей висновок спонукатиме інших народних депутатів виконувати свої обов’язки, тобто чи буде якесь голосування, ми побачимо», – заявив Ємець.

Частину голосів треба перерахувати – суд

Дніпропетровський апеляційний суд постановив перерахувати голоси на 6 з 21 спеціальних дільниць. Про це повідомили народні депутати від об’єднання «Самопоміч» Семен Семенченко і Єгор Соболєв. Вони обіцяють також наполягати на заміні начальника поліції, якщо доведуть, що той не вів розслідування фактів фальсифікацій.


За офіційними даними, 15 листопада у Кривому Розі мером переобрали чинного міського голову, представника «Опозиційного блоку» Юрія Вілкула. За нього, за даними ЦВК, проголосувало 50,21% виборців, а за його суперника, висуванця об'єднання «Самопоміч» Юрія Милобога – 49,79%. 21 листопада Дніпропетровський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову Милобога. Згодом Дніпропетровський окружний апеляційний суд відхилив апеляцію кандидата.

22 листопада в Кривому Розі провели народне віче за участі кількох тисяч громадян. Організатори, зокрема, Юрій Милобог і лідери партії «Самопоміч», вимагали «покарання фальсифікаторів виборів». 26 листопада у парламенті створили тимчасову слідчу комісію для перевірки фактів порушень під час проведення другого туру виборів у Кривому Розі.

Народне віче у Кривому Розі. 22 листопада 2015 року
Народне віче у Кривому Розі. 22 листопада 2015 року

29 листопада пройшло друге народне віче, під час якого народні депутати від «Самопомочі» і «Укропу» увірвалися до будівлі міської виборчої комісії, де також працює міськрада, та відкрили на першому поверсі громадську приймальню. Події супроводжувалися сутичками із правоохоронцями.

XS
SM
MD
LG