Доступність посилання

ТОП новини

Кремль розгорнув «окупацію» громадської думки Заходу


Політична карикатура Олексія Кустовського
Політична карикатура Олексія Кустовського

Тролі 21-го століття живуть не в скандинавських міфах, а в селах під Санкт-Петербургом

Брюссель – Ми вже чули сотні й тисячі фейкових новини та історій, дивувалися винахідливості й фантазії російських «творців інформації», потрапляли під атаки «озлоблених фабрик тролів», фінансованих Кремлем. Тим часом, російська інформаційна війна далі завойовує нові території й за межами України: під приціл пропагандистської машини потрапляють і західні активісти, експерти, політики й журналісти. Як вижити в умовах потужної експансії кремлівського дезінформаційного простору? Як отримати перемогу в цій «битві Давида з Голіафом», з’ясовували у Брюсселі.

Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:04:26 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Одного ранку Ольга Вібер, українська активістка, що мешкає у німецькому Фрайбурзі, випадково виявила, що потрапила, так би мовити, під колеса російської пропагандистської машини: із російськомовного телебачення, інтернету, в соцмережах – всюди йшлося про те, що вона, мовляв, є «чорним трансплантологом», який у Німеччині торгує органами загиблих українських солдатів. Буцімто, існує й листування з цього приводу із адвокатом Сергієм Власенком. Одразу після оприлюднення цього фейку, на Ольгу звідусіль посипалася маса брудної брехні, образ, проклять, цілі російські «фабрики тролів» обговорювали, як її слід покарати – четвертуванням чи іншим способом.

Ольга Вібер
Ольга Вібер

Все сталося випадково, розповідає Ольга Вібер, яка на той час працювала в компанії з продажу медобладнання, а одного разу навіть сфотографувалася в халаті лікаря.

Моя сторінка їх ще можливо привабила, бо з неї зрозуміло, що я підтримую Революцію гідності
Ольга Вібер

«Фото були в мене у Фейсбуці, – розповідає жінка. – Вони подивилися на них і їм здалося, що я німецький лікар і дуже підходжу під образ європейського «чорного трансплантолога», який хоче крові, купувати українські органи, щоб отримати за них величезні гроші від німецьких клієнтів. Моя сторінка їх ще можливо привабила, бо з неї зрозуміло, що я підтримую Революцію гідності. Тож сталося неймовірне: я прокинулася одного дня й дізналася, що я… торгую органами».

«Дезінформаційна окупація»

Таких історій, сфабрикованих кремлівськими «медіа», тисячі. І хоча нині атаки російських «тролів», окрім українців, знайшли й інші цілі, скажімо, турків, протистояння цивілізованого світу цій велетенській «машині зла», на думку євродепутата Марка Демесмакера, виглядає як поєдинок Давида з Голіафом.

Виготовлення дезінформаційного продукту стало в Росії цілою індустрією, на яку витрачаються величезні кошти
Марк Демесмакер

«Виготовлення дезінформаційного продукту стало в Росії цілою індустрією, на яку витрачаються величезні кошти, – каже він. – Виглядає на те, що Росія завойовує інформаційні простори не лише України чи країн колишнього радянського табору, а й проводить «окупацію» громадської думки на Заході».

Щоб якось перешкоджати дезінформації на теренах ЄС, вочевидь, слід переглянути ліцензії таких російських медіаструктур та з’ясувати, як вони фінансуються, радить у Європарламенті директор Могилянської школи журналістики та співзасновник сайту StopFake Євген Федченко.

«Це не преса, але помилково їх сприймають як пресу. Насправді, їх слід викреслити з цього поняття, бо вони руйнують пресу й журналістику. Водночас, найголовніше – європейській громадськості слід пояснювати, що таке пропаганда, як вона працює, і як критично сприймати все те, що вони споживають», – пояснює Федченко.

Фіни «кремлівськими тролями» або залякані, або збентежені

Що ж стосується російської аудиторії, яка нерозважливо споживає кремлівський фейк, російська журналістка Олександра Гармажапова каже, що система настільки в’їлася в суспільство, що залишається тільки чекати, коли одного дня людина, яка це все організовує, а саме Володимир Путін, змінить свій хід думок. А тим часом, каже вона, «тролі 21-го століття реально живуть і діють не в скандинавських міфах, а в селищах під Санкт-Петербургом».

Жертвами інформаційної війни Кремля нерідко стають і західні журналісти, розповідає Ольга Вібер після низки інтерв’ю німецькій пресі. Це ж підтверджує й місцевий репортер Маріке Аден і журналістка-розслідувач із Фінляндії Єсіка Аро, які часто стають об’єктами атак і анонімних російських тролів, і офіційної преси.

Єсіка Аро з’ясовувала, як пропаганда вплинула на фінське населення і дійшла висновку: триває маніпулювання громадськими обговореннями у Фінляндії, так само преса перебуває під впливом російської дезінформаційної кампанії.

Частина фінів замовкла або боїться висловлюватися щодо Росії після атак у соцмережах, зокрема, з боку російського посольства, яке здійснює такі твіттер-атаки й блокує журналістів-критиків
Єсіка Аро

«Частина фінів замовкла або боїться висловлюватися щодо Росії після суворих атак у соцмережах, зокрема, з боку російського посольства, яке здійснює такі твіттер-атаки й блокує журналістів-критиків, – каже журналістка. – Інших фінів ввели в оману й тепер вони не розуміють, де правда, а де – ні».

Росія добре навчилася використовувати для своєї пропаганди європейський плюралізм думок, пояснює Ребека Гармс, євродепутат від Німеччини. Добре, що хоч і пізно, але все ж розпочали свою роботу фахівці Європейської служби зовнішніх дій із розвінчування російських міфів. Тим часом, вважає європарламентар, іншого виходу для України немає: для протидії російській дезінформаційній гібридній війні їй слід «озброюватися» професійною журналістською роботою та якісною збалансованою інформацією.

На цю ж тему:

22.03.2015
Безумство російських тролів

Колишній співробітник «Міністерства правди» розповів про роботу платних коментаторів в інтернеті далі
16.03.2015
«Кремлівські тролі» розповіли про себе: де сидять і чим займаються

«Вони люблять Путіна 12 годин поспіль» – колишні «кремлеботи» далі
26.06.2015
Російські тролі прославляють Путіна вже і в Європі

«Армія тролів активізовувалася після новин двох типів: якщо в статті йшлося про США і НАТО або про становище Естонії» – блогер далі
28.04.2015
У Росії діє «фабрика тролів», яка вихваляє Путіна

Сюжет про так звану «фабрику тролів», завданням якої є наповнення соціальних мереж прокремлівською пропагандою. далі
20.11.2015
Війна тролів: як проросійські тролі цькували фінську журналістку

Фінська журналістка, яка розслідувала діяльність проросійських інтернет-тролів, стала їхньою мішенню далі
17.11.2015
Як в Чехії почали боротися з російською пропагандою

Навчальні програми з медійної грамотності починають запроваджувати в школах Чехії далі

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG