Доступність посилання

ТОП новини
19 Січень 2019, Київ 17:15

Соборність – нагода осмислити те, що цементує українську державність


Акція на мосту Патона «Живий ланцюг Соборності», присвячена Дню Соборності України. Київ, 22 січня 2016 року

Україна відзначила День Соборності – акт Злуки УНР і ЗУНР у 1919 році, а також і річницю проголошення Незалежності у 1918-му

Київ – День Соборності – 22 січня – перші особи держави використали для того, щоб нагадати про окупацію Криму та окремих районів Донбасу і пообіцяти повернути ці регіони під український контроль. Українські ж активісти у цей день поєднали лівий та правий береги Дніпра. Історики нагадують: свято Соборності – це річниця і об’єднання сходу та заходу України, і самого проголошення Незалежності на початку 20-го століття. Політологи ж наголошують, що в умовах війни та інших викликів День Соборності вперше набув свого істинного значення.


Сині-жовті кольори повернуться на своє законне місце в Донецьку і Луганську, Сімферополі та Севастополі, заявив 22 січня під час привітання українців із Днем Соборності президент України Петро Порошенко. Його відеозвернення є на офіційному сайті глави держави.

Пріоритетним завданням є відновлення територіальної цілісності України
Петро Порошенко


«Соборність – це неподільне ціле з усіх українських земель, які колись належали до різних імперій, а тепер об’єднані в незалежну європейську Українську державу. Соборність – це велика дружна родина для всіх громадян України. Пріоритетним завданням є відновлення територіальної цілісності України. Ми поважали і будемо поважати різноманітність України, специфіку місцевих громад. І це різноманітність насправді не є нашим недоліком. Вона, навпаки, робить нас багатшими, а загальне почуття соборності – ще сильнішим», – наголосив Порошенко.

Арсеній Яценюк
Арсеній Яценюк

Того ж дня до єдності закликав українців прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, беручи участь разом з іншими урядовцями в урочистостях до Дня Соборності України. Зокрема, представники Кабміну поклали квіти до пам’ятників Тарасові Шевченку та Михайлу Грушевському в Києві. Яценюк так само запевнив, що Україна відновить контроль над окупованими Кримом та частиною Донбасу.

Найважливіше – бути єдиними в прагненні досягнути великої мети – це успішна, щаслива, незалежна, суверенна і єдина країна. Єдина країна з Донецьком, Луганськом і Кримом
Арсеній Яценюк

«Історія нас навчила, що коли ми єдині, тоді ми маємо свою державу, ми спільно перемагаємо і тоді у нас є велике українське майбутнє. Протягом останніх двох років ми боремося. І наша спільна боротьба є запорукою нашої спільної перемоги. Сьогодні для українського суспільства, української громади і політикуму найважливіше – бути єдиними в прагненні досягнути великої мети для нашої держави, для кожного українця – це успішна, щаслива, незалежна, суверенна і єдина країна. Єдина країна з Донецьком, Луганськом і Кримом», – зазначив прем’єр-міністр.

День Соборності руйнує радянський міф про те, що «Україну об’єднав СРСР» – історик

Олександр Зінченко
Олександр Зінченко

Україна виводить свою нинішню державність та об’єднання власних територій не від радянського часу, а від визвольних змагань початку 20-го століття. Саме про такий зміст свята Соборності говорять історики, серед них – радник директора Інституту національної пам’яті Олександр Зінченко, який дав коментар Радіо Свобода.

СРСР паразитував на ідеї про те, що Україну об’єднав саме пакт Молотова-Рібентропа у 1939 році. Але об’єднання України проголосили набагато раніше, у 1919 році
Олександр Зінченко

«Треба пам’ятати, що свято Соборності – це річниця не лише Акту Злуки УНР та ЗУНР, а і 98-а річниця проголошення незалежності України у 1918 році. Тоді в урядовців було відчуття, що країна проживе лише кілька тижнів: навколо Києва стискалося «кільце вогню», з фронту надходили тривожні повідомлення. Дивовижно, що той рік, аж до проголошення Злуки західних і східних земель, Україна прожила як незалежна держава. СРСР паразитував на ідеї про те, що Україну об’єднав саме пакт Молотова-Рібентропа у 1939 році. Але об’єднання України проголосили набагато раніше, у 1919 році», – нагадує історик.


За словами Зінченка, цей історичний досвід є дуже важливим, оскільки всі наступні спроби відновити українську державність щоразу апелювали до цього періоду: борці за незалежність посилалися на рішення, зроблені урядом УНР, використовували її символи – синьо-жовтий прапор і тризуб.

Поняття «Соборність» охоплює не лише географію – політолог

Олеся Яхно
Олеся Яхно

Упродовж двох останніх років перед Україною постали виклики, які змусили переосмислити і свято Соборності, й самі засади української державності, наголосила в коментарі Радіо Свобода політолог Олеся Яхно.

Поняття «Соборність» охоплює не лише єднання Заходу і Сходу України, а набагато ширший комплекс питань, включаючи поняття «політичної нації» та «національного капіталу»
Олеся Яхно

«Змінилося сприйняття суверенності, державності України. І всіх тих понять, які лежать в основі держави, але яких раніше не розуміли ні політики, ні бізнес. Нині ці поняття постали у своїй повноті й показали, хто є другом, хто – ворогом, які ризики несе «транзитне» географічне розташування України між Сходом і Заходом, яке раніше вважалося перевагою, – уточнює Олеся Яхно. – Ми побачили ризики, які може нести слабкість армії, зрозуміли, як поводить себе бізнес в умовах нинішніх викликів. Поняття «Соборність» охоплює не лише географію, не лише єднання Заходу і Сходу України, а набагато ширший комплекс питань, включаючи поняття «політичної нації» та «національного капіталу».

Нині стало зрозуміло, що Соборність – це передовсім ті найміцніші поняття, які поєднують Україну і які дали їй змогу зберегти державність під час початку російської агресії у 2014 році, підсумовує політолог.

У Києві до Дня Соборності сформували живий ланцюг на мосту Патона, який поєднав лівий і правий береги Дніпра.

День Соборності: як у Києві з’єдналися Схід та Захід (відео)
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00


Учасники живого ланцюга розгорнули 30-метровий прапор України уздовж мосту.

А за день до свята Соборності проросійські активісти та діячі заборонених комуністичних організацій біля пам’ятника Богдану Хмельницькому в Києві згадали річницю Переяславської ради і закликали до вічного союзу України та Росії. Утім, до мітингу долучилися лише близько 20 осіб.

  • 16x9 Image

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG