Доступність посилання

ТОП новини

Для чого Україна створює спільну з країнами НАТО військову бригаду?


(Справа наліво) Міністр оборони України Степан Полторак, міністр оборони Литви Юозас Олекас та міністр оборони Польщі Антоні Мацєревич під час прес-конференції у Любліні. 26 січня 2016 року
(Справа наліво) Міністр оборони України Степан Полторак, міністр оборони Литви Юозас Олекас та міністр оборони Польщі Антоні Мацєревич під час прес-конференції у Любліні. 26 січня 2016 року

Польський міністр оборони вважає, що бригада має стати сигналом для всіх, хто порушує мир в Європі

У польському місті Люблін розпочав роботу штаб міжнародної бригади, до складу якої увійшли військовослужбовці з України, Польщі та Литви. Це перша спільна бригада, де українські солдати служитимуть спільно з військовими з країн-членів НАТО. В підрозділі наразі працюють 18 українців. За словами міністра оборони Степана Полторака, ця бригада стане «локомотивом», що наблизить українські Збройні сили до стандартів Північноатлантичного альянсу. Водночас, зазначають експерти, не слід очікувати, що бригада буде коли-небудь задіяна в бойових діях на Донбасі.


Бригада під назвою «ЛитПолУкрбриг» (LITPOLUKRBRIG) базуватиметься у Любліні. Керівником підрозділу призначений також польський офіцер. Українець, став його заступником. Втім, щороку посади змінюватимуться між країнами. Загалом, як повідомляли раніше в Генштабі ЗСУ, у складі бригади буде більш як півтисячі українських військових.

У перший день роботи штабу міністр оборони Степан Полторак заявив, що формування бригади завершиться вже у наступному році.


«Створення військового об’єднання завжди потребує великих сил і часу. Треба було створити передумови для створення бригади – ми їх створили. Визначились з місцем і керівництвом. 2015-2016 роки присвячені формуванню штабу та проведенню одиничної підготовки. А в 2017 році ми плануємо вийти на масштабні навчання в складі бригади і набуття бойових спроможностей цієї бригади», – розповів міністр.

​ За словами міністра, бригада «стане вагомим чинником забезпечення регіональної безпеки на військовому рівні». Раніше Степан Полторак заявляв, що Україні треба 5 років, аби реформувати Збройні сили до стандартів НАТО. На думку міністра, робота у спільному з країнами-членами альянсу підрозділі неабияк сприятиме цьому процесу. Наразі, в штабі служать 18 українців. Один з них – рівнянин Олександр Гайн. До бригади він потрапив після спеціального відбору і вже відзначає переваги підготовки спільно з натовськими експертами.

«Наші військовослужбовці, які пройшли навчання з натовськими інструкторами, ті ж мобілізовані чи кадрові військові, вони набагато ефективніші в бою. Тобто, вони краще виконують накази, серед них менше втрат і в них вища мотивація. Вони бачать, на кого можна рівнятися. Для нас це, звичайно, величезний плюс – мати справу з натовцями», – розповів Гайн.

Бригада не буде застосовуватись на території України

Після закінчення підготовки, бригаду планують застосовувати у миротворчих місіях ООН. Водночас про діяльність формування на території України наразі не йдеться. Хоча, у перший день роботи штабу формування, міністр оборони Польщі Антоні Мацєревич заявив, що «бригада є чітким сигналом для усіх, хто намагається підірвати мир у Європі». Втім, на думку заступника директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Антона Міхненка, сигнал цей адресований не лише Росії.

Це певний меседж, в тому числі і для країн-членів НАТО, що українські військові вже діють в складі спільної бригади з військовими з країн НАТО
Антон Міхненко

«Це певний меседж, в тому числі і для країн-членів НАТО, що українські військові вже діють в складі спільної бригади з військовими з країн НАТО. Якщо Україна співпрацює з військовослужбовцями цих країн, то це вже певний політичний меседж, що Україна інтегрується і приймаються практичні кроки стосовно інтеграції до стандартів НАТО», – вважає Антон Міхненко.

Договір про створення спільної українсько-польсько-литовської бригади був підписаний у Варшаві ще 19 вересня 2014 року. Загалом у складі формування передбачено створення чотирьох батальйонів: по одному з України та Литви, а також два польських.

  • Зображення 16x9

    Левко Стек

    Працюю на Радіо Свобода з 2013 року. Потрапив в редакцію за тиждень по початку Євромайдану. Саме висвітленням подій Революції гідності займався до весни 2014 року. Згодом окупація Криму та протистояння на Донбасі. З початку літа 2014 року займаюсь висвітленням війни на Донбасі. Був мобілізований до Збройних сил України у серпні 2022 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG