Доступність посилання

ТОП новини
19 Грудень 2018, Київ 18:34

У 2016-му владі доведеться пожертвувати Шокіним та кількома топ-корупціонерами – прогноз економіста


Політична карикатура Олексія Кустовського

«Мій прогноз оптимістичний, тому що у 2015 році було здійснено багато реформ, а українська політика трималась купи» – Андерс Ослунд

«Посадка» кількох топ-урядовців, чия причетність до корупції є загальновідомою, стане запорукою стабільності в Україні у 2016 році. Про це йдеться у статті відомого економіста, експерта з української кризи Андерса Ослунда, яку опублікував сайт аналітичного центру «Атлантична рада» (США).

У публікації під назвою «10 підстав, які я маю для оптимізму щодо економіки України у 2016 році», Ослунд перераховує умови, які необхідно виконати для забезпечення зростання економіки.

1. Правляча коаліція повинна триматись разом, принаймні «Блок Порошенка» та «Народний фронт». Вони також можуть отримувати підтримку від інших політичних сил у конкретних голосуваннях. Дострокових парламентських виборів слід уникати у 2016 році, і здається, що влада зацікавлена у цьому.

2. Якщо коаліція виживе, владі доведеться реально взятись за боротьбу із корупцією. Це означає, що вона повинна пожертвувати кількома топ-урядовцями, які, очевидно, винні у корупції. Обрати ким пожертвувати влада може сама, але справжні винуватці повинні бути викриті, звільнені, і покарані.

3. Для боротьби з корупцією необхідно почати реформу ГПУ та судової системи. Це буде довга битва, але уряд більше не може уникати її.

Звільнення Шокіна також назвала важливим кроком до реальної боротьби із корупцією Ганна Тобурн, експерт аналітичного центру Hudson Institute. На її думку саме звільнення голови ГПУ вкупі із очищенням митниці довело би українцям та світу, що влада реальна вязались за подолання корупції.

А Адам Нейтан, який очолює агенцію комунікацій Europress Ukraine, зазначив, відповідаючи на запитання «Голосу Америки», що лише загальна реформа системи правосуддя переконала би його, що влада виступає проти корупції.

Прикметно, що значна кількість читачів «Голос Америки» у Twitter, відповідаючи на запитання «Що переконало би вас, що влада справді взялась за боротьбу з корупцією?», назвала ув’язнення високопосадовців, про чию корумпованоість «відомо широкому загалу».

​4. Реформи в енергетиці були одним з найбільших досягнень в 2015 році, і їх треба завершити. З 1 квітня 2016 року ціни на енергоносії мають бути уніфіковані, щоб уникнути подальшого привілейованого арбітражу щодо певних інсайдерів. Необхідно запровадити реальний ринок газу і електрики, а за його роботою має слідкувати незалежний регулятор. Необхідно припинити репресії проти незалежних виробників газу, які зараз здійснюються за допомогою оподаткування, регулювання ринку та кримінальних переслідувань.

5. Місія Міжнародного валютного фонду, швидше за все, прибуде до України у січні і погодить великий транш для України на початку лютого. Проте уряду буде не просто догодити МВФ в умовах тиску з боку популістів.

6. З монетарного боку все виглядає багатообіцяюче. Проведено більшу частину закриттів банків, а міжнародні резерви зросли з 5 мільярдів доларів у березні до нинішніх 13 мільярдів, що достатньо для утримання стабільного обмінного курсу. З наступним траншем МВФ резерви зростуть, тож вдасться дещо полегшити нинішні драконівські валютні обмеження. У 2016 році інфляція буде продовжувати падати, а отже Національний банк України може знизити процентну ставку і поступово почати нову кредитну експансію.

7. Приватизація та управління державними підприємствами стають гострішими проблемами, тому що державні підприємства є основним джерелом корупції, подолати яку найкраще через відкриті аукціони. Варто почати відкриті масштабні аукціони з державних активів малої вартості. Управління великими державними підприємствами буде поліпшуватися, а деякі великі державні підприємства, зрештою, буде продано на відкритих аукціонах.

8. Росія може повернути окупований Донбас Україні. Призначення Бориса Гризлова на посаду головного представника Росії у Мінську є важливим позитивним сигналом, бо саме він у 2004-му році допоміг Росії «сприйняти» Помаранчеву революцію. Іншим важливим призначенням є те, що віце-прем’єр-міністр Росії Дмитро Козак змінив Владислава Суркова як головного від Кремля у справах Донбасу. Профіль Суркова – дестабілізація. Натомість Козак – менеджер заморожених конфліктів. Кремль зараз ігнорує Україну, роблячи акцент на війні в Сирії. Переговори з Росією мають бути найвищим пріоритетом для уряду України. Взаємні санкції, однак, швидше за все, залишаться у силі.

9. Економіка України буде зростати швидше, ніж російська. Після двох кварталів, протягом яких спостерігалась стабілізація, у 2016-му, швидше за все, ми побачимо економічне зростання. Зазвичай, коли починається зростання, воно випереджає очікування (нині очікуються темпи у 2-3 відсотка), тому що так багато ресурсів недовикористовуються після великого спаду виробництва.

10. Європейський союз не може більше залишатися пасивним. Угода про асоціацію з ЄС набула чинності. Це означає, що ЄС зобов’язаний забезпечити більш ефективну допомогу Україні. Найважливіше, те, що ЄС, імовірно, запровадить безвізовий режим для українців влітку 2016-го.

«Мій прогноз оптимістичний, тому що у 2015 році було здійснено багато реформ, а українська політика трималась купи. Тепер важливо знайти конструктивні напрямки для спрямування обурення громадськості корупцією і справді зменшити її. Тим не менш, Україна залишається гнітюче бідною, і на жаль буде такою протягом багатьох років.

Ваша думка

Показати коментарі

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG