Доступність посилання

ТОП новини

За вбивством Литвиненка стоїть уряд Росії, і його, «ймовірно, схвалив» Путін – британське слідство


Президент Росії Володимир Путін і Олександр Литвиненко
Президент Росії Володимир Путін і Олександр Литвиненко

Висновок про те, що вбивство було санкціоноване на найвищому рівні російської держави, є надзвичайно тривожним – речниця Камерона

Британські слідчі органи заявляють, що російський уряд стоїть за вбивством у 2006 році колишнього співробітника ФСБ Росії Олександра Литвиненка, який помер у Лондоні через отруєння радіоактивним полонієм.

Крім того, слідчі, які 21 січня оприлюднили остаточну версію звіту про розслідування смерті Литвиненка, заявляють, що президент Росії Володимир Путін, «ймовірно, схвалив» це вбивство.

Згідно з висновками британського судді Роберта Оуена, він упевнений, що Литвиненко був убитий російськими громадянами Дмитром Ковтуном і Андрієм Луговим, і існує «велика ймовірність» того, що вони діяли за наказом із Федеральної служби безпеки Росії.

«Операція ФСБ із вбивства Литвиненка була, ймовірно, схвалена Патрушевим (директор ФСБ з 1999 до 2008 року – ред.) і президентом Путіним», – зазначає у висновку Оуен.

Він також заявив, що між Путіним і Литвиненком була особиста ворожнеча і що члени адміністрації Путіна мали мотиви для вбивства Литвиненка.

Через кілька хвилин після заяв Оуена російська агенція «Інтерфакс» процитувала Андрія Лугового, який назвав звинувачення на свою адресу «абсурдними».

Російська влада заявила, що не планує екстрадувати чи судити Лугового чи Ковтуна.

Вдова Литвиненка Марина 21 січня заявила, що розслідування демонструє необхідність запровадити нові санкції проти Росії і, зокрема, проти Володимира Путіна. За словами Марини Литвиненко, слідство доводить передсмертні слова її чоловіка про те, що отруєння замовив Володимир Путін.

Марина Литвиненко також закликала британського прем'єра Девіда Камерона відреагувати на цей звіт. Речниця Камерона пізніше заявила, що прем'єр-міністр вважає «надзвичайно тривожними» висновки, зроблені в доповіді про вбивство екс-офіцера ФСБ.

«Висновок про те, що вбивство було санкціоноване на найвищому рівні російської держави, є надзвичайно тривожним», – сказала вона.

За словами представника британського прем’єра, у Лондоні роздумують про подальші кроки.

Міністерство закордонних справ Росії назвало «непрозорою і політично мотивованою» доповідь британських слідчих.

«Шкодуємо, що чисто кримінальна справа була політизована... Очевидно, що рішення про призупинення коронерського розслідування і початок «публічних слухань» мало яскраво виражену політичну складову. Причина зрозуміла – процес, всупереч своїй назві, не був прозорим ні для російської сторони, ні для громадськості, враховуючи специфіку закритого розгляду матеріалів під приводом «таємності», – йдеться в повідомленні російського МЗС.

Речник президента Росії Дмитро Пєсков 20 січня заявив, що результати публічного розслідування Великобританії щодо справи про вбивство у Лондоні колишнього офіцера російської Федеральної служби безпеки Олександра Литвиненка «не є серед питань, що становлять інтерес» для Кремля.

Тим часом, Великобританія вже заморозила рахунки підозрюваних у вбивстві Литвиненка Дмитра Ковтуна і Андрія Лугового. Міністр внутрішніх справ Великобританії Тереза Мей заявила, що британський уряд викличе посла Росії в Лондоні, щоб висловити своє невдоволення у зв’язку з тим, що Москва не співпрацювала зі слідством у справі про вбивство Литвиненка.

Книжка Олександра Гольдфарба «Смерть дисидента» про отруєння Олександра Литвиненка
Книжка Олександра Гольдфарба «Смерть дисидента» про отруєння Олександра Литвиненка

Литвиненко, останніми роками життя непримиренний критик Путіна і його влади, був отруєний 2006 року в Лондоні полонієм і перед смертю звинуватив у цьому російські спецслужби і особисто президента Росії. Кремль усі звинувачення відкидає. Так само не визнають провини і двоє колишніх працівників російських спецслужб Дмитро Ковтун і Андрій Луговий, які, за даними британського розслідування, і здійснили отруєння.

Олександр Литвиненко, фото 2004 року
Олександр Литвиненко, фото 2004 року

На цю ж тему:

08.01.2016
Правосуддя Англії довело, що воно неупереджене – дружина Литвиненка

Британський парламент 21 січня почує звіт про смерть колишнього офіцера ФСБ Олександра Литвиненка далі

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG