Доступність посилання

ТОП новини

Дніпропетровська міськрада не змогла обрати секретаря і запрацювати


У сесійній залі міської ради Дніпропетровська, 21 грудня 2015 року

32 на 32: Дніпропетровська міськрада розділилась навпіл – допоможе тільки компроміс чи «перебіжчики»?

Дніпропетровськ – Дніпропетровська міська рада нового скликання все ще не працює: то депутати не можуть зібратись на сесію – немає кворуму, то обранці не мають більшості для голосування. Відтак важливі для ради питання – обрання секретаря, розподіл посад у профільних комісіях, зрештою ухвалення міського бюджету на наступний рік – «зависли». За офіційною версією, робота ради паралізована через протистояння між міським головою і фракціями «Опозиційного блоку» та «Громадської сили». Ті наполягають: мер нелегітимний, бо ще не склав мандат народного депутата. Однак експерти припускають, що за ширмою цього конфлікту тривають торги за посади й сторонам врешті-решт доведеться шукати компроміс. Як довго все це може тривати і чим загрожує містові з майже мільйонним населенням?

Дніпропетровська міськрада не змогла обрати секретаря і запрацювати
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00
ЗАВАНТАЖИТИ

Третє сесійне засідання – і нові конфлікти. Дніпропетровська міська рада ніяк не може запрацювати. У понеділок депутати зробили чергову спробу порозумітись, однак знову – невдалу.

На початку засідання в залі була відзначена 100% явка: до зали з’явились фракції «Громадської сили» та «Опозиційного блоку», які блокували роботу міської ради упродовж місяця, заявляючи, що міський голова Борис Філатов нечинний, доки не здасть мандат народного депутата. Зрештою, після кількох спроб депутати ухвалили порядок денний і взялися за вибори секретаря міськради. Однак вже перше серйозне питання показало, що згоди серед народних обранців як не було, так і немає.

«Право на кандидатуру секретаря переходить до депутатів»

Єдина поставлена на голосування кандидатура представника «Блоку Петра Порошенка» Каміля Примакова, якого на секретаря запропонував міський голова, не набрала належної кількості голосів – «за» проголосували тільки 30 депутатів з необхідних 33. Фракція «Опозиційного блоку» не голосувала повним складом, ще кілька депутатів інших політичних сил утримались.

Борис Філатов
Борис Філатов

Попри те, що у депутатів були інші пропозиції щодо кандидатур секретаря, міський голова Борис Філатов сказав: у порядку денному є питання тільки про кандидатуру від мера, і вкотре закрив засідання.

«Шановні колеги, доки я тут головуючий, я буду вести засідання. Оскільки депутати не підтримали кандидатуру, винесену міським головою, то право на винесення кандидатури переходить до депутатів. Тепер – через секретаріат. Будь ласка, вносьте кандидатури через секретаріат. Я оголошую перерву для консультацій», – оголосив Борис Філатов.

«Альтернативні» вибори не відбулись через «замінування»

Філатову вигідний слабкий секретар міської ради, типу заступника міського голови
Загід Краснов

Попри те, що мер закрив засідання, представники двох фракцій, які стали в опозицію до міського голови – «Опозиційного блоку» та «Громадської сили» – намагались провести «альтернативну» сесію, та цим планам завадило повідомлення про «замінування». У цих двох фракцій, як з’ясувалось, був свій висуванець на секретаря міськради – лідер «Громадської сили», відомий у місті бізнесмен Загід Краснов. Сам Краснов заявляє: Філатов і його команда не погоджуються на його кандидатуру, бо хочуть керувати секретарем.

«Філатову вигідний слабкий секретар міської ради, типу заступника міського голови. А секретар міської ради має бути підзвітним передусім депутатам міської ради», – заявив Загід Краснов.

Сторони чекають на «перебіжчиків» або «зріють» до компромісу?

До Дніпропетровської міської ради нового скликання за підсумками виборів 25 жовтня увійшло п’ять партій. Із 64 депутатів найбільше народних обранців, 25 – в «Опозиційного блоку» та 21 – в «Укропу». Однак у жодної з цих двох політсил недостатньо депутатів, аби створити «більшість». Обом, аби стати лідерами, треба домовлятись про блокування з меншими фракціями: «Громадською силою», у якої 7 депутатів, «Блоком Петра Порошенка» (6 депутатів) та «Самопоміччю» (5 депутатів).

Нинішня ситуація в міськраді свідчить про те, що основним гравцям треба буде шукати компромісу, зауважує дніпропетровський політолог Віктор Пащенко. Зараз, зазначає він, депутатський корпус фактично розділений порівну: 32 на 32. Одну половину складають депутати «Опозиційного блоку» та «Громадської сили», другу – решта фракцій на чолі з «Укропом». Змінити ситуацію зможуть тільки «перебіжчики», та й в тому випадку розстановка сил буде хиткою, припускає експерт. Усе це вплине на життєдіяльність міста, яке, ймовірно, увійде в новий рік без міського бюджету, каже політолог.

Домовитись між собою сторони не можуть, оскільки віддавати посаду секретаря міськради жодна з груп своїм суперникам не хоче
Віктор Пащенко

«Я бачу декілька причин ситуації, що склалась. Передусім, виборча кампанія була дуже складною, повною взаємних звинувачень, тому узгодження позицій зараз іде так складно. До ідеологічних і політичних суперечностей додались особисті образи. У міській раді створились дві коаліційні групи з однаковою кількістю депутатів. Такий розклад – і дуже важко говорити про впевнену більшість. А домовитись між собою сторони не можуть, оскільки віддавати посаду секретаря міськради жодна з груп своїм суперникам не хоче. Вирішитись ситуація може тільки за умови «перебіжчиків», «зрадників», депутатів, які пройшли до міськради від однієї сили, а увійдуть до коаліції з іншою. Але поки партійна дисципліна сильна. Керування міськрадою зараз вимагає великої політичної майстерності від керівників фракцій, від мера, вимагає формування культури діалогу, без цього вони працювати не зможуть. Інакше є загроза розвитку міста, під загрозою бюджетний процес», – зазначив у коментарі Радіо Свобода Віктор Пащенко.

Коли депутати Дніпропетровської міськради зроблять чергову спробу порозумітись, поки невідомо. Експерти сумніваються, що чергове пленарне засідання сесії відбудеться цього року. Вони наводять приклад міської ради 5-го скликання, яка через чвари не могла розпочати роботу упродовж майже півроку.

  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG