Доступність посилання

ТОП новини

Санкції ЄС щодо Росії можуть протриматись довше, ніж півроку – глава МЗС Естонії


Марина Кальюранд
Марина Кальюранд

«ЄС вимагатиме, щоб санкції діяли, поки Росія не буде виконувати свої зобов’язання за міжнародним правом», – сказала Марина Кальюранд

Глава МЗС Естонії не виключає, що санкції ЄС щодо Росії можуть протриматись значно довше, ніж півроку. Про це Марина Кальюранд заявила в інтерв’ю «Голосу Америки».

«Поки Україна не відновиться як незалежна держава і не отримає повного контролю над своїми кордонами, до тих пір не може йти мови про скасування санкцій. І в цьому сенсі я вважаю, що ЄС єдиний. У мене немає сумнівів, що Євросоюз буде вимагати, щоб санкції діяли до тих пір, поки Росія не буде виконувати свої зобов’язання за міжнародним правом», – сказала міністр закордонних справ Естонії.

Естонський дипломат при цьому визнала, що внаслідок санкцій країни Євросоюзу зазнають економічних збитків.

Демократія має ціну. І принципи мають ціну

«Санкції були запроваджені через агресивну поведінку Росії, а саме – через окупацію Криму і через військові дії на сході України. Чи б’ють санкції по нашій економіці? Звичайно, ми їх відчуваємо в Естонії, і їх відчувають інші європейські держави. Але демократія має ціну. І принципи мають ціну. Після ІІ Світової війни ми домовились у Гельсінкі, що військові дії проти незалежної держави недопустимі, недопустимо змінювати кордони силою з боку іншої держави. І поки ці принципи діють, ми повинні їх поважати. Ці принципи ніхто не скасовував і не буде скасовувати. То ж так, ми повинні платити за те, щоб ці принципи продовжували діяти, і щоб Росія почала їх знову виконувати», – каже міністр.

«​Є речі, які варті більше, ніж гроші»​

Марина Кальюранд, яка раніше працювала послом Естонії у США та в Росії, переконана, що в 21-му столітті немає місця агресивній поведінці.

«Якщо одна держава раптом вирішує не виконувати ці норми, міжнародна спільнота повинна діяти, щоб ця держава повернулась до міжнародного права і загальноприйнятих принципів. І якщо для цього необхідно буде продовжити санкції, і якщо від цього наша економіка буде ще більше втрачати, ми готові це робити, тому що існують речі, які варті більше, ніж гроші», – зазначила вона.

Марина Кальюранд переконана, що агресію Росії можна було б передбачити. Утім тоді ніхто не хотів вірити у такі перспективи.

Якщо Росія не змінить своєї поведінки, я не бачу можливості, щоб наші відносини покращились

«Таку агресивну поведінку Росії… Так, це можна було передбачити після російської агресії у Грузії у 2008 році. Але всі сподівались, що такого ніколи не повториться. Тобто те, що сьогодні відбувається у східній Україні та окупація Криму – все це впливає на наші двосторонні відносини з Росією. Це також впливає на двосторонні відносини ЄС з Росією. Інакше бути не може. В питанні політичних відносин, якщо Росія не змінить своєї поведінки, я не бачу можливості, щоб наші відносини покращились», – заявила міністр закордонних справ Естонії Марина Кальюранд.

«​Поки Грузія та Україна на шляху реформ, ми – з ними»​

Глава зовнішньополітичного відомства Естонії щиро радіє через рішення Євросоюзу щодо лібералізації візового режиму з Грузією та Україною. Дуже скоро, каже вона, люди відчують близькість з Європою та європейську підтримку.

Ми підтримуємо і Грузію, і Україну, і Молдову – всі ці держави, які проводять демократичні реформи і хочуть тіснішої інтеграції в Європою

«Держави мають право обирати своє майбутнє. І поки Грузія йде по тіснішій інтеграції до Євросоюзу, ми її підтримуємо. Ми підтримуємо і Грузію, і Україну, і Молдову – всі ці держави, які проводять демократичні реформи і хочуть тіснішої інтеграції в Європою. Поки вони на цьому шляху, ми – з ними і як члени ЄС, і як члени НАТО, і в двосторонньому плані. У нас є програми, які ми проводимо з цими країнами, щоб їм допомогти, щоб поділитися нашим досвідом. Нам колись також допомагали. Коли ми вступали в ЄС та НАТО, до нас також приїжджали експерти, ми отримували фінансову, технічну допомогу. І тепер допомагати стало нашим обов’язоком, і ми це робимо з радістю», – розповідає міністр.

«Естонія та Україна мають спільне минуле»

За словами пані Кальюранд, Естонія та Україна мають спільне минуле, й естонці щиро підтримують прагнення українців до європейського майбутнього: «Ми пам’ятаємо 50 років, які провели у Радянському союзі не за власним бажанням. Напевне, саме це примушує нас все більше говорити про демократію, права людини, захищати їх».

НАТО – це не закритий клуб

За словами дипломатки, НАТО, як і Євросоюз, також не закриває двері ні для Грузії, ні для України. Політичне рішення з’явиться, коли ці країни будуть готові, – каже вона. «НАТО – це не закритий клуб. НАТО готове приймати нових членів, які бажають цього, які готові і виконують всі вимоги. У цьому сенсі дуже багато залежить від українського народу, його волі і бажання».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG