Доступність посилання

ТОП новини

Я не переховуюсь від слідства і регулярно бачу представників СБУ на військових нарадах – учасник стрілянини на Закарпатті


Згорілі автомобілі на місці стрілянини в Мукачеві. 11 липня 2015 року
Згорілі автомобілі на місці стрілянини в Мукачеві. 11 липня 2015 року

За словами бійця «Правого сектору», на зустріч із бандитами в Мукачеве його послав Дмитро Ярош

За підозрою в участі у перестрілці в Мукачеві влітку минулого року затримали члена «Правого сектору» Сергія Деяка. Водночас у «Правому секторі» стверджують, що його і ще одного бійця викрали у Черкасах працівники столичного управління СБУ без відома місцевих представників відомства. Нібито одного бійця потім викинули з машини за містом, а Деяка у супроводі 20 озброєних працівників СБУ повезли в Київ. Пізніше Печерський райсуд Києва ухвалив рішення про арешт Сергія Деяка на два місяці. Радіо Свобода вдалося поговорити про минулорічні мукачевські події з Романом Стойком із позивним «Чесний», він каже, що тоді очолював групу бійців «Правого сектору», які потрапили у перестрілку. Сам Стойко перебував в розшуку, але згодом зник з бази МВС. Після липневих сутичок у Мукачеві боєць через Київ поїхав до зони АТО і нині очолює розвідувальну роту Добровольчого українського корпусу.

Влітку разом із двома десятками бійців Роман Стойко брав участь у стрілянині в Мукачеві на Закарпатті. Тоді один з бійців «Правого сектору» був смертельно поранений, загинув боєць і з протилежного боку. Але почалося все з рішення проводу націоналістів припинити фінансування київських політиків з чорних кас, говорить Стойко.

Роман Стойко
Роман Стойко

«Не є секретом, що на Закарпатті 90% населення залежать від контрабанди. І я колись входив в ті 90% і не бачу в цьому криміналу – хай мене штрафують і ловлять. Як відбувається контрабанда? Чоловік приховав щось і навіть якщо це не знайшли, він має заплатити на митниці, на посту ДАЇ, працівникам державної служби боротьби із економічними злочинами і ще на посту біля селища Нижні Ворота. Усі мають отримати!», – розповідає боєць.

В 2013 році Стойко став героєм телерепортажів про контрабандистів. Прикордонники Закарпаття затримали його вночі на кордоні і звинуватили у контрабанді цигарок на зробленому власноруч мотодельтаплані. Тоді Стойко відкидав це звинувачення і говорив, що ловив рибу.

За словами «Чесного», дії «Правого сектору» влітку цього року не сподобались місцевому криміналітету і працівникам міліції. Пізніше боєць нібито отримав наказ від тоді ще лідера «Правого сектору» Дмитра Яроша зі зброєю в руках розібратися з конфліктною ситуацією. Роман Стойко наполягає, що не хотів спровокувати стрілянину і тому залишив більшість бійців на вулиці, а на зустріч до спортивного клубу пішов лише з однією людиною. Міліція з’явилася за кілька хвилин після початку їхньої розмови.

«Ми попереджали про можливе загострення ситуації, тому нам керівництво дало два підрозділи в підтримку. Ярош дав наказ іще двом бойовим групам, крім моєї, туди приїхати. Нас мало бути не 20 людей, а близько сотні. Але врешті-решт наш підрозділ опинився сам на сам, і наразі ми розслідуємо, чому решта не приїхали», – розповідає Стойко і зазначає, що 20 «правосеків» постали проти 3 сотень людей – і міліціонерів, і представників криміналітету.

Роман Стойко запевняє, що саме противник почав стріляти першим і саме з боку «Правого сектору» був перший поранений – Руслан Ігнатоля із позивним «Пух», який пізніше помер. Вогнем у відповідь вбили одного з представників місцевого криміналітету.

Ми перші не починали
Роман Стойко

«Ми перші не починали. Можливо нам треба було приходили взагалі без зброї, але тоді вбили би усіх. Потім ми виходили звідти, із мертвим побратимом. Пройшли через 2 блокпости, не поклали ані 200-х, ані 300-х. Потім ми переховувалися в лісі, і тут почалося найцікавіше. Ярош зі мною зв’язувався, питав, як так вийшло. Я навіть кричав на нього, говорив, що попереджав, що буде стрілянина»», – пригадує Стойко.

Ярош хотів, щоб ми здалися – Стойко

Поки командир розвідувальної роти Добровольчого українського корпусу разом із бійцями переховувався в лісах Закарпаття, до них нібито на президентському чартері прилітав Дмитро Ярош і пропонував здатися. Стойко відмовився. На той момент у підрозділі було п’ятеро поранених і двоє загиблих.

«Спочатку він сказав, що здатися мають всі. Я сказав, що відповідно до декалогу українського націоналіста ми не маємо права здаватися, і припинив слухатися наказів Яроша. Єдине, попросив, щоб він нас вивів з оточення – ми не хотіли стріляти по нацгвардійцях. Ми не вистрілили в них ні разу, хоча вони намагалися нас взяти штурмом. В лісі до нас приєдналися ще два моїх загони, і нас взагалі було близько 70 людей», – розповідає Стойко.

Через день Ярош повернувся і сказав, що з оточенням можна вирішити проблему, якщо двоє бійців здадуться правоохоронцям. Він також пообіцяв, що їх випустять за тиждень чи два, але цього не відбулося. Навпаки – пізніше правоохоронці заарештували ще двох поранених «правосеків».

Боєць говорить, що вийшов з оточення за допомогою місцевого населення і пізніше зустрівся із Дмитром Ярошем, але лише для того, щоб остаточно розійтися. Тодішній лідер «Правого сектору» назвав конфлікти всередині країни «грою на руку Путіну».

Нині Стойко говорить, що не переховується від слідства, а представники СБУ знають, де він перебуває – він постійно зустрічає їх на військових нарадах. Вважає, що поки воює – його не затримають.

Ярош не надаватиме коментарів ще кілька тижнів – заступник екс-лідера «Правого сектору»

Радіо Свобода запропонувало Дмитру Ярошу прокоментувати слова Романа Стойка, але той відмовився. Як заявив нам його заступник, боєць Добровольчого українського корпусу Андрій «Богєма» Шараскін, колишній провідник «Правого сектору» візьме кілька тижнів тиші і не буде спілкуватися зі ЗМІ.

28 грудня Дмитро Ярош оголосив про вихід з «Правого сектору» і створення нового національно-державного руху. Разом із ним створювати новий рух буде частина активістів «Правого сектору», зокрема про підтримку заявила блогер і боєць Добровольчого українського корпусу Олена Білозерська, а також головний медик корпусу Яна Зінкевич і її підрозділ «Госпітальєри».

На момент нашої зустрічі із Романом Стойком той перебував у розшуку, але пізніше інформація про його розшук зникла з офіційного сайту МВС.

Прес-служба Генпрокуратури повідомила Радіо Свобода, що Головне слідче управління розслідує кримінальні провадження як проти бійців «Правого сектору», так і проти працівників міліції Закарпатської області. Останніх підозрюють у перевищені службових повноважень при затриманні бійців. «Правосєків», в свою чергу, – у створенні злочинної організації, підготовці терористичних актів і незаконному поводженні зі зброєю.

«У кримінальному провадженні оголошено підозру шістьом особам, з яких трьом підозрюваним обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Ще троє підозрюваних переховуються від органів слідства та перебувають у розшуку», – йдеться в відповіді Генпрокуратури на інформаційний запит Радіо Свобода.

Згідно із офіційною інформацією, внаслідок вчиненої бійцями ДУК ПС стрілянини було поранено 10 працівників правоохоронних органів та цивільних осіб. Також під час бою повністю знищили і пошкодили 7 службових автомобілів МВС. Інформацію щодо контрабанди перевіряють, говорять слідчі, а правомірність дій працівників міліції встановлюється.

Звіт про Мукачево слухали всього 35 народних депутатів – член парламентської комісії

Події в Мукачеві також розслідувала тимчасова слідча комісія Верховної Ради, яка оприлюднила свої висновки 18 вересня. Парламентарії зазначили, що збройний конфлікт був у значній мірі спровокований діями керівництва УМВС і УСБУ в Закарпатській області, які брали участь в організації зустрічі, під час якої й почалася стрілянина. Причиною конфлікту, на думку депутатів, могли стати протиріччя між керівниками конкуруючих політико-бізнесових угруповань.

Для повного і об’єктивного висвітлення подій, які відбулися в Мукачеві, було б добре почути його (Стойка) точку зору – чому вони опинилися там, яка була їхня мета, які були їхні цілі
Валерій Пацкан

Член парламентської ТСК, народний депутат Валерій Пацкан говорить, що у комісії хотіли б поспілкуватися із Романом Стойком, але не змогли цього зробити.

«Для повного і об’єктивного висвітлення подій, які відбулися в Мукачеві, було б добре почути його точку зору – чому вони опинилися там, яка була їхня мета, які були їхні цілі. На той момент у нас не було із ними ані зв’язку, ані можливості поспілкуватися. Коли вони ще перебували в лісі, я був однім із ініціаторів, того, щоб народні депутати вивезли їх в Київ і забезпечили об’єктивне розслідування» – розповів Пацкан. Він передавав цю пропозицію через свого батька Романа Пацкана, який раніше працював у закарпатському управлінні СБУ.

Не вдалося комісії поговорити також із Дмитром Ярошем – у приватній бесіді із Валерієм Пацканом екс-лідер «Правого сектору» погодився, але потім не прийшов на засідання. Нардеп припускає, що Ярош не зробив це через проблеми із здоров’ям, але наполягає, що його покази є вкрай важливими.

«Ми чекаємо, щоб голова Верховної Ради Володимир Гройсман поставив на голосування цей звіт. Взагалі було дуже прикро, що коли ми оприлюднювали цей звіт, в залі було всього 35 народних депутатів. Коли піаритися на темі Закарпаття – усі нардепи висловлювалися, а коли проголосувати звіт – 35 народних депутатів в залі», – обурюється Пацкан.

Поки Верховна Рада не проголосувала за звіт, робота тимчасової слідчої комісії не закінчена. За словами Пацкана, депутати готові слухати свідчення очевидців і посадових осіб і надалі.

  • Зображення 16x9

    Михайло Штекель

    Журналіст. Працюю в медіа-сфері з перервами із 2003 року. В 2013 році спробував переїхати з рідної Одеси до Києва, писав про Революцію гідності, анексію Криму і знімав війну на Донбасі. У 2017-му повернувся до Одеси – міста непростого, але вкрай цікавого. Навчався на філософському факультеті, тому маю слабкість до довгих текстів. На Радіо Свобода працюю з 2014 року. Пишу, фотографую, знімаю, спілкуюсь із людьми.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG